27.07.2022 | Դատախազության կողմից ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ ներկայացված 12-րդ հայցադիմումն է ընդունվել վարույթ
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան 2022 թվականի հունիսի 28-ին ներկայացվել է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ 12-րդ հայցադիմումը, որն 2022թ. հուլիսի 11-ին ընդունվել է վարույթ:
Համաձայն վերջինի՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին Մանվել Գրիգորյանի ժառանգներից և փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել մասնավորապես՝
• Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող թվով 28 անշարժ գույքեր, թվով 16 տրանսպորտային միջոցներ, իսկ անհնարինության դեպքում՝ դրանց միջին շուկայական արժեքները, որն ընդհանուր կազմում է ավելի քան 2.552.000.000 ՀՀ դրամ, ինչպես նաև մասնակցություններ թվով 6 իրավաբանական անձերում:
• Իրավաբանական անձանց տրամադրված ընդհանուր 668.160.803 ՀՀ դրամ փոխառությունների պահանջի իրավունքը:
• 19.236.606 ՀՀ դրամ՝ որպես ապօրինի դրամական միջոցների մնացորդ, 18.656.316 ՀՀ դրամ՝ ավանդների մնացորդ, ինչպես նաև 17.027.871 ՀՀ դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում և հնարավոր չէ բռնագանձել՝ հիմք ընդունելով ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին օրենքի 20-րդ հոդվածի 4-րդ մասը:
Առաջիկայում վարչության կողմից այլ գործերով, որոնցով արդեն իսկ կիրառվել են հայցի նախնական ապահովման միջոցներ, ևս կներկայացվեն ապօրինի գույքի բռնագանձման հայցադիմումներ։

28 июня 2022 года в суд первой инстанции Еревана был подан 12-й иск о конфискации имущества незаконного происхождения, который был подан 28 июня 2022 года. 11 июля было возбуждено уголовное дело.
Согласно последнему, Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры РА представило в суд ходатайство о конфискации наследников Манвела Григоряна и связанных с ним лиц в пользу Республики Армения, в частности:
• 28 объектов недвижимого имущества, находящихся на территории Республики Армения, 16 транспортных средств, а в случае невозможности их среднерыночная стоимость, на общую сумму более 2.552.000.000 драмов РА, а также доли участия в 6 юридических лицах.
• Право требования кредита в размере 668.160.803 драмов предоставлено юридическим лицам.
• 19.236.606 драмов в качестве остатка незаконных средств, 18.656.316 драмов в качестве остатка депозитов, а также 17.027.871 драмов, которые не обоснованы законным доходом лица, имеют незаконное происхождение и не могут быть конфискованы на основании незаконного происхождения ч. 4 ст. 20 Закона о конфискации имущества.
В ближайшее время ведомство также подаст иски о конфискации незаконного имущества по другим делам, по которым уже применены предварительные меры безопасности.