27.03.2023 | 1 մլրդ 21 միլիոն դրամ, Վահագնի թաղամասում գտնվող 2 անշարժ գույք. ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական հայցադիմումն ընդունվել է վարույթ
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին «Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցք» ծրագրի «Տրանշ 1» և «Տրանշ 2» հատվածների կապալառու իսպանական «Կորսան Կորվիամ Կոնստրուկցիոն» ընկերության հայաստանյան մասնաճյուղի ենթակապալառու «Պոլի-Տրանսպորտ» ՍՊ ընկերության մասնակից Ս.Վ.-ից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել մասնավորապես՝
• Վահագնի թաղամասում գտնվող 2 անշարժ գույք և 1 տրանսպորտային միջոց, իսկ անհնարինության դեպքում՝ դրանց միջին շուկայական արժեքը, որն ընդհանուր կազմում է ավելի քան 316 մլն դրամ:
• Շուրջ 1 մլրդ 21 մլն դրամ՝ որպես փոխառություն տրամադրված գումարի, օրինական եկամուտներով չհիմնավորվող բարեխիղճ երրորդ անձանց փոխանցված դրամի և ապօրինի եկամուտների մնացորդի հանրագումար:

27.03.2023 | AMD 1 021 000 000, 2 immovable properties in Vahakni residential community: another statement of claim on confiscation of property of illicit origin accepted into proceedings
Another statement of claim on confiscation of property of illicit origin was accepted into Anti-corruption Court’s proceedings.
The Department for Confiscation of Property of Illicit Origin of the Prosecutor General’s Office filed a claim with court on confiscating from S.V., participant of Poli-Transport LLC— the subcontractor of the Armenian branch of Spanish Corsan-Corviam Construccion Company, which is the contractor of Tranch 1 and Tranch 2 sections of the North-South Road Corridor program, in favor of the Republic of Armenia, particularly:
• 2 immovable properties in Vahakni residential community and 1 transportation means and in case of impossibility, the average market value thereof, which shall amount to about AMD 316 000 000.
• About AMD 1 021 000 000, as the sum of the amount issued as a loan, the amount not substantiated by the lawful income transferred to bona fide third parties and the remainder of the income of illicit origin.