27.03.2023 | 1 մլրդ 21 միլիոն դրամ, Վահագնի թաղամասում գտնվող 2 անշարժ գույք. ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական հայցադիմումն ընդունվել է վարույթ
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին «Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցք» ծրագրի «Տրանշ 1» և «Տրանշ 2» հատվածների կապալառու իսպանական «Կորսան Կորվիամ Կոնստրուկցիոն» ընկերության հայաստանյան մասնաճյուղի ենթակապալառու «Պոլի-Տրանսպորտ» ՍՊ ընկերության մասնակից Ս.Վ.-ից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել մասնավորապես՝
• Վահագնի թաղամասում գտնվող 2 անշարժ գույք և 1 տրանսպորտային միջոց, իսկ անհնարինության դեպքում՝ դրանց միջին շուկայական արժեքը, որն ընդհանուր կազմում է ավելի քան 316 մլն դրամ:
• Շուրջ 1 մլրդ 21 մլն դրամ՝ որպես փոխառություն տրամադրված գումարի, օրինական եկամուտներով չհիմնավորվող բարեխիղճ երրորդ անձանց փոխանցված դրամի և ապօրինի եկամուտների մնացորդի հանրագումար:

Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры РА подало иск в суд о конфискации в пользу Республики Армения у подрядчика участков «Транш 1» и «Транш 2» проекта «Автодорожный коридор Север-Юг», субподрядчика Армянского филиала испанской компании «Корсан Корвиам Констракшн» и участника ООО «Поли-Транспорт» С.В., в частности:
• 2 недвижимого имущества и 1 транспортное средство, находящихся в квартале Ваагни, а в случае невозможности - их среднюю рыночную стоимость, которая составляет более 316 млн. драм.
• Около 1 млрд. 21 млн. драм, в качестве общей суммы, предоставленной в виде займа, драмов, переданных добросовестным третьим лицам, не подтвержденных законными доходами, и остатков незаконных доходов.