Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը մայիսի 19-ին ընդունել է «Հանուն հավասար իրավունքների կրթական կենտրոն» հասարակական կազմակերպության «Հոդված 3» մարդու իրավունքի դպրոցի սաներին:
Հանդիպման ժամանակ անդրադարձ է կատարվել տուն-ինտերնատներում, խնամքի կենտրոններում և նման այլ հաստատություններում մարդու իրավունքների պաշտպանության հիմնախնդիրներին, այդ համատեքստում Դատախազության լիազորություններին, պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության ոլորտում Դատախազության կողմից իրականացվող աշխատանքներին, քրեական ենթամշակույթի դեմ պայքարում առկա մարտահրավերներին, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման առանձնահատկություններին, ինչպես նաև ատելության խոսքի պատժմանն ու կանխարգելմանն ուղղված քայլերին:
Դպրոցի 22 սաների հետ հանդիպմանը մասնակցել են նաև Հասարակական կազմակերպության նախագահ Գայանե Աբրահամյանը և Դպրոցի համակարգող Անուշիկ Մկրտչյանը:
Աննա Վարդապետյանը ողջունել է Դպրոցի սաներին և շնորհակալություն հայտնել՝ հանդիպումը նախաձեռնելու համար:
Գլխավոր դատախազը քննարկման մասնակիցներին ներկայացրել է Դատախազության լիազորությունները՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության համատեքստում՝ ընդգծելով, որ Դատախազությունը, թեև ընդունված ընկալման տեսանկյունից սահմանափակում է մարդկանց մի խմբի իրավունքները, սակայն, դրա հետ մեկտեղ, պաշտպանում է մեկ այլ խմբի՝ տուժողների իրավունքները:
«Դատախազությունը զգայուն վերաբերմունք ունի հատուկ կարիքներ ունեցող անձանց նկատմամբ: Երբ գնում եմ մարզային այցերի, չհայտարարված այց եմ կատարում նաև տուն-ինտերնատներ և խնամքի կենտրոններ: Դա ոչ միայն իմ՝ որպես հանրապետության գլխավոր դատախազի, այլ նաև որպես ՀՀ քաղաքացու վերաբերմունքն է: Ինչո՞ւ, որովհետև ես վստահ եմ, որ Դատախազությունն այն անձանց ձայնն է, ում իրական ձայնը շատ ցածր է հնչում հասարակության մեջ՝ պայմանավորված նրանց խոցելի կարգավիճակով և կյանքի դժվարին պայմաններով: Երբ խոսքը վերաբերում է տուն-ինտերնատներին և խնամքի կենտրոններին, պատճառված վնասի չափը կարևոր չէ. նույնիսկ մեկ դրամի չարաշահումը Դատախազության համար պատժելի վարքագիծ է», - նշել է Աննա Վարդապետյանը: Այս համատեքստում, որպես օրինակ, գլխավոր դատախազն անդրադարձել է Սուրբ Զատկի տոնին Աբովյան քաղաքում գործող «Նարեկ» մասնավոր խնամքի կենտրոն կատարված չհայտարարված և չլուսաբանված այցին, ինչպես նաև Գավառի մանկատուն կատարված այցին հաջորդած պետական շահերի պաշտպանության հայց ներկայացնելու գործընթացին (այցի ընթացքում մանկատանը պատկանող հարակից այգում մասնավոր սեփականություն հանդիսացող անշարժ գույք էր արձանագրվել):
Անդրադառնալով պետական և արդեն համայնքային շահերի պաշտպանության ոլորտում իրականացվող աշխատանքներին՝ հանրապետության գլխավոր դատախազը նշել է, որ պաշտոնեական դիրքի չարաշահմանն առնչվող քրեական վարույթներին զուգահեռ, օրինակ՝ երբ օտարման ոչ ենթակա տարածքը օտարվել է երրորդ անձի, Դատախազությունը հայց է ներկայացնում դատարան՝ պահանջելով այդ գույքը վերադարձնել պետությանը (համայնքին):
Աննա Վարդապետյանն, ի պատասխան քրեական ենթամշակույթի դեմ պայքարի ընթացքում առաջացող մարտահրավերները հաղթահարելու հարցին, առանձնացրել է պայքարի երկու ուղղություններ՝ քրեաիրավական խիստ գնահատական կատարված արարքին, դրա դատապարտում և հասարակության անդամների արժեքային համակարգի փոփոխմանն ուղղված աշխատանքներ:
Ատելության խոսքի, բռնության կոչերի բացառման հարցում հանրապետության գլխավոր դատախազն ընդգծել է հանդուրժողականության անհրաժեշտությունը: «Հանդուրժողականությունը մարդկության ամենամեծ ձեռքբերումներից է: Դրա շնորհիվ է, որ այսօր մենք ապրում ենք մի հասարակությունում, որտեղ կան իրավունքներ: Եթե բռնությանը հակազդում ես բռնությամբ, ծնում ես երրորդ բռնությունը, որն ավելի ռեպրեսիվ է լինելու: Բռնության արդյունավետ հակազդումը միայն օրենքով սահմանված անխուսափելի և արագ պատիժն է: Մեր առօրյա խոսքը՝ կենցաղում թե սոցիալական հարթակներում, պետք է լինի բարեկիրթ ու հանդուրժող: Մենք կարող ենք համաձայն չլինել զրուցակցի հետ, բանավիճել, բայց այդ ընթացքում իրար չվիրավորել, խտրական վերաբերմունք ցույց չտալ միմյանց նկատմամբ: Սա երկար ճանապարհ է, որը բոլորս պետք է սկսենք անցնել», - ընդգծել է Աննա Վարդապետյանը և պատասխանել Դպրոցի սաներին հետաքրքրող հարցերին:

20.05.2023 | The Prosecutor's Office has a conscious attitude towards persons with special needs. Anna Vardapetyan accepted the students from the “Article 3” Human Rights School
On May 19, Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia accepted the students from the “Article 3” Human Rights School.
During the meeting, the problems of human rights protection in boarding schools, care centers and other similar institutions, the influence of the Prosecutor's Office on that context, the work carried out by the Prosecutor's Office in the field of protection of state and community interests, the challenges in combating the criminal subculture, the specifics for confiscation of property of illegal origin were discussed during the meeting, as well as the steps aimed at punishing and preventing hate speech.
Gayane Abrahamyan, the President of the organization and Anushik Mkrtchyan, the Coordinator of the school were present at the meeting.
Anna Vardapetyan welcomed the students and expressed her gratitude for initiating the meeting.
The Prosecutor General introduced the authority of the Prosecutor's Office in the context of human rights protection, emphasizing that at first sight it seems that Prosecutor's Office limits the rights of a group, but on the other hand, it protects the rights of another group - the victims.
“The Prosecutor's Office has a conscious attitude towards persons with special needs. I pay unexpected visits to boarding schools and care centers during my working visits to regions. This is not only my attitude as the Prosecutor General of the republic, but also as a citizen of the Republic of Armenia. I am sure that the Prosecutor's Office is the “voice” of those whose real voice is heard very low in society due to their vulnerable status and difficult life conditions. When it comes to boarding schools and care centers, the amount of damage caused is not important; embezzlement of even one AMD is punishable for the Prosecutor's Office”, - Anna Vardapetyan mentioned.
Touching upon the activity carried out in the field of protection of state and community interests, the Prosecutor General mentioned that in parallel with the criminal proceedings regarding the abuse of official authorities, the Prosecutor’s Office files a lawsuit to the Court with a request of returning the property to the State (community).
Anna Vardapetyan mentioned two directions of combating the criminal subculture:  strict criminal assessment of the committed act, its condemnation and work aimed at changing the value system of the society members.
In the context of exclusion of hate speech and calls for violence, the Prosecutor General of the republic emphasized the importance of the tolerance. “Tolerance is one of the greatest achievements of mankind. It is due to tolerance that we live in a society where rights exist today. When violence is countered with violence, third violence is produced which will be more repressive. The only effective countermeasure to violence is the inevitable and prompt punishment prescribed by law. In our daily speech, in everyday life and on social platforms we should be polite and tolerant. We can disagree with the interlocutor, debate, but not offend each other”, - Anna Vardapetyan mentioned.