Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր այցելել է Զինվորական դատախազություն և ներկայացրել նորանշանակ զինվորական դատախազ, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Գրիգոր Էլիզբարյանին:
Աննա Վարդապետյանն ընդգծել է, որ Էլիզբարյանի նշանակումը համակարգի համար դրական ազդակ է. նոր զինդատախազի աշխատանքային կենսագրությունը (Լոռու կայազորի զինվորական դատախազ, Շիրակի կայազորի զինվորական դատախազ, Եղեգնաձորի կայազորի զինվորական դատախազ և այլն) հուշում է բարձր պաշտոններում կատարվող նշանակումների տրամաբանության մասին:
«Անկախ աշխարհագրությունից՝ Սյունիք, Շիրակ, թե այլ մարզ, պարոն Էլիզբարյանը ծառայությունն իրականացրել է անտրտունջ, հոգատար և սրտացավ», - նշել է Աննա Վարդապետյանը և այս առումով կարևորել Դատախազության որակյալ ներկայությունը կայազորներում:
«Իմ յուրաքանչյուր աշխատանքային օրը սկսվում է պարոն Էլիզբարյանի զեկուցումով: Եթե տեղեկացնում է, որ Զինված ուժերում լուրջ միջադեպեր, ամենակարևորը՝ մահեր չունենք, ինձ համար այդ օրն այլ տրամադրությամբ է սկսվում: Երբ հակառական է լինում, հասկանում եմ, որ մենք դեռ շատ անելիքներ ունենք», - նշել է գլխավոր դատախազ Վարդապետյանը:
Հանդիպման ընթացքում Աննա Վարդապետյանն անդրադարձել է նաև պատերազմական հանցագործությունների քննությանը և ընդգծել, որ քրեական վարույթների քննության ժամկետների հետ կապված խնդիրը պետք է քննչականների հետ համատեղ հաղթահարել՝ շեշտելով, որ «մեր ու ձեր չկա»:
«Շատ եմ կարևորում ոչ մարտական պայմաններում զոհված զինծառայողների վերաբերյալ գործերի քննությունը: Խնդիրները շատ լավ եք պատկերացնում, դրանք շատ են, և թեև վերջերս շտապողական, երբեմն անզուսպ վարքագիծ է դրսևորվում, բայց կարևորը հետևողական աշխատանք ապահովելն ու գործերով տրված հանձնարարականները կատարելն է, որից հետո կքննարկենք ու կհասկանանք այդ գործերի թե՛ որակումների հարցերը, թե՛ հետագա քննության հնարավորությունները»,- ամփոփելով խոսքը՝ նշել է ՀՀ գլխավոր դատախազը և Գրիգոր Էլիզբարյանին մաղթել արդյունավետ ծառայություն:
Նորանշանակ զինվորական դատախազ, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Գրիգոր Էլիզբարյանը շնորհակալություն է հայտնել Աննա Վարդապետյանին գնահատականների ու բարեմաղթանքների համար և վստահեցրել, որ համակարգում գրեթե բոլորին անձնապես ճանաչելով՝ այդ թվում նաև նրանց աշխատանքային ուժերն ու հնարավորությունները, առավելագույնն են անելու աշխատանքները որակով և ճիշտ կազմակերպելու համար:

Today Anna Vardapetyan, the Prosecutor General of the Republic of Armenia, has visited to the Military Prosecutor’s Office and has presented the newly appointed Military Prosecutor, Deputy Prosecutor General of the Republic of Armenia, Grigor Elizbaryan.
Anna Vardapetyan has stressed that Elizbaryan’s appointment is positive stimulus for the system: the working biography of the new Military Prosecutor (Military Prosecutor of the Lori Garrison, Military Prosecutor of the Shirak Garrison, Military Prosecutor of Yeghegnadzor, etc.) shows the logic of the appointments in the high positions.
”Regardless of geographical location, Syunik, Shirak or another region, Mr. Elizbaryan has carried out his service fearlessly and with care”, Anna Vardapetyan has said and in this context has attached great importance to the qualified presence of the Prosecutor’s office in garrisons.
”My working day starts with Mr. Elizbaryan’s report. If he informs me that there are no serious incidents, most importantly deaths, the day starts with another mood for me. When the opposite happens, I admit that we have many doings”, the Prosecutor General Anna Vardapetyan has said.
During the meeting, Anna Vardapetyan has touched on the investigation of war crimes and stressed that the problems connected with the terms of the investigation of the criminal proceedings must be overcome jointly with investigators, stressing that there is not a concept “ours and yours”.
”I attach great importance to the investigations of cases connected with the martyred soldiers in non-military conditions. You imagine the problems well, there are many of them, and although lately quick, sometimes irrepressible behavior is seen, the most important one is to provide consistent work and make recommendations of the cases, after which we’ll discuss and understand the questions of the qualifications and the opportunities of the further examination”, concluding her speech the Prosecutor General of the Republic of Armenia has said and wished efficient service to Grigor Elizbaryan.
Newly appointed Military Prosecutor, Deputy Prosecutor General Grigor Elizbaryan has thanked Anna Vardapetyan for the appreciations and best wishes and has asserted that in the system, personally recognizing almost all of them, their working potentials and opportunities, they will do their best for organizing works qualitatively and properly.