ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի ելույթը «ՀՀ հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը՝ միջազգային փորձի ներքո» խորագրով փորձագիտական միջազգային համաժողովի բացմանը
Հարգարժան դեսպան, հարգելի փորձագետներ, սիրելի հյուրեր, տիկնայք և պարոնայք.
Թույլ տվեք միջազգային ընդգրկման սույն համաժողովը կազմակերպելու և իրականացնելու համար շնորհակալություն հայտնել նախաձեռնող և իրականացնող մեր բոլոր գործընկերներին:
Դժվար է գերագնահատել համաժողովի նշանակությունը, ինչը  պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ պետական համակարգ-քաղաքացիական հասարակություն ձևաչափով, միջազգային փորձագետների ներգրավմամբ, քննարկման առարկա է դարձվում Հայաստանի Հանրապետության, իբրև սոցիալական, իրավական և ժողովրդավարական երկրի զարգացման համար անկյունաքարային նշանակություն ունեցող հակակոռուպցիոն մշակվող ռազմավարության առաջնահերթությունները, այդ չարիքի դեմ պայքարն առավել արդյունավետ դարձնելու խնդիրը: Իրավապահ համակարգը և մասնավորապես ՀՀ դատախազությունն այստեղ ունի առաջնային դերակատարում և առաքելություն:
Կարծում եմ՝ ներկա գտնվողների համար տեսանելի են եղել նախորդ տարվա ընթացքում մեր երկրում կոռուպցիայի դեմ քրեաիրավական պայքարի արդյունքները, որոնք հրապարակել ենք և որոնք առանց չափազանցության աննախադեպ են Հայաստանի երրորդ Հանրապետության պատմության կտրվածքով: Չչարաշահելով ձեր ժամանակը՝ այնուամենայնիվ, ուզում եմ ընդամենը մի քանի փաստ վկայակոչել, որոնք խոսում են այս ոլորտում նախորդ տարվա ընթացքում իրավապահ համակարգի կատարած հսկայածավալ աշխատանքի մասին: Նախորդ տարի ՀՀ իրավասու մարմինների վարույթում կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների վերաբերյալ նախապատրաստված նյութերի քանակը 2017թ. ցուցանիշը գերազանցել է գրեթե 4 անգամ, հարուցված քրեական գործերինը՝ 3.6 անգամ: Կոռուպցիոն հանցագործություններ առերևույթ կատարելու համար 2017թ. համեմատ քրեական հետապնդման է ենթարկվել ավելի քան 60 տոկոսով ավելի անձ: Գրեթե նույնքան ավելի է եղել քրեական հետապնդման ենթարկված պաշտոնատար անձանց թիվը:
2018թ. փողերի լվացման հատկանիշով 7 քրեական գործ է հարուցվել: Դա այն դեպքում, երբ 2017թ. այդ հանցակազմով քրեական գործեր չեն հարուցվել: Իսկ օրենսդրորեն ապօրինի հարստացման քրեականացումից հետո, անցած տարվա ընթացքում, այդ հանցագործության հատկանիշներով քրեական հետապնդում է հարուցվել 5 անձի նկատմամբ:
2018թ. ընթացքում կոռուպցիոն բնույթի՝ միայն նախապատրաստված նյութերով և քննված քրեական գործերով բացահայտված պետությանը պատճառված գույքային վնասը 2017թ. արդյունքը գերազանցում է 12 անգամ, իսկ պատճառված ընդհանուր վնասից վերականգնման ցուցանիշը՝ 15 անգամ:
Կոռուպցիոն հանցագործությունների համար քրեական հետապնդման ենթարկված բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց շրջանակը, կարծում եմ, ինքնին խոսուն է և երաշխիքն է օրենքի առջև առանց բացառության բոլորի հավասսարությունն ապահովող գործելաոճի:
Այս արդյունքներն անձամբ ինձ համար, իբրև գլխավոր դատախազի, արժևորվում են ոչ այնքան ինքնին թվային ցուցանիշների, կամ կոռուպցիոն հանցագործությունների առանձին դեպքերի բացահայտման տեսանկյունից, որքան իրականացված աշխատանքի որակական հատկանիշներով. մի քանի ոլորտներում, առանձին դեպքերում հանրապետության ողջ տարածքի ընդգրկմամբ, տարիներ շարունակ արմատացած կոռուպցիոն սխեմաների մեծածավալ բացահայտմամբ:
Ունեցած արդյունքներն առանձնակի արժեքավոր են նաև այն պատճառով, որ դրանք ապահովվել են հանրային աննախադեպ աջակցության, մեր քաղաքացիների կողմից իրավապահ մարմիններին ցուցաբերված լրջագույն օժանդակության, գործադիր իշխանության մարմինների նախաձեռնողականության ու պատրաստակամության   շնորհիվ: Բավական է միայն նշել, որ 2018թ. ընթացքում ՀՀ իրավասու մարմինների կողմից հարուցված քրեական գործերի համար առիթ հանդիսացած՝ ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց կողմից ներկայացված կոռուպցիոն հանցագործությունների մասին հաղորդումները, զանգվածային լրատվամիջոցների հրապարակումները գրեթե 3.6 անգամ ավելի շատ են եղել, քան 2017 թվականին:
Այսինքն կարող ենք արձանագրել, որ մեր հասարակությունը կոռուպցիայի նկատմամբ դարձել է ավելի անհանդուրժող: Մեր աչքերի առջև ջարդվում են անխորտակելի թվացող կարծրատիպեր:
Կոռուպցիոն ենթադրյալ հանցագործությունների մասին իրավապահ մարմիններին անկաշկանդ հաղորդում ներկայացնելու այս միտումները ոչ միայն հանցագործությունների բացահայտման կարևորագույն առիթ են, այլև ունեն չափազանց կարևոր կանխարգելիչ նշանակություն: Որովհետև կոռուպցիոն սխեմաներում ներգրավվելու գայթակղություն ունեցող ցանկացած պաշտոնատար անձ այլևս չի կարող վստահ լինել, որ դրա մասին իրավապահ մարմինները չեն տեղեկանալու և որ ամենակարևորն է՝ այդ անձինք այլևս չեն կարող իրենց արարքների համար չպատժվելու վստահություն կամ երաշխիքներ ունենալ՝ անկախ իրենց զբաղեցրած պաշտոնների մակարդակից, ունեցած կապերից ու հնարավորություններից:
Ոգևորիչ են նաև պետական կառավարման համակարգից եկող՝ կոռուպցիայի նկատմամբ անհանդուրժողականության հստակ ազդակները և  իրավապահ համակարգի բոլոր օղակների՝ իրենց իրավասության շրջանակներում համագործակցության մակարդակը: Դրանք թույլ են տալիս հանրային կարծիք ու համոզմունք ձևավորելու, որ պետությունը, իրավապահ բոլոր մարմիններն այս պայքարում անկեղծ են ու ազնիվ և տրամադրված են վճռական:
Սրանք, իհարկե, կարևոր արդյունքներ են, սակայն չեն կարող բավարար համարվել: Նախ՝ ակտիվացված քրեաիրավական պայքարը մեզ բերել է մի հանգրվանի, որտեղ հիմնական մարտահրավերը դարձել է պաշտոնատար անձանց նախկինում ձեռք բերած գույքի, իրական եկամուտների աղբյուրների և ակտիվների շրջանառությունը քրեաիրավական գնահատականի արժանացնելը: Գործող օրենսդրության շրջանակներում քրեական հետապնդման մարմինները դրանց վերաբերյալ տեղեկատվություն ստանալու և գործընթացներ հարուցելու առումով ունեն իրավական արգելքներ: Այսինքն առկա է բախում մարդու սեփականության անձեռնմխելիության հիմնարար սկզբունքի և սոցիալական արդարությունը վերականգնելու հասարակական պահանջի միջև: Առանց հանրային և մասնավոր շահերի հակադրման այս թնջուկը բալանսավորված հաղթահարելու, հնարավոր չի լինելու բավարարել կոռուպցիայի միջոցով կորսված ազգային, պետական ռեսուրսները, հասցված վնասը վերականգնելու, այդ ամենն իրականացրած անձանց մեղավորությունն ապացուցելու և քրեական պատասխանատվության անխուսափելիությունն ապահովելու հարցում հասարակության ակնկալած տեմպն ու արդյունքներն արդարացնելու խնդիրը:
Այս իմաստով չափազանց կարևոր է այդ մարտահրավերները լուծել միջազգային փորձի հանգամանալից ուսումնասիրությամբ, քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության մաքսիմալ երաշխիների ապահովմամբ Հայաստանի համար կիրառելի ամենաօպտիմալ իրավական մեխանիզմների մշակմամբ և ներդրմամբ:
Բացի այդ, քրեաիրավականը կոռուպցիայի դեմ պայքարի որքան էլ առանցքային, սակայն ընդամենը մեկ բաղադրիչն է: Ոչ պակաս կարևոր է այդ պայքարի կանխարգելիչ բաղադիչի զարգացումը: Վերջինս ենթադրում է պետական միջոցների շարժի, եկամուտների ու ծախսերի հնարավորինս թափանցիկության ապահովում,  պաշտոնատար անձանց բարեվարքության խրախուսում, հակակոռուպցիոն կրթության, իրազեկման կայուն գործող կառուցակարգերի կիրառում, պետական կառավարման բոլոր, հատկապես կոռուպցիոն ռիսկեր պարունակող ոլորտներում ծառայողների սոցիալական ապահովության արժանապատիվ երաշխքների ստեղծում և այլն: Խնդիրներ, որոնք պահանջում են համակարգային լուծումներ, ռազմավարական մոտեցումներ և, որպես կանոն, ցավոտ, բայց անխուսափելի բարեփոխումներ իրականացնելու խիզախում:
Ահա այս ամենի համատեքստում կարևոր է այս համաժողովի կազմակերպման համար ընտրված պահը և օրակարգը: Ողջունելի է, որ վերջինս, ըստ էության, ներառում է մատնանշված արդիական բոլոր հարցադրումները:
Վստահ եմ, որ համաժողովի ընթացքում կհաջողվի ոչ միայն համակողմանի քննարկել այդ խնդիրները, այլ նաև միջազգային լավագույն փորձի համադրված գնահատմամբ գեներացնել գործնական առաջարկություններ հակակոռուպցիոն ռազմավարության ամբողջացման համար: Դա անկասկած կլինի պետություն-քաղաքացիական հասարակություն երկխոսության, համագործակցության չափազանց լուրջ և կարևոր արդյունք:
ՀՀ դատախազությունը պատրաստ է նման համագործակցության, ինչի վկայությունն է մի կողմից հակակոռուպցիոն ինստիտուցիոնալ լուծումներին միտված աշխատանքային խմբերում մեր ներգրավվածությունը, մյուս կողմից «Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների հակակոռուպցիոն կոալիցիայի» հետ համատեղ ստորագրված հուշագրի հենքի վրա մեր արդյունավետ գործակցությունը:
Ուստի թույլ տվեք հաջողություններ ցանկանալ համաժողովի աշխատանքներին, իսկ մեզ բոլորիս մաղթել գործնական, արդյունքին միտված կառուցողական աշխատանքային տրամադրվածություն:

Let me express my thankfulness to all our partners who initiate and conduct this international conference.
“It is difficult to overestimate the significance of the conference, which is conditioned by the fact that in the government and civil society format with the involvement of international experts the priorities of the strategically important anti-corruption strategy of the Republic of Armenia are discussed as a cornerstone for the development of a social, legal and democratic country to make the fight against that evil more effective. The law enforcement system and, in particular, the RA Prosecutor’s Office have a primary role and mission in this field.
I think, for the people present here it is obvious the outcomes of the struggle against corruption in our country during the previous year, which we have published and which are unprecedented throughout the history of the Third Republic of Armenia. Without wasting your time I want to present several facts, which show the huge work done in this field during previous year by the law enforcement system. The number of the materials on corruption crimes in the proceedings of the RA competent bodies in the previous year had increased for almost four times as compared with 2017, and the number of initiated criminal cases for 3.6 times. The number of persons prosecuted for alleged corruption cases is 60 percents more than compared with 2017. The number of the officials prosecuted was almost more than that.
In 2018, 7 criminal cases have been initiated for money laundering. This is done though in 2017 no criminal case has been filed with that criminal offense. And after the criminalization of illicit enrichment in the past year, criminal prosecution has been instigated against five persons on the basis of that crime.
In 2018, the property damages caused to the state by corruption which were revealed only by materials prepared and investigated in the course of criminal proceedings exceeds the results of 2017 for 12 times, and the recovery from the total damages caused exceeds for 15 times.
The frame of the high rank officials prosecuted for corruption crimes, I think, is very clear and it is the guarantee for the provision of equality for everybody without exception.
As to me, as a General Prosecutor, these outcomes are valuable not for numerical indexes and in the view of disclosure of separate case of corruption crimes, but for the quality of the work done. In some spheres sometimes disclosure of large corruption schemes rooted for many years.
The outcomes are especially valuable also because they were provided by the unprecedented support of public, serious assistance shown by our citizens to the law enforcement bodies, due to the initiation and willingness of the executive bodies. It is sufficient to note that during 2018 the reports, publications presented by natural and legal entities in mass media on corruption crimes initiated by the RA law enforcement bodies were more than in 2017.
So, we can say that our society became more sensitive toward corruption. We see how the stereotypes are broken.
These trends of giving easily to law enforcement bodies reports on corruption allegations are not only very important for disclosure of crimes, but they also have very important preventive meaning because any official who wants to be involved in corruption schemes cannot be sure that the law enforcement bodies will not be informed which is the most important, as those people will not have trust for their actions or have guarantees irrespective the level of the positions, relations and possibilities.
The clear signals of intolerance against corruption and the level of cooperation between all the levels of law enforcement system are encouraging. They make it possible to form an opinion and belief, that the State, all law enforcement bodies are frank and honest, as well as resolute in this struggle.
These are, of course, important outcomes, but they cannot be considered sufficient. First, the active criminal and legal fight resulted that we are now giving criminal and legal qualification of the officials who have acquired property, real estate sources and assets.
In the frame of legislation in force, prosecution authorities face legal obstacles in accessing information and initiating proceedings. That is to say, there is a clash between the basic principle of human right to privacy and the public demand to restore social justice. Without contradicting public and private interests, it will not be possible to meet the expectations of public.
To this end, it is extremely important to solve these challenges through a thorough examination of international experience, through the development and implementation of the most optimal legal mechanisms applicable to Armenia by ensuring maximum guarantees for the protection of citizens' rights.
In addition, criminal law being the pivotal means, it is still only one component of the fight against corruption. The development of the preventive component is no less important in that struggle. The latter considers transparency provision of public funds, incomes and expenditures as much as possible, encouraging the well-being of officials, anti-corruption education, maintaining sustainable awareness-raising systems, provision of dignified guarantee of social security for all government officials, especially those with corruption risks, etc, as well as problems that require systematic solutions, strategic approaches and, as a rule, courage to implement painful but inevitable reforms.
Thus, in this context the time and agenda chosen for this conference is important. It is welcomed that the latter includes all the topical questions raised.
I am confident that during the conference it will not only be possible to discuss these issues in a comprehensive manner, but will also generate practical recommendations for the completion of an anti-corruption strategy in the light of international best practice. Undoubtedly, this will be a very serious and important outcome of the state and civil society dialogue and cooperation.
The Prosecutor's Office of the Republic of Armenia is ready for such cooperation, it is obvious and seen by our involvement in working groups focused on anti-corruption institutional solutions, on the other hand, our effective partnership based on a Memorandum signed jointly with the “Anti-Corruption Coalition of Armenian Civil Society Organizations”.
Thus, I wish the work of the conference was successful, and I wish all of us practical, productive, constructive work.