Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը ապրիլի 7-ին մասնակցել է Մայրության և գեղեցկության տոնի առիթով կազմակերպված «Հնարավորություններ և խոչընդոտներ. կանանց տեղն ու դերը Հայաստանում» խորագրով համաժողովին, որն իրականացվում է ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանի նախաձեռնությամբ:
Համաժողովի բացման ընթացքում Աննա Վարդապետյանը հանդես է եկել ելույթով՝ անդրադառնալով խելացի, ազատ և պատասխանատու կնոջ կերպարի հետ անհամատեղելի երևույթին՝ ատելության խոսքին, հանրային և մասնավոր տիրույթում դրա բացառմանը:
Հանրապետության գլխավոր դատախազն իր ելույթում նշել է.
«Հարգելի՛ տիկին Հակոբյան,
Հարգելի՛ կանայք,
Շնորհավորում եմ բոլորիդ Ապրիլի 7-ի կապակցությամբ:
Այսօր ցանկանում եմ խոսել այն մարտահրավերների, իրավունքների և պարտականությունների մասին, որոնք ուղեկցել են ինձ՝ որպես կին, և կարծում եմ՝ ուղեկցում են յուրաքանչյուր կնոջ իր աշխատանքային գործունեության ընթացքում:
Նախորդ ելույթս նվիրված էր իմ իդեալին՝ խելացի, ազատ և պատասխանատու կնոջը: Այսօր կանդրադառնամ այդ կնոջ կերպարի հետ անհամատեղելի մի երևույթի՝ ատելության խոսքին: Ինչո՞ւ եմ որոշել ատելության խոսքի մասին խոսել իմ մեծ հայրենիքի փոքր մասնիկ Տավուշում: Պատճառն այն է, որ իմ կյանքի ամենակարևոր փորձառություններից մեկը ձեռք եմ բերել Աչաջրում, որտեղից սերում են իմ նախնիները: Փորձառության արդյունքում ձևավորվեց մի հատկանիշ, որն իմ մեջ սկսեց դրսևորվել հասուն տարիքում, երբ սկսեցի աշխատել իրավական ոլորտում, որը շատ «տղամարդկային» ու «տղամարդամետ» ոլորտ է: Այդ հատկանիշը հանդուրժողականությունն է, հարգանքը և ապրումակցումն է այլ կնոջ նկատմամբ:
Ինչո՞ւ այդ հատկանիշը ձևավորվեց հենց Աչաջրում իմ ապրելու տարիներին, որովհետև յուրաքանչյուր ամառ՝ մինչ իմ 20 տարին բոլորելը, պապիկիս խստագույն դրդմամբ և հայրիկիս լուռ համաձայնությամբ, բոլոր թոռներով գնում էինք Աչաջուր՝ տատիկի հետ ամառն անցկացնելու: Եվ վստահեցնում եմ Ձեզ, որ գիտեմ գյուղական աշխատանքի բոլոր անհրաժեշտ նրբությունները՝ սկսած հավանոցն ու գոմը մաքրելուց, վերջացրած հոն հավաքելով, թութ թափ տալով, կենդանիներին խնամելով, օջախի վրա ջուր տաքացնելով:
Ասել, որ ես չեմ ընդվզել այս երևույթի դեմ, նշանակում է ստել և բոլորիդ հետ լինել ոչ անկեղծ, որովհետև ես չէի հասկանում, թե ինչու պետք է սովորեմ գյուղական կյանքին: Հետագայում, սակայն, երբ սկսեցի աշխատել Դատական դեպարտամենտում, հասկացա, որ Աչաջրում անցկացրած տարիներն իմ մեջ ձևավորել են այլ կնոջը հասկանալու, այլ կնոջ «մաշկի մեջ մտնելու» կարևոր և անբացատրելի հատկանիշ՝ փորձել հասկանալ, թե, օրինակ, ինչո՞ւ որևէ կին կոնկրետ պահի ինձ ինչ-որ բառ, ինչո՞ւ որևէ կին այդ պահին ոչ բարյացակամ ինձ նայեց. ոչ թե նեղանալ և հակադարձել, այլ՝ փորձել հասկանալ: Հասկանալու հարցում ինձ օգնեցին մի շատ խելացի և իմաստուն կնոջ՝ Նարինե Աբգարյանի գրքերը, որոնք ես հիմա էլ հաճախ եմ կարդում: Օրինակ՝ «Երկնքից երեք խնձոր ընկավ» «Զուլալի» և «Մարդիկ, որոնք միշտ ինձ հետ են» գրքերը: Այդ գրքերում ես հանդիպել եմ բոլոր այն կանանց, ում ճակատագրերին ու կենցաղին առնչվել եմ Աչաջրում: Այդ հանգամանքն ինձ ավելի հաստատակամ է դարձնում յուրաքանչյուր աղջկա համար լինել այն «ուսն» ու «հենարանը», ով առաջին հայացքից շատ ամաչկոտ ու երկչոտ գալիս է Դատախազություն և ասում, որ ուզում է մեզ հետ աշխատել: Յուրաքանչյուր աղջիկ, ով այդ նախադասությունն ասում է, ստանում է պատասխան. «Բարով ես եկել, բայց մենք մի կանոն ունենք, շատ ենք աշխատում և պատասխանատու ենք վերաբերվում մեր աշխատանքին: Ուստի, եթե դու համաձայն ես այդ կանոններին, իմ ուսը հենման կետ է՝ քո ճակատագիրը կառուցելու համար»:
Ինչո՞ւ եմ ես այսօր դա շեշտում, հիմա և այստեղ: Վերջերս, իմ մասնագիտության և աշխատանքի բերումով, շատ եմ առնչվում ատելության խոսքին: Եվ երբ հնչում է դասագրքային «ատելության խոսք» եզրույթը, թվում է, թե դա ինչ-որ մի տեղ, ինչ-որ մի ուրիշ մարդու վերաբերող ձևակերպում է: Յուրաքանչյուրս վստահ է, որ մեր խոսույթում ատելության խոսք չկա, բայց, ցավոք, դա այդպես չէ: Ուստի, իմ աշխատանքում բացի նրանից, որ ես ձգտում եմ օգնել, խրախուսել, «հենման կետ» և «ուս» դառնալ խելացի աղջիկների համար, ես ձգտում եմ ինձ շրջապատող բոլոր աղջիկներին և կանանց իմ իսկ օրինակով սովորեցնել մի բան. «Եթե ես ուզում եմ ապրել մի միջավայրում, որտեղ մարդիկ իրար հարգում են, առաջինը ես պետք է հարգեմ»:
Երբ նշանակվում էի գլխավոր դատախազի պաշտոնում, իսկ մինչ այդ ՀՀ վարչապետի օգնականն էի, ՀՀ վարչապետն ինձ կարճ հարց տվեց. «Ի՞նչ Դատախազություն ես թողնելու Հայաստանի Հանրապետությանը պաշտոնավարումիցդ հետո»: Պատասխանեցի, որ ես թողնելու եմ պրոֆեսիոնալ, ազնիվ, հանդուրժող և կանանցով մի փոքր ավելի հագեցած Դատախազություն: Դրա հետ մեկտեղ, ես միշտ խնդրում եմ բոլոր աղջիկներին, ովքեր գալիս են Դատախազություն, չմանիպուլացնել, չշահարկել սեռը և լինել ազնիվ: Կանայք ունեն մի վտանգավոր գործիք՝ դա մանիպուլյացիան է, և ես հաստատ որոշել եմ, որ դա չեմ անելու՝ չեմ մանիպուլացնելու, «առաջին գծի» վրա եմ կանգնելու ու հստակ ասելու եմ. «Ես այսպիսին եմ: Եթե որոշել ես ինձ հետ ամուսնանալ՝ ես այսպիսին եմ, եթե որոշել ես ինձ հետ ընկերություն անել՝ էլի այսպիսին եմ: Այսինքն՝ ես քեզ չեմ խաբում ու չեմ մանիպուլացնում, որպեսզի հետո անկեղծ նայենք իրար ու չմեղադրենք, որ ինչ-որ մի բան այնպես չստացվեց»:
Սիրելի՛ կանայք և աղջիկեր,
Ես այսօր ուզեցի շատ պարզ պատմել Ձեզ մի աղջկա մասին, ով ծնվել է Երևան քաղաքի ծայրամասում, երջանկություն է ունեցել ապրելու մեծ գերդաստանում, ով հանդգնել է դառնալ իրավաբան, հանդգնել է լինել Հայաստանի գլխավոր դատախազը և ասել, որ դրա մեջ քաջագործություն չկա. կա ինքնադիտարկում և ինքն իր հետ ազնիվ լինելու ձգտում՝ ամենօրյա ձգտում:
Կարծում եմ, որ յուրաքանչյուր կնոջ իմաստնության ճանապարհը սկսվում է ինքնադիտարկումից և այլոց՝ հատկապես այլ կանանց հանդեպ ունեցած հարգանքի ու ապրումակցման կարողությունից: Երեկոյան, երբ գնում եմ տուն, ես ռեֆլեքսիա եմ անում. ես սկսում եմ հիշել իմ օրը և նշել այն կետերը, որտեղ սխալվել եմ ու ինքս ինձ հետ աշխատել, որ հաջորդ օրն այդ սխալները չկրկնեմ: Դա ես արել եմ միշտ:
Նախորդ անգամ ելույթս ավարտելիս՝ նշեցի, որ ազատության ճանապարհը սկսվում է գիտելիքով, այսօր ուզում եմ շարունակել միտքս և ասել, որ իմաստնության ճանապարհը սկսվում է հարգանքով և ապրումակցելու կարողությամբ: Եվ, եթե տիկին Հակոբյանը որոշի հաջորդ անգամ ևս նման միջոցառման ինձ հրավիրել, ես որոշել եմ խոսել ասույթներում և լեգենդներում կնոջ կերպարի մասին: Ես վստահ եմ, որ մեզնից առաջ ապրած իմաստուն կանայք, ինչպես սուֆիներն են ասում, իրենց անցած ճանապարհի բարձունքից վերադառնում են և սկսում օգնել մեզ՝ սովորական, երիտասարդ, փխրուն կանանց՝ անցնելու իմաստնության ճանապարհը:
Ես կարծում եմ, որ իմ փորձառությունը մի աղջկա համար, որն այս պահին Աչաջրի նման մի գյուղում հավանոցն է մաքրում և ժամանակ չունի լսելու, թե ես այսօր այստեղ ինչ եմ խոսում, գուցե հենց այդ աղջկա համար մի օր իմ փորձառությունը կլինի ուղենիշ, և ինքն իր ճանապարհն անցնելու ավելի մեծ վստահություն կունենա, քան ես եմ ժամանակին ունեցել:
Վստահ եմ՝ իմաստնությունը մեր՝ կանանց, անբաժանելի մասն է, և եթե մենք մի օր որոշում կայացնենք, որ իմաստուն ենք և ոչ թե մանիպուլյատիվ, հաստատ այդ օրը տիեզերքում մի կարևոր բան կփոխվի»:

On the 7th of April, 2023, Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia attended the conference entitled “Opportunities and Obstacles: Women's Place and Role in Armenia” dedicated to the Day of Motherhood and Beauty, initiated by Anna Hakobyan, the wife of the PM of the RA.
Anna Vardapetyan made a speech during the opening ceremony of the conference, referring to the hate speech and its exclusion in the public and private spheres: a phenomenon, which is incompatible with the image of an intelligent, free and responsible woman.
The Prosecutor General of the Republic noted in her speech the following:
“Dear Mrs. Hakobyan,
Dear women,
I congratulate all of you on April 7.
Today I would like to talk about those challenges, rights and responsibilities that have accompanied me as a woman, and I think accompany every woman during her working activity.
My previous speech was dedicated to my ideal: an intelligent, free and responsible woman. Today I would like to refer to a phenomenon incompatible with the image of such a woman-that is hate speech. Why have I decided to speak about hate speech in Tavush, a small part of my great homeland? The reason is that I had one of the most important experiences of my life in Achajur, where my ancestors come from. The mentioned experience developed a trait that began to emerge in me as an adult when I began working in the legal field, which is a very "male" and "male friendly" sector. That characteristic is tolerance, respect and compassion for another woman.
Why did that feature develop during my years of living in Achajur? Every summer before I turned 20, we went to Achajur with all our grandchildren to spend the summer with our grandmother on my grandfather's strict insistence and my father's tacit acceptance. I assure you that I know all the necessary issues of rural work: starting from cleaning the chicken coop and barn, ending with harvesting cornel and mulberry, taking care of the animals, heating water with firewood.
To say that I did not rebel against this phenomenon is to lie and be dishonest with all of you, because I did not understand why I had to learn to live in the countryside. Later, however, when I started working in the Department of Justice, I realized that the years spent in Achajur had formed an important and inexplicable feature in me to understand another woman, “to be in her shoes”, to try to understand, for example, why a woman said a particular word to me, why a woman looked at me unkindly at that moment instead of getting upset and fighting back. The books of a very intelligent and wise woman, Narine Abgaryan, which I still read often, helped me to understand all these. For example, “Three apples fell from the sky”, “Zulali” and “People who are always with me”. I have met all the women whose lives and fates I have touched at Achajur in those books. That circumstance makes me more determined to be the "shoulder to lean" for every girl who, at first glance, is very shy and timid when she comes to the Prosecutor's Office and says that she wants to join us. Every girl who pronounces this sentence gets the following response: “Welcome, but we have a rule; we work hard and take responsibility for our work. Thus, if you agree with those rules, you can lean on my shoulder to build your destiny.
Why am I emphasizing this today, now and here? I have been coming across with hate speech a lot recently due to my profession and work. And when the contextual term "hate speech" sounds, it seems that it is a wording referring to some place, some other person. Everyone is confident that is no word of hatred in our speech, but unfortunately it is not the case. Therefore, in my work, in addition to the fact that I strive to help, encourage, become a "shoulder" for smart girls, I also strive to teach all the girls and women around me something by my own example: “If I want to live in an environment where people respect each other, I have to respect others first of all”.
When I was being appointed on the position of Prosecutor General, and before that ,in the position of the assistant of the Prime Minister of the RA, the PM asked me a short question: “What kind of Prosecutor's Office will you leave to the Republic of Armenia after your post-tenure?” I answered that I would professional, honest and tolerant Prosecutor's Office slightly fuller of women. Along with that, I always ask all girls who come to Prosecutor’s Office not to manipulate the gender and to be honest. Women have a dangerous tool: manipulation and I have definitely decided that I will not do it, I will not manipulate; I will stand on the "front line" and say clearly: "I am like this. If you decide to marry me, I am this kind of person, if you decide to be friends with me; I am this kind of person. I mean I don't deceive you and I don't manipulate you, so that later we can honestly look at each other and not blame that something has gone wrong”.
Dear women and girls,
Today I wanted simply to tell you about a girl, who was born at the outskirts of Yerevan, who had the happiness of living in a big family, who dared to become a lawyer, who dared to be the Prosecutor General of Armenia and who said that there was no bravery in that all - there was introspection and daily endeavors to be honest with yourself.
I believe that every woman's path to wisdom begins with self-observation and the ability to respect and sympathize with others, especially other women. In the evening, when I go home, I reflect on: I start to remember my day and mark the points where I went wrong and work with myself to not repeat those mistakes the next day. I used to do like that.
Last time, while concluding my speech, I mentioned that the path to freedom begins with knowledge, today I want to continue my thought and say that the path to wisdom begins with respect and the ability to sympathize others. And, in case Mrs. Hakobyan decides to invite me to such an event next time, I have decided to talk about the image of women in sayings and legends. I am sure that the wise women, who lived before us, as the Sufis say, return from the heights of their journey and begin to help us, ordinary, young, fragile women, to walk the path of wisdom.
I think that my experience will be a landmark for a girl who is currently cleaning the chicken coop in a village like Achajr and does not have time to listen to what I am talking about here today, and she will have more confidence in passing her way than I once had.
I am sure that wisdom is an integral part of women, and if one day we decide that we are wise and not manipulative, surely something important in the universe will change that day."