05.09.2022 | Դատարան է ուղարկվել գույքի և եկամուտների հայտարարագիրը դիտավորությամբ չներկայացնելու վերաբերյալ երկրորդ քրեական գործը
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի շրջանակներում հիմնավորվել է, որ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Երևան քաղաքի Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժնի նախկին քննիչ Վ.Գ.-ն նշված պաշտոնում աշխատելու ժամանակահատվածում «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի 34-րդ հոդվածով սահմանված կարգով հանդիսացել է հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն ունեցող անձ:
Ի թիվս այլնի՝ նա պարտականություն է ունեցել նաև ներկայացնել պաշտոնեական պարտականությունները դադարեցնելու հայտարարագիր: Մինչդեռ 2020թ. հուլիսի 29-ին ազատվելով պաշտոնից՝ Վ. Գ.-ն սահմանված ժամկետում՝ 30 օրվա ընթացքում, ՀՀ կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով չի ներկայացրել 2020թ. պաշտոնեական պարտականությունները դադարեցնելու հայտարարագիրը:
Վերջինս հայտարարագիրը չի ներկայացրել նաև հետագայում Հանձնաժողովի կողմից համապատասխան ծանուցում ստանալուց հետո, ինչի արդյունքում 2021թ. սեպտեմբերի 02-ին Հանձնաժողովը որոշել է հայտարարագիրը սահմանված ժամկետում չներկայացնելու համար Վ. Գ.-ի նկատմամբ կիրառել վարչական տույժ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկի չափով:
Մինչդեռ վերջինս պատշաճ ծանուցված լինելով վարչական տույժի կիրառման մասին՝ դրանից հետո էլ սահմանված 30 օրվա ընթացքում դիտավորությամբ չի ներկայացրել 2020թ. պաշտոնեական պարտականությունները դադարեցնելու օրվա դրությամբ առկա գույքի և եկամուտների հայտարարագիր:
Ելնելով քրեական վարույթի շրջանակներում ձեռք բերված ապացույցներից՝ վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի որոշմամբ Վ. Գ.-ի նկատմամբ հարուցվել է քրեական հետապնդում արարքը կատարելու պահին գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314.2-րդ հոդվածի 1-ին մասով (որը համապատասխանում է գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի 444-րդ հոդվածի 1-ին մասին): Դրա հիման վրա վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից վերոնշյալ հոդվածով նրան առաջադրվել է մեղադրանք:
Քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է: Դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ ուղարկել է ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան՝ ըստ էության քննելու:
Գույքի և եկամուտների հայտարարագիրը դիտավորությամբ չներկայացնելու արարքի քրեականացումից ի վեր սա նման հանցակազմով դատարան ուղարկված երկրորդ քրեական գործն է:

В рамках уголовного производства, расследуемого Антикоррупционным комитетом РА, доказано, что В.Г., бывший следователь следственного отдела города Еревана Следственного управления города Еревана Следственного комитета РА, в период работы в указанной должности в соответствии со статьей 34 Закона РА "О государственной службе" являлся лицом, обязанным подать декларацию.
Помимо прочего, у него была обязанность подать заявление о прекращении служебных обязанностей. Однако, будучи освобожденным от занимаемой должности 29 июля 2020 г., В. Г. не предъявил в Комиссию по предотвращению коррупции РА в установленный 30-дневный срок заявление о прекращении должностных обязанностей в 2020г.
Последний не представил декларацию даже позже, после получения соответствующего уведомления Комиссии, в результате чего 2 сентября 2021г. Комиссия постановила применить в отношении В. Г. административное взыскание в размере двухсоткратной минимальной заработной платы.
Между тем, последний, надлежащим образом уведомленный о применении административного взыскания, умышленно не предъявил в установленный 30-дневный срок декларацию об имуществе и доходах на дату прекращения служебных обязанностей в 2020г.
На основании доказательств, полученных в рамках уголовного производства, по постановлению прокурора, осуществляющего надзор за законностью производства по делу, в отношении В. Г. возбуждено уголовное дело по ч. 1 ст. 314.2 УК РА, действовавшей на момент совершения деяния (что соответствует ч. 1 ст. 444 УК РА). На основании этого орган, ведущий производство, предъявил ему обвинение по указанной статье.
Предварительное следствие по уголовному делу завершено. Прокурор утвердил обвинительное заключение и направил материалы дела в Антикоррупционный суд РА для рассмотрения по существу.
Это второе уголовное дело, направленное в суд по такому преступлению с момента криминализации деяния о самовольном непредставлении декларации об имуществе и доходах.