05.10.2022 | Գլխավոր դատախազը ԱՄՆ դեսպանի հետ քննարկել է համագործակցությունը զարգացնելու օրակարգը
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը հոկտեմբերի 4-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Դեսպանը շնորհավորել է Աննա Վարդապետյանին ժողովրդավարական զարգացումների համատեքստում կարևոր պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և ընդգծել, որ ԱՄՆ կառավարությունը միտված է ընդլայնելու առկա համագործակցությունը Հայաստանի գլխավոր դատախազութան հետ:
Աննա Վարդապետյանը կարևորել է ԱՄՆ դեսպանի հետ հանդիպումը՝ նշելով, որ Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարական գործընթացներին աջակցող երկրի գործընկերների հետ համագործակցության օրակարգը զարգացնելու պատրաստակամություն ունի: Այդ համատեքստում ընդգծվել է դեսպանության ներդրումը Հայաստանի դատախազների մասնագիտական որակավորման զարգացման գործընթացում:
Դեսպանի խնդրանքով, գլխավոր դատախազը ներկայացրել է Դատախազության առաջնահերթությունները, դրանք են՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի արդյունավետությունը, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ինստիտուտի զարգացումն ու պատերազմական հանցագործությունների քննության արդյունավետության բարձրացումը:
Անդրադառնալով Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական վերջին լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակին՝ Աննա Վարդապետյանը նշել է. «Ժողովրդավարական արժեքներն ու մարդու իրավունքները կրկին կանգնած են մարտահրավերների առաջ, և դրանց դիմակայելու Հայաստանի ջանքերին օգնության պետք է հասնեն այդ արժեքները կրող պետությունները՝ ի դեմս ԱՄՆ-ի»: Այս առումով Աննա Վարդապետյանը բարձր է գնահատել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կողմից հասցեական արվող հայտարարությունները՝ վերահաստատելով Հայաստանի դիրքորոշումն այն մասին, որ ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինուժը պետք է անհապաղ դուրս բերվի, հայ ռազմագերիները պետք է վերադարձվեն և պետք է պահպանվի հրադադարը:
Հանդիպման ընթացքում գլխավոր դատախազ Վարդապետյանը և դեսպան Թրեյսին քննարկել են նաև օրակարգային այլ հարցեր:

4 октября генеральный прокурор Анна Вардапетян приняла делегацию во главе с Чрезвычайным и полномочным послом США в Республике Армения Линн Трейси.
Посол поздравила Анну Вардапетян с занятием важной должности в контексте демократических развитий и подчеркнула, что правительство США стремится расширить существующее сотрудничество с Генеральной прокуратурой Армении.
Анна Вардапетян подчеркнула важность встречи с послом США, отметив, что готова развивать повестку дня сотрудничества с партнерами страны, поддерживающими происходящие в Армении демократические процессы. В этом контексте был отмечен вклад посольства в процесс повышения профессиональной квалификации прокуроров Армении.
По просьбе посла генеральный прокурор представила приоритеты прокуратуры, а именно: эффективность борьбы с коррупцией, развитие института конфискации имущества незаконного происхождения и повышение эффективности расследования военных преступлений.
Обращаясь к ситуации, сложившейся в результате недавней широкомасштабной агрессии Азербайджана против суверенной территории Армении, Анна Вардапетян отметила: «Демократические ценности и права человека снова стоят перед вызовами, и усилиям Армении по их преодолению должны помочь государства, которые несут эти ценности, в лице США». В этой связи Анна Вардапетян высоко оценила адресованные заявления, сделанные Соединенными Штатами Америки, вновь подтвердив позицию Армении о том, что азербайджанские военные силы должны быть немедленно выведены с суверенной территории Республики Армения, армянские военнопленные возвращены, и режим прекращения огня должен быть соблюден.
В ходе встречи генеральный прокурор Вардапетян и посол Трейси обсудили также другие вопросы повестки дня.