20.05.2023 | «Սևան» մասնաճյուղի տնօրենը թույլատրել է «Սիգ» տեսակի ձկների ապօրինի արդյունահանումը՝ ստանալով կաշառք. դատախազը գործը հանձնել է դատարան
2023 թվականի մայիսի 19-ին հսկող դատախազը հաստատել է «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի «Սևան» մասնաճյուղում ձկների ապօրինի արդյունահանման, ինչպես նաև կաշառք ստանալու վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել է Հակակոռուպցիոն դատարան:
Հիշեցնենք, որ 2019 թվականի հուլիսի 12-ին Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական գլխավոր վարչությունում հարուցվել էր քրեական գործ (վարույթ)՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասի (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը) և 292-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ՝ ջրային կենդանիներ և բույսեր ապօրինի արդյունահանելը): Նախաքննությունը հանձնարարվել էր Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչությանը:
2022 թվականի սեպտեմբերի 22-ին Քննչական կոմիտեի Գեղարքունիքի մարզային վարչության քննիչի միջնորդության հիման վրա՝ Գեղարքունիքի մարզի դատախազությունում որոշում էր կայացվել դադարեցնել քրեական հետապնդումը «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի «Սևան» մասնաճյուղի տնօրեն Ս.Թ.-ի, տեսուչներ Ա.Գ.-ի, Հ.Հ.-ի և քաղաքացիներ Դ.Պ.-ի, Դ.Մ.-ի և Ա.Ու.-ի նկատմամբ՝ մեղսագրվող արարքները չկատարելու և արարքների ապաքրեականացման հիմքով:
2022 թվականի սեպտեմբերի 30-ին, քննիչի որոշմամբ՝ քրեական վարույթը կարճվել էր՝ մեղադրյալների նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցված լինելու և վարույթը շարունակելու բոլոր հնարավորությունները սպառված լինելու հիմքով:
2023 թվականի հունվարի 7-ին ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Արթուր Պողոսյանի որոշմամբ՝ վերացվել են 2022 թվականի սեպտեմբերի 22-ին Գեղարքունիքի մարզի դատախազության ավագ դատախազի կողմից մեղադրյալներ Ս.Թ.-ի, Դ.Մ.-ի, Ա.Ու.-ի, Դ.Պ.-ի. Ա.Գ.-ի և Հ.Հ.-ի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու և Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչության Մարտունու քննչական բաժնի պետի տեղակալի կողմից 2022 թվականի սեպտեմբերի 30-ին կայացված և հսկող դատախազի կողմից 2022 թվականի հոկտեմբերի 8-ին հաստատված՝ քրեական վարույթը կարճելու մասին որոշումները:
Գլխավոր դատախազի տեղակալի հանձնարարությամբ իրականացված նախաքննությամբ պարզվել է, որ Ս.Թ.-ն, 2017 թվականից զբաղեցնելով «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի «Սևան» մասնաճյուղի տնօրենի պաշտոնը, պարտավոր լինելով կանխել «Սևան» մասնաճյուղի տարածքից «Սիգ» տեսակի ձկան ապօրինի արդյունահանումը, կաշառքի դիմաց սույն գործով (վարույթով) անցնող քաղաքացիներին թույլատրել է իր վերահսկողության ներքո գտնվող «Սևան» մասնաճյուղի հատվածից իրականացնել ձկների ապօրինի արդյունահանում: Արդյունքում «Բարդիներ» կոչվող լողափի հատվածից իրականացվել է 49 կգ «Սիգ» տեսակի ձկան ապօրինի արդյունահանում՝ պատճառելով 245 հազար դրամի վնաս:
Ս.Թ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային նոր քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (չորս դրվագ) (կաշառք ստանալը), Հ.Հ.-ի, Ա.Գ.-ի, Դ.Պ.-ի ու Դ.Մ.-ի նկատմամբ՝ 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով (կաշառք տալը):

20.05.2023 | Директор филиала «Севан» допустил незаконную добычу рыбы «сиг» за взятку. Прокурор передал дело в суд
19 мая 2023 года надзирающий прокурор утвердил обвинительное заключение о незаконной добыче рыбы в филиале «Севан» ГНОК «Севанский национальный парк», а также получении взятки и передал его в Антикоррупционный суд с постановлением о принятии к производству.
Напомним, что 12 июля 2019 года в Главном следственном управлении СНБ было возбуждено уголовное дело (производство) по ч. 1 ст. 308 (злоупотребление должностными полномочиями) и п. 2 ч. 2 ст. 292 (незаконная добыча гидробионтов и растений группой лиц по предварительному согласию) Уголовного кодекса, принятого 18 апреля 2003г. Предварительное расследование было поручено областному следственному управлению Гегаркуника.
22 сентября 2022 года на основании ходатайства следователя Гегаркуникского райотдела Следственного комитета Прокуратура Гегаркуникской области приняла решение о прекращении уголовного дела в отношении директора филиала «Севан» СНОК «Севанского национального парка» С.Т., следователей А.Г., Х.Х. и граждан Д.П., Д.М. и А.У., на основании не совершения инкриминируемых деяний и декриминализации деяний.
30 сентября 2022 года по постановлению следователя уголовное производство было прекращено на основании того, что уголовное преследование в отношении обвиняемого прекращено, и все возможности для продолжения производства по делу исчерпаны.
7 января 2023 г. постановлением заместителя Генерального прокурора РА Артура Погосяна были сняты решения о прекращении уголовного преследования в отношении обвиняемых С.Т., Д.М., А.У., Д.П., А.Г. и Х.Х. и прекращении уголовного производства, вынесенные заместителем начальника Мартунинского следственного отдела Гегаркуникского областного следственного управления 30 сентября 2022 года и подтвержденные надзирающим прокурором 8 октября 2022 года постановления.
По предварительному следствию, проведенному по поручению заместителя Генерального прокурора, установлено, что С.Т., с 2017 года занимая должность директора филиала «Севан» ГНОК «Севанский национальный парк», будучи обязан не допускать незаконную добычу сига с территории филиала «Севан» в обмен на взятку разрешил гражданам, участвующим в данном деле (процессе), осуществлять незаконную добычу рыбы с подконтрольной ему части филиала «Севан». В результате на участке пляжа «Бардинер» было незаконно добыто 49 кг сига, что причинило ущерб в размере 245 тыс. драмов.
Возбуждено новое публичное уголовное преследование в отношении С.Т., по части 2 статьи 311 (четыре эпизода) УК от 18.04.2003 (получение взятки), а в отношении Х.Х., А.Г. Д.П. и Д.М.- по части 1 статьи 312 (взяточничество).