Գլխավոր դատախազը ԱԺ պատգամավոր Ա.Չ.-ի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին միջնորդագիր է ներկայացրել ԱԺ նախագահին
23/01/2023
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, համաձայն «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 108-րդ հոդվածի 1-ին կետի, 2023 թվականի հունվարի 23-ին ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանին է ներկայացրել ԱԺ պատգամավոր Ա.Չ.-ի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին միջնորդագիր: Ըստ նույն կետի պահանջի՝ միջնորդագրին կցվել է նաև պատգամավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին Ազգային ժողովի որոշման նախագիծը:
Քրեական վարույթով ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ Ա.Չ.-ն, ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության վարույթում քննված քրեական գործով, որպես փորձագետ ընդգրկված լինելով Ա.Ս.-ին ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունների համար առաջադրված մեղադրանքների առնչությամբ նշանակված կրկնակի հանձնաժողովային դատաբժշկական փորձաքննության հանձնաժողովի կազմում, 2017 թվականի փետրվարի 8-ին ստորագրել է կրկնակի դատաբժշկական հանձնաժողովային փորձաքննության ակնհայտ կեղծ եզրակացությունը:

The Prosecutor General submitted a motion to the President of the National Assembly on giving a consent to initiate a criminal proceedings against A.Ch. Deputy of the National Assembly
23/01/2023
Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia, pursuant to point 1 of article 108 of the Constitutional Law “On the Rules of Procedure of the National Assembly”, submitted a motion to Alen Simonyan, President of the National Assembly on giving consent for initiating a criminal proceedings against A.Ch., NA deputy on January 23, 2023. Pursuant to the requirement of the same point the draft decision of the National Assembly on giving consent for initiating a criminal proceedings against the deputy was also attached to the motion.
Pursuant to the factual data obtained due to the criminal proceedings A.Ch. under the criminal case examined in the proceedings of the RA Special Investigative Services, being involved as an expert in the composition of the forensic expert examination conducted for the second time, in February 8, 2017 the latter signed an evidently false conclusion of the forensic expert examination commission.
Pursuant to article 96 of the RA Constitution, criminal proceedings may be initiated against a deputy only upon the consent of the National Assembly.