Հանրային քրեական հետապնդում՝ Վայոց ձորի մարզի Սերս համայնքի նախկին ղեկավարի նկատմամբ
Տ.Մ.-ն, 2006 թվականի նոյեմբերի 9-ից մինչև 2016 թվականի հոկտեմբերի 8-ն ընկած ժամանակահատվածում զբաղեցնելով Վայոց ձորի մարզի Սերս համայնքի ղեկավարի պաշտոնը, 2010 թվականի հուլիսի 6-ին, գյուղատնտեսական նշանակության արոտավայր հանդիսացող՝ 0,2 հա մակերեսով հողատարածքը տարեկան 3.000 դրամ վարձավճարով, 25 տարի ժամկետով տրամադրել է Արարատ քաղաքի բնակիչ Թ.Հ.-ին: Թ.Հ.-ն ալեհավաք կայան տեղադրելու նպատակով ենթավարձակալության պայմանագիր է կնքել «Օրանժ-Արմենիա» ՓԲԸ կապի օպերատորի հետ և մինչև Սերս համայնքի ղեկավար Տ.Մ.-ի պաշտոնավարման ավարտը՝ կապի օպերատորից ստացել 3 մլն 840 հազար դրամ շահույթ, որից Սերս համայնքի բյուջե վճարվել է ընդամենը 18 հազար դրամը:
Դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել համայնքի նախկին ղեկավար Տ.Մ.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ):
Դատախազը միջնորդագիր է ուղարկել Վայոց ձորի մարզի Վայքի համայնքապետարան՝ Թ.Հ.-ի հետ պայմանագրերը լուծելու և կապի օպերատորի հետ համայնքի անունից նոր պայմանագիր կնքելու նպատակով։
Ներկայացված միջնորդագրի հիման վրա՝ Վայոց ձորի մարզի Վայքի համայնքապետարանի կողմից Սերս համայնքի և Թ.Հ.-ի միջև կնքված վարձակալության պայմանագիրը լուծվել է. միջոցներ են ձեռնարկվել համայնքապետարանի և «Յուքոմ» ՓԲ ընկերության միջև նոր պայմանագիր կնքելու ուղղությամբ։

Public criminal prosecution against the former head of Sers community of Vayots Dzor region
T.M., held the position of the Head of Sers community of Vayots Dzor region from November 9, 2006 until October 8, 2016. On July 6, 2010, the latter provided the land plot with the surface of 0.2 ha for rent for the term of 25 years (for AMD 3000 rental payment) to T.H., resident of Ararat city.  For the purpose of installing an antenna, T.H. concluded a sublease agreement with “Orange-Armenia” CJSC communication operator and until the  end of the term of T.M.’s office received AMD 3 million 840 thousand profit from the communication operator, however AMD 18 thousand  was paid to the budget of Sers community.
The Prosecutor initiated a public criminal prosecution against T.M., the former Head of the community under part 2 of article 308 of the Criminal Code adopted on 18.04.2003.
The prosecutor submitted a motion to the Vayk municipality of Vayots Dzor region for the purpose of terminating the agreement with T.H. and concluding a new agreement with the communication operator on behalf of the community.
Based on the submitted written motion the lease agreement concluded between T.H. and Sers community was terminated by Vayk municipality of Vayots Dzor region: measures were taken to conclude a new agreement between the Municipality and “Ucom” CJSC.