Դասակի հրամանատարը մարտի պայմաններում թողել է մարտական հենակետը և նահանջել. դատախազը գործն ուղարկել է դատարան
11/07/2023
Պաշտպանության նախարարության N զորամասի հրամանատարի 2022 թվականի սեպտեմբերի 6-ի N հրամանի համաձայն՝ զորամասի N հրաձգային գումարտակի անձնակազմը մարտական հերթապահության է ընդգրկվել Սյունիքի մարզի Ճակատեն – Շիկահող – Ծավ - Ներքին Հանդ հատվածի պետական սահմանի պահպանության հատվածում: Նշված հրամանի համաձայն` նույն գումարտակի N հրաձգային վաշտի N դասակի հրամանատար Հ.Մ.-ն նշանակվել է մարտական հենակետերի ավագ և ծառայությունն իրականացրել N մարտական դիրքում:
2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ին՝ ժամը 00։05-ից, Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի զինծառայողները հարձակում են գործել մարտական դիրքերի ուղղությամբ:
Մարտի ժամանակ, Հ.Մ.-ն, խախտելով մարտական հերթապահություն կրելու կանոնները, պատշաճ կերպով չի իրականացրել իր պարտականությունները և, առանց մարտ վարելու, վերադասությանը զեկուցելու, ենթականերին իրադրության մասին տեղեկացնելու, միայնակ թողել է մարտական հենակետը: Իր ղեկավարման տակ գտնվող մարտական դիրքեր տեղափոխվելու և իր պարտականությունները կատարելու փոխարեն՝ Հ.Մ.-ն ժամը 01:00-ի սահմաններում՝ առանց ավագ պետի թույլտվության, նահանջել է Ներքին Հանդ գյուղ:
2023 թվականի հունիսի 20-ին հսկող դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Հ.Մ.-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 540-րդ հոդվածի 6-րդ մասով (մարտական հերթապահություն կամ մարտական ծառայություն կրելու կանոնները խախտելը)։
2023 թվականի հուլիսի 6-ին դատախազը քրեական վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ ուղակել է Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարան։

The platoon commander left the militant base and retreated. The prosecutor sent the case to the court
11/07/2023
The personnel of the N rifle battalion of the military unit of the Ministry of Defense was put on combat duty in the protection sector of the state border of Chakaten - Shikahogh - Tsav - Nerkin Hand sector of Syunik region.
H.M., the commander of the N platoon of the N rifle unit of the same battalion, was appointed the captain of militant base and was serving in the N combat position.
On September 13, 2022, from 00:05, the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan attacked the combat positions.
During the battle, H.M., violating the rules of being on combat duty, did not perform his duties properly and, without fighting and reporting to his superiors, as well as informing his subordinates about the situation, left the militant base alone, retreating to Nerkin Hand.
On June 20, 2023, the supervising prosecutor initiated a public criminal prosecution against H.M. under Article 540(6) of the Criminal Code.
On July 6, 2023, the prosecutor submitted the case files along with an indictment to the Criminal Court of the First Instance of Syunik Region.