21.12.2022 | Տեղի է ունեցել պետությանը և համայնքներին պատճառված վնասի վերականգնման հարցերով միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի հերթական հանդիպումը
ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Արթուր Պողոսյանի նախագահությամբ այսօր տեղի է ունեցել քրեական գործերով մինչդատական վարույթի փուլում պետությանը և համայնքներին պատճառված վնասի վերականգնման հարցերով միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի հերթական հանդիպումը:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ դատախազության, Հակակոռուպցիոն կոմիտեի, Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտի, Ֆինանսների նախարարության, Արդարադատության նախարարության, Պետական եկամուտների կոմիտեի ներկայացուցիչները:
Նախաքննական մարմինների ներկայացուցիչները ներկայացրել են տվյալ նախաքննական մարմնի դեպոզիտ հաշիվներում առկա միջոցների վերաբերյալ քանակական տվյալներ, ինչպես նաև տվյալ միջոցների ծագումնաբանությունը պարզելու ուղղությամբ կատարված աշխատանքները:
ՀՀ գլխավոր դատախազության կազմակերպական-վերահսկողական և իրավական ապահովման վարչության պետի տեղակալ Մհեր Մկրտչյանն աշխատանքային խմբին է ներկայացրել քրեական գործերով պետությանը կամ համայնքներին պատճառված վնասների վերականգնումը համապատասխան բյուջեներ արդյունավետ հաշվառելու վերաբերյալ առաջարկվող իրավական լուծումները:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են պետությանը և համայնքներին պատճառված վնասի վերականգնման մեկ միասնական գանձապետական հաշվեհամար ունենալու գործընթացի կազմակերպման վերաբերյալ առաջարկներն ու դրանց լուծման արդյունավետ եղանակները:
Հանդիպման արդյունքներով՝ աշխատանքային խմբի ղեկավար, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Արթուր Պողոսյանի կողմից տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ՝ ներկայացված առաջարկները և ընթացիկ աշխատանքները ամփոփելու և մինչև տարեվերջ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմ առաջարկություններ ներկայացնելու նպատակով:

Под председательством заместителя генерального прокурора РА Артура Погосяна сегодня состоялось очередное заседание межведомственной рабочей группы по вопросам возмещения ущерба, причиненного государству и общинам в ходе досудебного производства по уголовным делам.
В заседании приняли участие представители прокуратуры РА, Антикоррупционного комитета, Следственного департамента Службы национальной безопасности, Министерства финансов, Министерства юстиции, Комитета государственных доходов.
Представители органов предварительного следствия представили количественные данные о денежных средствах на депозитных счетах данного органа предварительного следствия, а также проделанные работы по выявлению происхождения данных средств.
Заместитель начальника Управления по организации, контролю и правовому обеспечению Генеральной прокуратуры РА Мгер Мкртчян представил рабочей группе предложенные правовые решения по эффективному учету ущерба, причиненного государству или общинам по уголовным делам, в соответствующие бюджеты.
В ходе встречи были обсуждены предложения по организации процесса ведения единого казначейского счета для взыскания ущерба, причиненного государству и общинам, и эффективные пути их решения.
По итогам встречи руководитель рабочей группы, заместитель генерального прокурора Республики Армения Артур Погосян дал соответствующие поручения, чтобы обобщить представленные предложения и текущие работы и представить рекомендации аппарату премьер-министра РА к концу года.