Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը ապրիլի 7-ին մասնակցել է Մայրության և գեղեցկության տոնի առիթով կազմակերպված «Հնարավորություններ և խոչընդոտներ. կանանց տեղն ու դերը Հայաստանում» խորագրով համաժողովին, որն իրականացվում է ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանի նախաձեռնությամբ:
Համաժողովի բացման ընթացքում Աննա Վարդապետյանը հանդես է եկել ելույթով՝ անդրադառնալով խելացի, ազատ և պատասխանատու կնոջ կերպարի հետ անհամատեղելի երևույթին՝ ատելության խոսքին, հանրային և մասնավոր տիրույթում դրա բացառմանը:
Հանրապետության գլխավոր դատախազն իր ելույթում նշել է.
«Հարգելի՛ տիկին Հակոբյան,
Հարգելի՛ կանայք,
Շնորհավորում եմ բոլորիդ Ապրիլի 7-ի կապակցությամբ:
Այսօր ցանկանում եմ խոսել այն մարտահրավերների, իրավունքների և պարտականությունների մասին, որոնք ուղեկցել են ինձ՝ որպես կին, և կարծում եմ՝ ուղեկցում են յուրաքանչյուր կնոջ իր աշխատանքային գործունեության ընթացքում:
Նախորդ ելույթս նվիրված էր իմ իդեալին՝ խելացի, ազատ և պատասխանատու կնոջը: Այսօր կանդրադառնամ այդ կնոջ կերպարի հետ անհամատեղելի մի երևույթի՝ ատելության խոսքին: Ինչո՞ւ եմ որոշել ատելության խոսքի մասին խոսել իմ մեծ հայրենիքի փոքր մասնիկ Տավուշում: Պատճառն այն է, որ իմ կյանքի ամենակարևոր փորձառություններից մեկը ձեռք եմ բերել Աչաջրում, որտեղից սերում են իմ նախնիները: Փորձառության արդյունքում ձևավորվեց մի հատկանիշ, որն իմ մեջ սկսեց դրսևորվել հասուն տարիքում, երբ սկսեցի աշխատել իրավական ոլորտում, որը շատ «տղամարդկային» ու «տղամարդամետ» ոլորտ է: Այդ հատկանիշը հանդուրժողականությունն է, հարգանքը և ապրումակցումն է այլ կնոջ նկատմամբ:
Ինչո՞ւ այդ հատկանիշը ձևավորվեց հենց Աչաջրում իմ ապրելու տարիներին, որովհետև յուրաքանչյուր ամառ՝ մինչ իմ 20 տարին բոլորելը, պապիկիս խստագույն դրդմամբ և հայրիկիս լուռ համաձայնությամբ, բոլոր թոռներով գնում էինք Աչաջուր՝ տատիկի հետ ամառն անցկացնելու: Եվ վստահեցնում եմ Ձեզ, որ գիտեմ գյուղական աշխատանքի բոլոր անհրաժեշտ նրբությունները՝ սկսած հավանոցն ու գոմը մաքրելուց, վերջացրած հոն հավաքելով, թութ թափ տալով, կենդանիներին խնամելով, օջախի վրա ջուր տաքացնելով:
Ասել, որ ես չեմ ընդվզել այս երևույթի դեմ, նշանակում է ստել և բոլորիդ հետ լինել ոչ անկեղծ, որովհետև ես չէի հասկանում, թե ինչու պետք է սովորեմ գյուղական կյանքին: Հետագայում, սակայն, երբ սկսեցի աշխատել Դատական դեպարտամենտում, հասկացա, որ Աչաջրում անցկացրած տարիներն իմ մեջ ձևավորել են այլ կնոջը հասկանալու, այլ կնոջ «մաշկի մեջ մտնելու» կարևոր և անբացատրելի հատկանիշ՝ փորձել հասկանալ, թե, օրինակ, ինչո՞ւ որևէ կին կոնկրետ պահի ինձ ինչ-որ բառ, ինչո՞ւ որևէ կին այդ պահին ոչ բարյացակամ ինձ նայեց. ոչ թե նեղանալ և հակադարձել, այլ՝ փորձել հասկանալ: Հասկանալու հարցում ինձ օգնեցին մի շատ խելացի և իմաստուն կնոջ՝ Նարինե Աբգարյանի գրքերը, որոնք ես հիմա էլ հաճախ եմ կարդում: Օրինակ՝ «Երկնքից երեք խնձոր ընկավ» «Զուլալի» և «Մարդիկ, որոնք միշտ ինձ հետ են» գրքերը: Այդ գրքերում ես հանդիպել եմ բոլոր այն կանանց, ում ճակատագրերին ու կենցաղին առնչվել եմ Աչաջրում: Այդ հանգամանքն ինձ ավելի հաստատակամ է դարձնում յուրաքանչյուր աղջկա համար լինել այն «ուսն» ու «հենարանը», ով առաջին հայացքից շատ ամաչկոտ ու երկչոտ գալիս է Դատախազություն և ասում, որ ուզում է մեզ հետ աշխատել: Յուրաքանչյուր աղջիկ, ով այդ նախադասությունն ասում է, ստանում է պատասխան. «Բարով ես եկել, բայց մենք մի կանոն ունենք, շատ ենք աշխատում և պատասխանատու ենք վերաբերվում մեր աշխատանքին: Ուստի, եթե դու համաձայն ես այդ կանոններին, իմ ուսը հենման կետ է՝ քո ճակատագիրը կառուցելու համար»:
Ինչո՞ւ եմ ես այսօր դա շեշտում, հիմա և այստեղ: Վերջերս, իմ մասնագիտության և աշխատանքի բերումով, շատ եմ առնչվում ատելության խոսքին: Եվ երբ հնչում է դասագրքային «ատելության խոսք» եզրույթը, թվում է, թե դա ինչ-որ մի տեղ, ինչ-որ մի ուրիշ մարդու վերաբերող ձևակերպում է: Յուրաքանչյուրս վստահ է, որ մեր խոսույթում ատելության խոսք չկա, բայց, ցավոք, դա այդպես չէ: Ուստի, իմ աշխատանքում բացի նրանից, որ ես ձգտում եմ օգնել, խրախուսել, «հենման կետ» և «ուս» դառնալ խելացի աղջիկների համար, ես ձգտում եմ ինձ շրջապատող բոլոր աղջիկներին և կանանց իմ իսկ օրինակով սովորեցնել մի բան. «Եթե ես ուզում եմ ապրել մի միջավայրում, որտեղ մարդիկ իրար հարգում են, առաջինը ես պետք է հարգեմ»:
Երբ նշանակվում էի գլխավոր դատախազի պաշտոնում, իսկ մինչ այդ ՀՀ վարչապետի օգնականն էի, ՀՀ վարչապետն ինձ կարճ հարց տվեց. «Ի՞նչ Դատախազություն ես թողնելու Հայաստանի Հանրապետությանը պաշտոնավարումիցդ հետո»: Պատասխանեցի, որ ես թողնելու եմ պրոֆեսիոնալ, ազնիվ, հանդուրժող և կանանցով մի փոքր ավելի հագեցած Դատախազություն: Դրա հետ մեկտեղ, ես միշտ խնդրում եմ բոլոր աղջիկներին, ովքեր գալիս են Դատախազություն, չմանիպուլացնել, չշահարկել սեռը և լինել ազնիվ: Կանայք ունեն մի վտանգավոր գործիք՝ դա մանիպուլյացիան է, և ես հաստատ որոշել եմ, որ դա չեմ անելու՝ չեմ մանիպուլացնելու, «առաջին գծի» վրա եմ կանգնելու ու հստակ ասելու եմ. «Ես այսպիսին եմ: Եթե որոշել ես ինձ հետ ամուսնանալ՝ ես այսպիսին եմ, եթե որոշել ես ինձ հետ ընկերություն անել՝ էլի այսպիսին եմ: Այսինքն՝ ես քեզ չեմ խաբում ու չեմ մանիպուլացնում, որպեսզի հետո անկեղծ նայենք իրար ու չմեղադրենք, որ ինչ-որ մի բան այնպես չստացվեց»:
Սիրելի՛ կանայք և աղջիկեր,
Ես այսօր ուզեցի շատ պարզ պատմել Ձեզ մի աղջկա մասին, ով ծնվել է Երևան քաղաքի ծայրամասում, երջանկություն է ունեցել ապրելու մեծ գերդաստանում, ով հանդգնել է դառնալ իրավաբան, հանդգնել է լինել Հայաստանի գլխավոր դատախազը և ասել, որ դրա մեջ քաջագործություն չկա. կա ինքնադիտարկում և ինքն իր հետ ազնիվ լինելու ձգտում՝ ամենօրյա ձգտում:
Կարծում եմ, որ յուրաքանչյուր կնոջ իմաստնության ճանապարհը սկսվում է ինքնադիտարկումից և այլոց՝ հատկապես այլ կանանց հանդեպ ունեցած հարգանքի ու ապրումակցման կարողությունից: Երեկոյան, երբ գնում եմ տուն, ես ռեֆլեքսիա եմ անում. ես սկսում եմ հիշել իմ օրը և նշել այն կետերը, որտեղ սխալվել եմ ու ինքս ինձ հետ աշխատել, որ հաջորդ օրն այդ սխալները չկրկնեմ: Դա ես արել եմ միշտ:
Նախորդ անգամ ելույթս ավարտելիս՝ նշեցի, որ ազատության ճանապարհը սկսվում է գիտելիքով, այսօր ուզում եմ շարունակել միտքս և ասել, որ իմաստնության ճանապարհը սկսվում է հարգանքով և ապրումակցելու կարողությամբ: Եվ, եթե տիկին Հակոբյանը որոշի հաջորդ անգամ ևս նման միջոցառման ինձ հրավիրել, ես որոշել եմ խոսել ասույթներում և լեգենդներում կնոջ կերպարի մասին: Ես վստահ եմ, որ մեզնից առաջ ապրած իմաստուն կանայք, ինչպես սուֆիներն են ասում, իրենց անցած ճանապարհի բարձունքից վերադառնում են և սկսում օգնել մեզ՝ սովորական, երիտասարդ, փխրուն կանանց՝ անցնելու իմաստնության ճանապարհը:
Ես կարծում եմ, որ իմ փորձառությունը մի աղջկա համար, որն այս պահին Աչաջրի նման մի գյուղում հավանոցն է մաքրում և ժամանակ չունի լսելու, թե ես այսօր այստեղ ինչ եմ խոսում, գուցե հենց այդ աղջկա համար մի օր իմ փորձառությունը կլինի ուղենիշ, և ինքն իր ճանապարհն անցնելու ավելի մեծ վստահություն կունենա, քան ես եմ ժամանակին ունեցել:
Վստահ եմ՝ իմաստնությունը մեր՝ կանանց, անբաժանելի մասն է, և եթե մենք մի օր որոշում կայացնենք, որ իմաստուն ենք և ոչ թե մանիպուլյատիվ, հաստատ այդ օրը տիեզերքում մի կարևոր բան կփոխվի»:

7 апреля генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян приняла участие в организованном по случаю праздника Материнства и красоты мероприятии «Возможности и препятствия: место и роль женщин в Армении», которая осуществляется по инициативе супруги премьер-министра РА Анны Акопян.
В ходе открытия форума Анна Вардапетян выступила с речью, коснувшись несовместимого с образом умной, свободной и ответственной женщины явления- языка ненависти, его исключения в общественном и частном пространстве.
В своем выступлении генеральный прокурор Республики отметила:
"Уважаемая госпожа Акопян,
Уважаемые женщины,
Уважаемые коллеги!
Поздравляю всех вас с 7 апреля.
Сегодня я хочу поговорить о вызовах, правах и обязанностях, которые сопровождали меня как женщину и, думаю, сопровождают каждую женщину в ее трудовой деятельности.
Мое предыдущее выступление было посвящено моему идеалу: умной, свободной и ответственной женщине. Сегодня я сосредоточусь на явлении, несовместимом с образом этой женщины: языка ненависти. Почему я решила рассказать о языка ненависти в Тавуше, маленьком уголке моей великой родины? Причина в том, что одно из самых важных событий в моей жизни произошло в Ачаджуре, откуда родом мои предки. Опыт развил черту, которая начала проявляться во мне уже во взрослом возрасте, когда я начала работать в юридической сфере, которая является очень «мужской» и «про-мужской» сферой. Эта черта — терпимость, уважение и сострадание к другой женщине.
Почему эта черта развилась за годы моего проживания в Ачаджуре, ведь каждое лето до того, как мне исполнилось 20 лет, по строгому настоянию деда и с молчаливого согласия отца мы со всеми внуками ездили в Ачаджур, чтобы провести лето у моей бабушки? И уверяю вас, что знаю все необходимые нюансы сельского труда, начиная с уборки курятника и коровника, заканчивая сбором кизила, стряхиванием шелковицы, уходом за животными, подогревом воды на печке.
Сказать, что я не восстала против этого явления, значит солгать и быть нечестной со всеми вами, потому что я не понимала, зачем мне учиться жить в деревне. Однако позже, когда я начала работать в Судебном департаменте, я поняла, что годы, проведенные в Ачаджре, сформировали во мне важное и необъяснимое качество понимания другой женщины, «влезания в кожу» другой женщины, попытки понять почему, например, какая-то женщина в конкретный момент замолвит мне слово, почему какая-то женщина недобро посмотрит на меня в этот момент? Не расстраиваться и сопротивляться, а пытаться понять. Понять меня помогли книги очень умной и мудрой женщины Нарине Абгарян, которые я до сих пор часто читаю. Например, «С неба упало три яблока», «Зулали» и «Люди, которые всегда со мной». В этих книгах я встретила всех женщин, с судьбами и жизнью которых я столкнулась в Ачадужре. Это обстоятельство делает меня более решительной быть «плечом» и «опорой» для каждой девушки, которая, на первый взгляд, очень застенчива и робка, когда приходит в Прокуратуру и говорит, что хочет работать у нас. Каждая девушка, которая произносит это предложение, получает ответ. «Пожалуйста, но у нас есть правило, мы много работаем и ответственно относимся к своей работе. Поэтому, если вы согласны с этими правилами, мое плечо станет точкой опоры для построения вашей судьбы».
Почему я подчеркиваю это сегодня, сейчас и здесь? В последнее время, в силу своей профессии и работы, я много сталкиваюсь с языком исти. И когда звучит хрестоматийный термин «язык вражды», кажется, что это формулировка, относящаяся к какому-то месту, какому-то другому человеку. Все уверены, что в нашей речи нет слова ненависти, но, к сожалению, это не так. Поэтому в своей работе, помимо того, что я стремлюсь помогать, ободрять, становиться «точкой опоры» и «плечом» для умных девушек, я стремлюсь научить всех окружающих меня девушек и женщин чему-то одному по собственному примеру: «Если я хочу жить в среде, где люди уважают друг друга, первой должна уважать я».
Когда меня назначили на должность Генерального прокурора, а до этого я была помощником премьер-министра РА, премьер-министр РА задал мне короткий вопрос: «Какую прокуратуру ты оставишь Республике Армения после своего пребывания на должности?». Я ответила, что оставлю профессиональную, честную, толерантную и чуть более насыщенную женщинами Прокуратуру. При этом я всегда прошу всех девушек, которые обращаются в Прокуратуру, не манипулировать полом и быть честными. У женщин есть опасный инструмент- манипуляция, и я твердо решила, что не буду этого делать, не буду манипулировать, буду стоять на «передовой» и четко скажу: "Я такая. Если ты решишь на мне жениться, я такая, если ты решишь со мной дружить, я все еще такая. Я имею в виду, что я не обманываю тебя и не манипулирую тобой, чтобы потом мы могли честно посмотреть друг на друга и не обвинять, что что-то не так получилось».
Дорогие женщины и девушки,
Сегодня я хотела очень ясно рассказать вам о девушке, которая родилась на окраине Еревана, имела счастье жить в многодетной семье, которая осмелилась стать юристом, осмелилась быть Генеральным прокурором Армении и сказала, что в этом нет храбрости: есть самонаблюдение и стремление быть честной с самой собой- ежедневный поиск.
Я считаю, что путь каждой женщины к мудрости начинается с самонаблюдения и умения уважать и сопереживать другим, особенно другим женщинам. Вечером, когда я иду домой, я размышляю. Я начинаю вспоминать свой день и отмечать моменты, где я ошиблась, и работать над собой, чтобы не повторить эти ошибки на следующий день. Я делала так всегда.
В прошлый раз, заканчивая свое выступление, я упомянула, что путь к свободе начинается со знания, сегодня я хочу продолжить свою мысль и сказать, что путь к мудрости начинается с уважения и умения жить вместе. И, если госпожа Акопян решит в следующий раз пригласить меня на такое мероприятие, я решила рассказать об образе женщины в поговорках и легендах. Я уверена, что мудрые женщины, жившие до нас, как говорят суфии, возвращаются с высоты своего пути и начинают помогать нам, обычным, молодым, хрупким женщинам, идти по пути мудрости.
Я думаю, что мой опыт для девушки, которая сейчас чистит курятник в такой деревне, как Ачаджур, и у которой нет времени слушать то, о чем я здесь сегодня говорю, может быть, для этой девушки однажды мой опыт станет знаковым и ее собственный путь будет иметь больше уверенности, чем мой когда-то.
Я уверена, что мудрость- неотъемлемая часть нас, женщин, и если однажды мы решим, что мы мудры, а не манипулятивны, наверняка что-то важное во вселенной изменится в этот день».