Գլխավոր դատախազը ԱԺ պատգամավոր Ա.Չ.-ի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին միջնորդագիր է ներկայացրել ԱԺ նախագահին
23/01/2023
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, համաձայն «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 108-րդ հոդվածի 1-ին կետի, 2023 թվականի հունվարի 23-ին ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանին է ներկայացրել ԱԺ պատգամավոր Ա.Չ.-ի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին միջնորդագիր: Ըստ նույն կետի պահանջի՝ միջնորդագրին կցվել է նաև պատգամավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին Ազգային ժողովի որոշման նախագիծը:
Քրեական վարույթով ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ Ա.Չ.-ն, ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության վարույթում քննված քրեական գործով, որպես փորձագետ ընդգրկված լինելով Ա.Ս.-ին ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունների համար առաջադրված մեղադրանքների առնչությամբ նշանակված կրկնակի հանձնաժողովային դատաբժշկական փորձաքննության հանձնաժողովի կազմում, 2017 թվականի փետրվարի 8-ին ստորագրել է կրկնակի դատաբժշկական հանձնաժողովային փորձաքննության ակնհայտ կեղծ եզրակացությունը:

Генеральный прокурор представилa председателю НС ходатайство о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении депутата НС А.Ч.
23/01/2023
23 января 2023 года генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян в соответствии с пунктом 1 статьи 108 Конституционного закона «Регламент Национального Собрания» представила председателю Национального Собрания Республики Армения Алену Симоняну ходатайство о возбуждении уголовного дела в отношении депутата Национального Собрания А.Ч. По просьбе того же пункта к ходатайству также был приложен проект постановления НС о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении депутата.
По фактическим данным, полученным по уголовному производству, А.Ч., по уголовному делу, рассмотренному в производстве Специальной следственной службы РА, будучи включенным в качестве эксперта в состав повторной комиссий судебно-медицинской экспертизы, назначенной в связи с обвинением, предъявленным А.С. по тяжким и особо тяжким преступлениям, 8 февраля 2017 года подписал заведомо ложное заключение повторной судебно-медицинской комиссии.
Согласно статье 96 Конституции РА, уголовное преследование в отношении депутата может быть возбуждено только с согласия Национального Собрания.