20.05.2023 | «Սևան» մասնաճյուղի տնօրենը թույլատրել է «Սիգ» տեսակի ձկների ապօրինի արդյունահանումը՝ ստանալով կաշառք. դատախազը գործը հանձնել է դատարան
2023 թվականի մայիսի 19-ին հսկող դատախազը հաստատել է «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի «Սևան» մասնաճյուղում ձկների ապօրինի արդյունահանման, ինչպես նաև կաշառք ստանալու վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել է Հակակոռուպցիոն դատարան:
Հիշեցնենք, որ 2019 թվականի հուլիսի 12-ին Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական գլխավոր վարչությունում հարուցվել էր քրեական գործ (վարույթ)՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասի (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը) և 292-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ՝ ջրային կենդանիներ և բույսեր ապօրինի արդյունահանելը): Նախաքննությունը հանձնարարվել էր Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչությանը:
2022 թվականի սեպտեմբերի 22-ին Քննչական կոմիտեի Գեղարքունիքի մարզային վարչության քննիչի միջնորդության հիման վրա՝ Գեղարքունիքի մարզի դատախազությունում որոշում էր կայացվել դադարեցնել քրեական հետապնդումը «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի «Սևան» մասնաճյուղի տնօրեն Ս.Թ.-ի, տեսուչներ Ա.Գ.-ի, Հ.Հ.-ի և քաղաքացիներ Դ.Պ.-ի, Դ.Մ.-ի և Ա.Ու.-ի նկատմամբ՝ մեղսագրվող արարքները չկատարելու և արարքների ապաքրեականացման հիմքով:
2022 թվականի սեպտեմբերի 30-ին, քննիչի որոշմամբ՝ քրեական վարույթը կարճվել էր՝ մեղադրյալների նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցված լինելու և վարույթը շարունակելու բոլոր հնարավորությունները սպառված լինելու հիմքով:
2023 թվականի հունվարի 7-ին ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Արթուր Պողոսյանի որոշմամբ՝ վերացվել են 2022 թվականի սեպտեմբերի 22-ին Գեղարքունիքի մարզի դատախազության ավագ դատախազի կողմից մեղադրյալներ Ս.Թ.-ի, Դ.Մ.-ի, Ա.Ու.-ի, Դ.Պ.-ի. Ա.Գ.-ի և Հ.Հ.-ի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու և Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչության Մարտունու քննչական բաժնի պետի տեղակալի կողմից 2022 թվականի սեպտեմբերի 30-ին կայացված և հսկող դատախազի կողմից 2022 թվականի հոկտեմբերի 8-ին հաստատված՝ քրեական վարույթը կարճելու մասին որոշումները:
Գլխավոր դատախազի տեղակալի հանձնարարությամբ իրականացված նախաքննությամբ պարզվել է, որ Ս.Թ.-ն, 2017 թվականից զբաղեցնելով «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի «Սևան» մասնաճյուղի տնօրենի պաշտոնը, պարտավոր լինելով կանխել «Սևան» մասնաճյուղի տարածքից «Սիգ» տեսակի ձկան ապօրինի արդյունահանումը, կաշառքի դիմաց սույն գործով (վարույթով) անցնող քաղաքացիներին թույլատրել է իր վերահսկողության ներքո գտնվող «Սևան» մասնաճյուղի հատվածից իրականացնել ձկների ապօրինի արդյունահանում: Արդյունքում «Բարդիներ» կոչվող լողափի հատվածից իրականացվել է 49 կգ «Սիգ» տեսակի ձկան ապօրինի արդյունահանում՝ պատճառելով 245 հազար դրամի վնաս:
Ս.Թ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային նոր քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (չորս դրվագ) (կաշառք ստանալը), Հ.Հ.-ի, Ա.Գ.-ի, Դ.Պ.-ի ու Դ.Մ.-ի նկատմամբ՝ 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով (կաշառք տալը):

On May 19, 2023 the supervising prosecutor approved the indictment on the illegal fishing in “Sevan” Branch of the Sevan National Park SNCO and receiving bribe and submitted it to the Anti-Corruption Court with the materials of the proceedings.
We would like to remind you that on July 12, 2019, a criminal case was initiated in the General Investigative Department of the National Security Service under part 1 of article 308 and point 2 of part 2 of article 292 of the Criminal Code. The preliminary examination was assigned to the Regional Investigative Department of Gegharkunik.
On September 22, 2022, on the basis of the motion of the investigator of the Regional Investigative Department of Gegharkunik of the Investigative Committee, the Prosecutor’s Office of Gegharkunik region rendered a decision on terminating the criminal proceedings against S.T., Director of “Sevan” Branch of the Sevan National Park SNCO, inspectors A.G. and H.H. as well as citizens D.P., D.M. and A.U. based on the fact of not performing the incriminated actions and decriminalization of actions.
On September 30, 2022, the criminal proceedings was terminated by the decision of the investigator.
On January 7, 2023, by the decision of Artur Poghosyan, Deputy Prosecutor General of the RA, overturned the following decisions—Decision on termination of the criminal proceedings against the accused S.T., D.M., A.U., D.P., A.G., H.H. adopted by the senior prosecutor of Gegharkunik region on September 22, 2022 and Decision on termination of the criminal proceedings rendered by the Deputy Head of Martuni Investigative Division of the Regional Investigative Department of Gegharkunik on September 30, 2022 and approved by the supervising prosecutor on October 8, 2022.
Through the preliminary examination carried out on the basis of the assignment of the Deputy Prosecutor General, it was found out that S.T. holding the position of the director of “Sevan” Branch of the Sevan National Park SNCO since 2017 and being obliged to prevent the illegal fishing from the “Sevan” Branch, permitted the citizens involved in this case (proceedings) related to giving bribe to carry out illegal fishing from the “Sevan” Branch, which was under his supervision. As a result 49 kg fish was illegally caught from the beach named “Bardiner”, thus causing damage in the amount of AMD 245 000.
A new public criminal prosecution was initiated against S.T. under part 2 of article 311 (4 counts) of the Criminal Code and against H.H., A.G., D.P. and D.M. under part 1 of article 312 of the Criminal Code.