ՀՀ գլխավոր դատախազությունը շարունակում է հանրապեությունում կրիմինալ վիճակի միտումների ընթացիկ ուսումնասիրությունները՝ կատարելով անհրաժեշտ վերլուծություններ:
Ըստ այդմ՝ 2022թ. առաջին 7 ամիսների ընթացքում, համաձայն ՀՀ ոստիկանության ինֆորմացիոն կենտրոնից ստացված՝ վարույթում գտնվող հանցագործությունների վերաբերյալ վիճակագրական տվյալների, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ հանրապետությունում արձանագրվել է հանցավորության վիճակի վրա էական ազդեցություն ունեցող մի քանի հանցատեսակներով հանցավորության դինամիկայի բարելավում:
Մասնավորապես. նշված ժամանակահատվածում արձանագրվել է սպանության 29 դեպք՝ 2021թ. առաջին 7 ամիսներին կատարված 33 դեպքի դիմաց, և սպանության փորձի 24 դեպք՝ 29-ի դիմաց: Այսինքն սպանության դեպքերը նվազել են 4-ով կամ 12%-ով, իսկ սպանության փորձի դեպքերը՝ 5-ով կամ 17%-ով: Քրեական վարույթների նյութերի ընթացիկ ուսումնասիրությունը վկայում է, որ սպանության և սպանության փորձերի դեպքերը հիմնականում կատարվել են կենցաղային և միջանձնային հարաբերությունների հողի վրա:
Բացի այդ, չնայած ՃԵԿ (ճանապարհային երթևեկության կանոնների) հանցավոր խախտումների շուրջ 11%-ով ավելացմանը, զգալիորեն՝ ավելի քան 23%-ով նվազել են համեմատելի ժամանակահատվածում կատարված մահվան եքով ՃԵԿ խախտումները: Եթե 2021թ. 7 ամիսներին արձանագրվել էր նման 138 դեպք, ապա 2022թ. նույն ընթացքում՝ 106 դեպք:
Զգալիորեն նվազել են նաև հանրային մեծ վտանգավորություն ունեցող այնպիսի հանցագործությունների դեպքերը, ինչպիսիք են ավազակությունն ու բնակարանային գողությունները: 2022թ. մինչև հուլիսի 31-ն ընկած ժամանակահատվածում արձանագրվել է ավազակության 18 դեպք, ինչը 7-ով կամ 28%-ով նվազ է 2021թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
Բնակարանային գողությունների դեպքերը 2022թ. առաջին կիսամյակում կազմել են 596, այն դեպքում, երբ 2021թ. նույն ընթացքում արձանագրվել էր նման 664 դեպք: Այսինքն բնակարանային գողությունների դեպքերը նվազել են ավելի քան 10%-ով:
Նշված դրական միտումները պայմանավորված են վերջին տարիներին վերոնշյալ հանցագործությունների նախականխման, կանխման, բացահայման, ինչպես նաև՝ առանձին դեպքերում պատժողական քաղաքականության խստացման ուղղությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազության նախաձեռնողական գործունեության և իրավապահ մյուս մարմինների հետ համագործակցված համալիր միջոցառումներով:
Միևնույն ժամանակ, սակայն, առանձին հանցատեսակներով նկատելի են հանցագործության դեպքերի աճի մտահոգիչ միտումներ:
Մասնավորապես՝ 53.5%-ով ավելացել են թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հետ կապված հանցագործության դեպքերը (2021թ. առաջին կիսամյակում՝ 716, 2022թ.՝ 1099 դեպք), այդ թվում՝ թմրամիջոցների ապօրինի իրացման դեպքերն ավելացել են ավելի քան 91%-ով (263-503):
Հրազենի, ռազմամթերքի ապօրինի պատրաստման և շրջանառության դեպքերն ավելացել են ավելի քան 20%-ով, ինչ, մտահոգիչ լինելով հանդերձ, վկայում է ապօրինի պահվող, շրջանառվող զենք-զինամթերքի հայտնաբերման ուղղությամբ վերջին շրջանում Ոստիկանության կողմից կատարվող մեծածավալ օպերատիվ աշխատանքի արդյունավետության մասին:
Առավել խնդրահարույց է համակարգչային տեխնիկայի կիրառությամբ կատարվող հափշտակությունների դեպքերի եռակի աճը: Եթե 2021թ. առաջին կիսամյակի կտրվածքով արձանագրվել է այս բնույթի 65 հանցագործության դեպք, ապա 2022թ. նույն ժամանակահատվածում՝ 263 դեպք: Վերջինս առավելապես պայմանավորված է հանցագործների կողմից հանցավոր մտադրությունների իրականացման եղանակների և մեթոդների կատարելագործման, ինչպես նաև հիմնականում քաղաքացիների կողմից իրենց առցանց անհատական տվյալների, բանկային, քարտային հաշիվների, էլեկտրոնային դրամապանակների ծածկագրերի պաշտպանության հարցում դրսևորած անփութության, ցածր իրազեկվածության գործոններով:
Ընդ որում՝ նշված մի քանի ուղղություններով հանցագործությունների աճը, ըստ էության, եղել է կանխատեսելի, ինչով պայմանավորված է եղել ՀՀ դատախազության կողմից մինչ այժմ իրականացված լայն հանրային իրազեկման ապահովումը: Այդ շրջանակում բազմիցս բարձրացվել է համացանցային եղանակով հանցավոր ոտնձգությունների նախականխման նպատակով համապատասխան գործիքների գործադրման, թմրամիջոցների հետ կապված հանցագործությունների պարագայում՝ նաև հանրային մերժողականության միասնական մթնոլորտի ձևավորմանն ուղղված տեղեկատվական ակտիվ և համակողմանի քաղաքականության իրականացման անհրաժեշությունը:

Генеральная прокуратура РА продолжает текущие исследования криминальных тенденций в республике, проводя необходимые анализы.
Соответственно, в течение первых 7 месяцев 2022г., согласно статистическим данным о незавершенных преступлениях, полученных из Информационного центра Полиции РА, по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года зафиксировано улучшение динамики преступности по нескольким видам преступлений, которые имели значительное влияние на состояние преступности.
В частности, за указанный период: зафиксировано 29 случаев убийств по сравнению с 33 случаями за первые 7 месяцев 2021г. и 24 случая покушения на убийство по сравнению с 29. Другими словами, количество убийств уменьшилось на 4 или 12%, а количество покушений на убийство уменьшилось на 5 или 17%. Проведенное изучение материалов уголовного производства свидетельствует о том, что дела об убийстве и покушении на убийство в основном совершались на почве бытовых и межличностных отношений.
Кроме того, несмотря на рост уголовных нарушений ПДД (правил дорожного движения) примерно на 11%, количество нарушений ПДД со смертельным исходом за сопоставимый период существенно снизилось более чем на 23%. Если за 7 месяцев 2021г. было зафиксировано 138 таких случаев, то за тот же период 2022 года- 106 случаев.
Значительно сократились и преступления повышенной общественной опасности, такие как грабежи и квартирные кражи. В период до 31 июля 2022г. было зафиксировано 18 случаев грабежей, что на 7 или 28% меньше, чем в 2021 году по сравнению с тем же периодом.
Случаи квартирных краж году в первом семестре 2022г. составили 596, а за тот же период 2021г. было зафиксировано 664 таких случая. Другими словами, количество квартирных краж уменьшилось более чем на 10%.
Однако в то же время по отдельным преступлениям заметны тревожные тенденции роста числа преступлений.
В частности, на 53,5% увеличились дела о преступлениях, связанных с незаконным оборотом наркотиков (в 1 полугодии 2021г.- 716 дел, в 2022г.- 1099 дел), в том числе более чем на 91% (263-503) увеличились дела о незаконном обороте наркотиков.
Случаи незаконного изготовления и оборота огнестрельного оружия и боеприпасов увеличились более чем на 20%, что, вызывая тревогу, в то же время свидетельствует об эффективности масштабной оперативной работы, проводимой Полицией в последнее время по выявлению незаконно хранящегося и оборотного оружия.
Еще более проблематичным является трехкратное увеличение числа компьютерных ограблений. Если в первом полугодии 2021г. было зафиксировано 65 случаев данного вида преступлений, то за тот же период 2022г.- 263 случая. Последнее в основном связано с совершенствованием способов и методов осуществления преступниками своих преступных замыслов, а также халатностью и малой осведомленностью граждан в вопросах защиты своих персональных данных в сети, банковских, карточных счетов, кодов электронных кошельков. .
Причем, рост преступлений по ряду указанных направлений был, по сути, предсказуем, в связи с чем прокуратура РА обеспечила широкое информирование общественности. В этих рамках неоднократно была отмечена необходимость использования соответствующих инструментов для предотвращения преступных преследований в Интернете, а в случае преступлений, связанных с наркотиками, также необходимость проведения активной и всесторонней информационной политики, направленной на создание единой атмосферы общественного неприятия.