01.04.2023 | 15 անշարժ գույք Արարատի մարզում, 58,5 մլն դրամ. Մասիսի նախկին քաղաքապետի վերաբերյալ Դատախազության հերթական հայցադիմումն ընդունվել է դատարանի վարույթ
Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ ևս մեկ հայցադիմում մարտի 28-ին ընդունվել է Հակակոռուպցիոն դատարանի վարույթ:
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին Մասիսի նախկին քաղաքապետ Ս.Հ.-ից և վերջինիս փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
• 15 անշարժ գույք Արարատի մարզում, իսկ անհնարինության դեպքում՝ դրանց միջին շուկայական արժեքները, որն ընդհանուր հաշվարկով կազմում է ավելի քան 288 մլն 86 հազար 250 դրամ.
• 1 իրավաբանական անձում մասնակցություն, 5 շարժական գույք և 5 անշարժ գույքի շուկայական արժեքը, որը դեռևս գնահատված չէ.
• 58 մլն 515 հազար 628 դրամ, որը 1998-2021 թվականների ընթացքում չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել՝ հիմք ընդունելով «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» ՀՀ օրենքի 20-րդ հոդվածի 4-րդ մասի իրավակարգավորումը (Եթե ապօրինի ծագում ունեցող գույքը փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռք բերողի, կամ այն անհնար է նույնականացնել, առանձնացնել կամ բռնագանձել, ապա դատարանի որոշմամբ համապատասխան պահանջի առկայության դեպքում պատասխանողից կարող է բռնագանձվել հայցի ներկայացման պահի դրությամբ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի շուկայական արժեքի, իսկ շուկայական արժեքի պարզման անհնարինության դեպքում` այդ գույքը ձեռք բերելու արժեքի չափով գումար):

Еще один иск был подан о конфискации имущества незаконного происхождения, который был принят к производству Антикоррупционного суда.
Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры РА подало иск в суд о конфискации в пользу Республики Армения имущества у бывшего мэра Масиса С.А. и аффилированных с ним лиц:
• 15 объектов недвижимого имущества в Араратской области, а в случае невозможности - их средние рыночные стоимости, которые в сумме составляют более 288 миллионов 86 тысяч 250 драм РА.
• Рыночная стоимость 1 доли участия в юридическом лице, 5 движимых и 5 недвижимых объектов, оценка которых еще не проводилась;
• 58 миллионов 515 тысяч 628 драм, которые в период 1998-2021гг. не были подтверждены законным доходом лица, имеют незаконное происхождение, были переданы добросовестному приобретателю или не могут быть идентифицированы и конфискованы на основании части 4 статьи 20 Закона РА "О конфискации имущества незаконного происхождения". (Если имущество, имеющее незаконное происхождение, передано добросовестному приобретателю или его идентификация, выделение или конфискация невозможны, то решением суда при наличии соответствующего требования с ответчика может быть взыскана сумма в размере рыночной стоимости имущества, имеющего незаконное происхождение, по состоянию на момент подачи иска, а в случае невозможности установления рыночной стоимости - сумму, равную стоимости приобретения этого имущества).