05.10.2022 | Գլխավոր դատախազը ԱՄՆ դեսպանի հետ քննարկել է համագործակցությունը զարգացնելու օրակարգը
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը հոկտեմբերի 4-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Դեսպանը շնորհավորել է Աննա Վարդապետյանին ժողովրդավարական զարգացումների համատեքստում կարևոր պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և ընդգծել, որ ԱՄՆ կառավարությունը միտված է ընդլայնելու առկա համագործակցությունը Հայաստանի գլխավոր դատախազութան հետ:
Աննա Վարդապետյանը կարևորել է ԱՄՆ դեսպանի հետ հանդիպումը՝ նշելով, որ Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարական գործընթացներին աջակցող երկրի գործընկերների հետ համագործակցության օրակարգը զարգացնելու պատրաստակամություն ունի: Այդ համատեքստում ընդգծվել է դեսպանության ներդրումը Հայաստանի դատախազների մասնագիտական որակավորման զարգացման գործընթացում:
Դեսպանի խնդրանքով, գլխավոր դատախազը ներկայացրել է Դատախազության առաջնահերթությունները, դրանք են՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի արդյունավետությունը, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ինստիտուտի զարգացումն ու պատերազմական հանցագործությունների քննության արդյունավետության բարձրացումը:
Անդրադառնալով Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական վերջին լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակին՝ Աննա Վարդապետյանը նշել է. «Ժողովրդավարական արժեքներն ու մարդու իրավունքները կրկին կանգնած են մարտահրավերների առաջ, և դրանց դիմակայելու Հայաստանի ջանքերին օգնության պետք է հասնեն այդ արժեքները կրող պետությունները՝ ի դեմս ԱՄՆ-ի»: Այս առումով Աննա Վարդապետյանը բարձր է գնահատել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կողմից հասցեական արվող հայտարարությունները՝ վերահաստատելով Հայաստանի դիրքորոշումն այն մասին, որ ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինուժը պետք է անհապաղ դուրս բերվի, հայ ռազմագերիները պետք է վերադարձվեն և պետք է պահպանվի հրադադարը:
Հանդիպման ընթացքում գլխավոր դատախազ Վարդապետյանը և դեսպան Թրեյսին քննարկել են նաև օրակարգային այլ հարցեր:

On the 4th of October the Prosecutor General Anna Vardapetyan met with the delegation headed by Lynn Tracy – the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the USA to the Republic of Armenia.
The Ambassador congratulated Anna Vardapetyan on assuming that important position in the context of democratic developments and highlighted that the US government was aimed at expanding the existing cooperation with the Prosecutor General's Office of Armenia.
Anna Vardapetyan attached importance to the meeting with the US Ambassador, stating that she was ready to develop the agenda of cooperation with the partners of the country supporting the democratic processes taking place in Armenia. The contribution by the Embassy to the professional qualification of Armenian prosecutors is highly appreciated in that context.
Upon request of the Ambassador, the Prosecutor General presented the priorities of the Prosecutor's Office, particularly, the efficiency of the fight against corruption, the investment of the confiscation of property of illegal origin and the effectiveness of the investigation of war crimes.
In regard with the situation caused in the result of the recent large-scale aggression by Azerbaijan against the sovereign territory of Armenia, Anna Vardapetyan stated: "Democratic values and human rights are facing challenges again, and the states, bearing these values, on behalf of the USA, should assist Armenia's efforts to face them". In this regard Anna Vardapetyan highly appreciated the addressed statements made by the United States of America, reaffirming Armenia's position that the armed forces of Azerbaijan must be immediately withdrawn from the sovereign territory of the Republic of Armenia, the Armenian prisoners of war must be returned and the ceasefire maintained.
During the meeting, the Prosecutor General Vardapetyan and the Ambassador Lynn Tracy also discussed other items on the agenda.