Հանրային քրեական հետապնդում՝ Վայոց ձորի մարզի Սերս համայնքի նախկին ղեկավարի նկատմամբ
Տ.Մ.-ն, 2006 թվականի նոյեմբերի 9-ից մինչև 2016 թվականի հոկտեմբերի 8-ն ընկած ժամանակահատվածում զբաղեցնելով Վայոց ձորի մարզի Սերս համայնքի ղեկավարի պաշտոնը, 2010 թվականի հուլիսի 6-ին, գյուղատնտեսական նշանակության արոտավայր հանդիսացող՝ 0,2 հա մակերեսով հողատարածքը տարեկան 3.000 դրամ վարձավճարով, 25 տարի ժամկետով տրամադրել է Արարատ քաղաքի բնակիչ Թ.Հ.-ին: Թ.Հ.-ն ալեհավաք կայան տեղադրելու նպատակով ենթավարձակալության պայմանագիր է կնքել «Օրանժ-Արմենիա» ՓԲԸ կապի օպերատորի հետ և մինչև Սերս համայնքի ղեկավար Տ.Մ.-ի պաշտոնավարման ավարտը՝ կապի օպերատորից ստացել 3 մլն 840 հազար դրամ շահույթ, որից Սերս համայնքի բյուջե վճարվել է ընդամենը 18 հազար դրամը:
Դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել համայնքի նախկին ղեկավար Տ.Մ.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ):
Դատախազը միջնորդագիր է ուղարկել Վայոց ձորի մարզի Վայքի համայնքապետարան՝ Թ.Հ.-ի հետ պայմանագրերը լուծելու և կապի օպերատորի հետ համայնքի անունից նոր պայմանագիր կնքելու նպատակով։
Ներկայացված միջնորդագրի հիման վրա՝ Վայոց ձորի մարզի Վայքի համայնքապետարանի կողմից Սերս համայնքի և Թ.Հ.-ի միջև կնքված վարձակալության պայմանագիրը լուծվել է. միջոցներ են ձեռնարկվել համայնքապետարանի և «Յուքոմ» ՓԲ ընկերության միջև նոր պայմանագիր կնքելու ուղղությամբ։

T.M., занимавший должность главы общины Серс в марзе Вайоц Дзор с 9 ноября 2006 года по 8 октября 2016 года, 6 июля 2010 года предоставил в аренду земельный участок площадью 0,2 га сроком на 25 лет (за арендную плату 3000 драм) жителю города Арарат Т.Х.. C целью установки антенны Т.Х. заключил субарендное соглашение с оператором связи ЗАО "Orange-Armenia" и до окончания срока полномочий T.M. получил прибыль в размере 3 миллионов 840 тысяч драм от оператора связи, из которых в бюджет общины Серс было уплачено всего 18 тысяч драм.
Прокурор инициировал публичное уголовное преследование в отношении T.M., бывшего главы общины, по части 2 статьи 308 Уголовного кодекса, принятого 18 апреля 2003 года.
Прокурор подал ходатайство в муниципалитет Вайка марза Вайоц Дзор с целью расторжения соглашения с Т.Х. и заключения нового соглашения от имени общины.
На основании представленного письменного ходатайства договор об аренде между Т.Х. и общиной Серс был расторгнут муниципалитетом Вайка марза Вайоц Дзор: были предприняты меры по заключению нового договора между муниципалитетом и ЗАО "Ucom".