Անկախ պետությունների համագործակցության անդամ երկրների գլխավոր դատախազների համակարգող խորհրդի 32-րդ նիստին մասնակցելու նպատակով Բելառուսի Հանրապետության մայրաքաղաք Մինսկում գտնվող ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Ղազախստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Բերիկ Ասիլովի հետ:
Շնորհավորելով Ղազախստանի իր գործընկերոջը գլխավոր դատախազի պատասխանատու պաշտոնում նոր նշանակվելու կապակցությամբ՝ Արթուր Դավթյանը հույս է հայտնել, որ առաջիկայում ոչ միայն կպահպանվի փոխադարձ վստահության և հարգանքի վրա կառուցված՝ երկու երկրների դատախազական կառույցների միջև գործակցության առկա դինամիկան, այլ նաև հնարավոր կլինի վերջինս հասցնել զարգացման նոր մակարդակի:
Արթուր Դավթյանը գոհունակություն է հայտնել հատկապես իրավական փոխօգնության ոլորտում ՀՀ և ՂՀ գլխավոր դատախազությունների սերտ համագործակցության առնչությամբ, ինչի մասին են վկայում քրեական գործերով իրավական օգնության բազմաթիվ հարցումների կատարման փաստը:
Պարոն Ասիլովն իր հերթին նշել է, որ միջպետական համագործակցության առումով ՀՀ գլխավոր դատախազությունը իրենց համար վստահելի գործընկեր է: Նա համոզմունք է հայտնել, որ առաջիկայում երկկողմ կապերն ավելի կսերտանան և կբարձրանա գործակցության արդյունավետությունը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների դատախազությունների առաջնահերթություններից բխող՝ հարաբերությունների զարգացման հնարավոր նոր ուղղությունները, ընդհանուր տարածաշրջանային և գլոբալ մակարդակներով հանցավորության դեմ համատեղ պայքարի, փորձի, տեղեկատվության փոխանակման ոլորտներում դատախազությունների ներուժն առավել արդյունավետ օգտագործելու խնդիրները:

Генеральный прокурор РА Артур Давтян, находящийся в столице Республики Беларусь Минске для участия в 32-м заседании Координационного совета генеральных прокуроров Содружества Независимых Государств, сегодня встретился с генеральным прокурором Республики Казахстан Бериком Асиловым.
Поздравив своего казахстанского коллегу с новым назначением на должность генерального прокурора, Артур Давтян выразил надежду, что в ближайшее время сохранится существующая динамика сотрудничества между прокуратурами двух стран, построенная на взаимном доверии и уважении, но можно будет вывести его на новый уровень.
Артур Давтян особенно выразил удовлетворение тесным сотрудничеством между генеральными прокуратурами РА и РК в сфере взаимной правовой помощи, о чем свидетельствуют факты исполнения многочисленных запросов о правовой помощи по уголовным делам.
Господин Асилов, в свою очередь, отметил, что в плане межгосударственного сотрудничества Генеральная прокуратура РА является для них надежным партнером. Он выразил уверенность, что в ближайшее время двусторонние связи станут более тесными, а эффективность сотрудничества повысится.
В ходе встречи были обсуждены возможные новые направления развития отношений, вытекающие из приоритетов прокуратур двух стран, вопросы совместной борьбы с преступностью на региональном и глобальном уровнях, более эффективного потенциала прокуратур в сфере обмена опытом и информацией.