«Նկատողություն» տեսակի կարգապահական տույժ՝ դատախազի նկատմամբ
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2022 թվականի դեկտեմբերի 30-ի հրամանով՝ Կոտայքի մարզի դատախազությունում (նախկինում՝ Գորիսի կայազորի զինվորական դատախազությունում) ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի նկատմամբ նշանակվել է «նկատողություն» տեսակի կարգապահական տույժ:
Տույժի նշանակման համար հիմք հանդիսացած կարգապահական վարույթի շրջանակում հաստատվել է, որ  Գորիսի կայազորի զինվորական դատախազության նախկին դատախազը (ներկայում՝ Կոտայքի մարզի դատախազության ավագ դատախազ), լինելով դատական երկու գործերով հանրային մեղադրող, ոչ պատշաճ է կատարել իր ծառայողական պարտականությունները:
Մասնավորապես, պատասխանատու լինելով հանրային մեղադրանքը պաշտպանելու իրավաչափության համար, դատական երկու գործերով առաջին անգամ ոչ մեծ ծանրության հանցագործության կատարման մեջ մեղադրվող պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ, շարքայիններ Ա.Մ.-ի և Ե.Ղ.-ի, ինչպես նաև Ն.Ղ.-ի ու նրանց պաշտպանների հետ համաձայնեցման վարույթների շրջանակներում իրականացրել է բանակցություններ: Դրանց արդյունքում մեղադրողը կողմերի հետ համաձայնության է եկել ոչ մեծ ծանրության հանցանքներ կատարած մեղադրյալների նկատմամբ ազատազրկման ձևով պատիժ նշանակելու վերաբերյալ, այն դեպքում, երբ Քրեական օրենսգրքի 67-րդ հոդվածի 5-րդ մասի համաձայն՝ առաջին անգամ ոչ մեծ ծանրության հանցագործություն կատարած անձը չի կարող դատապարտվել ազատազրկման:
Հարկ է ընդգծել, որ Ա.Մ.-ի և Ե.Ղ.-ի ու նրանց պաշտպանների հետ կնքված համաձայնությունների հիման վրա՝ Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը, չնայած Քրեական օրենսգրքի 67-րդ հոդվածի 5-րդ մասով նախատեսված կարգավորմանը, 2022 թվականի հուլիսի 15-ին կայացրած դատավճռով Ա.Մ.-ին մեղավոր է ճանաչել հանցագործության կատարման մեջ և նշանակել պատիժ՝ ազատազրկում 7 ամիս ժամկետով, իսկ Ե.Ղ.-ին մեղավոր ճանաչելով՝ նշանակել է պատիժ՝ ազատազրկում 9 ամիս ժամկետով (նշանակված պատիժները պայմանականորեն չկիրառելով՝ դատարանը սահմանել է փորձաշրջան՝ համապատասխանաբար՝ 1 տարի 6 ամիս և 1 տարի 5 ամիս ժամկետով):
Ն.Ղ.-ի և նրա պաշտպանի հետ համաձայնեցման վարույթի շրջանակներում կնքված համաձայնության հիման վրա ևս՝ Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը, չնայած Քրեական օրենսգրքի 67-րդ հոդվածի 5-րդ մասով նախատեսված կարգավորմանը, 2022 թվականի հուլիսի 15-ին կայացրած դատավճռով Ն.Ղ.-ին մեղավոր է ճանաչել և նշանակել պատիժ՝ ազատազրկում 5 ամիս ժամկետով, որը պայմանականորեն չկիրառելով՝ դատարանը սահմանել է փորձաշրջան՝ 1 տարի 6 ամիս ժամկետով:

Приказом генерального прокурора Анны Вардапетян от 30 декабря 2022 года в отношении лица, занимающего автономную должность в Прокуратуре Котайкской области (бывшая Военная прокуратура Горисского гарнизона), применено дисциплинарное взыскание вида «выговор».
В рамках дисциплинарного производства, послужившего основанием для назначения взыскания, было подтверждено, что бывший прокурор Военной прокуратуры Горисского гарнизона (в настоящее время- старший прокурор Прокуратуры Котайкской области), будучи государственным обвинителем по двум судебным делам, ненадлежащим образом исполнял свои служебные обязанности.
В частности, неся ответственность за законность защиты публичного обвинения, по двум судебным делам в рамках примирительного производства вел переговоры с рядовыми А.М. и Е.Г., впервые совершившими преступления небольшой тяжести, а также Н.Г. и их защитниками. В результате прокурор достиг соглашения со сторонами о назначении наказания в виде лишения свободы в отношении подсудимых, совершивших преступления небольшой тяжести, в случае когда в соответствии с частью 5 статьи 67 Уголовного кодекса, лицо, совершившее преступление впервые не может быть приговорено к лишению свободы.
Следует подчеркнуть, что на основании соглашений, подписанных с А.М. и Е.Г. и их защитниками, Суд общей юрисдикции первой инстанции Сюникской области, несмотря на регулирование, предусмотренное частью 5 стать 67 Уголовного кодекса, приговором от 15 июля 2022г. признал А.М. виновным в совершении преступления и назначил наказание в виде лишения свободы на срок 7 месяцев, а признав Е.Г. виновным, приговорил к лишению свободы на срок 9 месяцев (назначенные наказания условно не применив, суд установил испытательный срок 1 год 6 месяцев и 1 год 5 месяцев соответственно).
На основании соглашения, заключенного с Н.Г. и его защитником в рамках примирительного производства также, Суд общей юрисдикции первой инстанции Сюникской области, несмотря на регулирование, предусмотренное частью 5 статьи 67 Уголовного кодекса, приговором от 15.07.2022 признал Н.Г. виновным и приговорил его к лишению свободы на срок 5 месяцев, который условно не применив, суд установил испытательный срок 1 год 6 месяцев.