ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը Սանկտ Պետերբուրգում մասնակցում է 25-րդ հոբելյանական միջազգային տնտեսական համաժողովի աշխատանքներին:
Այսօր նա ելույթ է ունեցել համաժողովի «Պաշտպանվելու իրավունք. գործարարությունը Ռուսաստանում և արտերկրում» թեմայով պանելային քննարկմանը: Վերջինիս օրակարգում քննարկվել են գլոբալ մարտահրավերների պայմաններում գործարարների, ձեռնարկատիրական գործունեության իրավական պաշտպանության կառուցակարգերը, այս ոլորտում միջազգային գործակցության ներուժը:
ՀՀ գլխավոր դատախազը նշել է, որ Հայաստանում ներքին և արտաքին ներդրումների, գործարարության իրավական պաշտպանության ինչպես օրենսդրական, այնպես էլ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներն ուղղված են տնտեսական գործունեության հավասար մեկնարկային պայմանների և ազատությունների ապահովման, պետական մարմինների, այլ սուբյեկտների կողմից ձեռնարկատիրական գործունեությանն անտեղի, անհիմն և ապօրինի միջամտությունից պաշտպանվելու տնտեսվարողների իրավունքների երաշխավորմանը:
Արթուր Դավթյանը նշել է, որ տնտեսական հարաբերությունները, գործարարների իրավունքներն ու օրինական շահերը հանցավոր ոտնձգություններից պաշտպանելը ՀՀ դատախազության գործունեության հիմնական ուղղություններից է: Այդ մասին է վկայում ՀՀ գլխավոր դատախազությունում տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով ստորաբաժանման առկայությունը: Ելնելով ոլորտում քրեական շարժընթացի շարունակական վերլուծության արդյունքներից՝ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը, իր բուն սահմանադրական լիազորությունների իրականացումից բացի, նշանակալի ներդրում է ունենում նաև տնտեսական գործունեության ազատությունների, պաշտպանության օրենսդրության կատարելագործման գործում:
Միջազգային գործարար հարաբերությունների զարգացման առումով Արթուր Դավթյանը կարևորել է ձեռնարկատիրական գործունեության պաշտպանութունը երաշխավորող իրավական կարգավորումները համագործակցող պետությունների միջև ներդաշնակեցնելու անհրաժեշտությունը:
Մասնավորապես, հաշվի առնելով ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության հանգամանքը՝ ՀՀ գլխավոր դատախազն իր ելույթում նշել է, որ Միության կոնկրետ իրավական կարգավորումները պարտավորեցնում են անդամ երկրների իրավապահ մարմիններին ապահովել իրենց աշխատանքի և մոտեցումների այնպիսի համարժեքություն, որի պայմաններում անդամ պետությունների քաղաքացիների, գործարարների համար երաշխավորված կլինեն ձեռնարկատիրական գործունեության անհրաժեշտ ազատություններն ու պաշտպանվածությունը և նրանք չեն զգա ԵԱՏՄ-ի ներսում պետական սահմանների առկայությունը: Վերջինս հատկապես արդիական է աշխարհաքաղաքական վերջին զարգացումների և դրանից ածանցվող միջազգային տնտեսական հարաբերությունների համար առաջացած խնդիրների խորապատկերին:
Այս իմաստով Արթուր Դավթյանը հավաստիացրել է, որ բոլոր պոտենցիալ ներդրողների համար Հայաստանում ապահովված են ինչպես տնտեսական ազատ գործունեության, անպես էլ դրանց իրավական պաշտպանության պայմանները:

Генеральный прокурор РА Артур Давтян принимает участие в 25-м юбилейном Международном экономическом форуме в Санкт-Петербурге.
Сегодня он выступил на конференции по теме «Право на защиту. Бизнес в России и за рубежом». В повестке дня последнего обсуждались механизмы правовой защиты предпринимателей в условиях глобальных вызовов, потенциал международного сотрудничества в этой сфере.
Генеральный прокурор РА отметил, что как законодательные, так и институциональные реформы внутренних и иностранных инвестиций и правовой защиты бизнеса в Армении направлены на обеспечение равных стартовых условий экономической деятельности, свобод, защиту бизнеса от неправомерного, необоснованного и незаконного вмешательства со стороны государственных органов и других лиц.
Артур Давтян отметил, что защита экономических отношений, прав и законных интересов предпринимателей от преступных посягательств является одним из основных направлений деятельности Прокуратуры РА. Об этом свидетельствует наличие в Генеральной прокуратуре РА управления по преступлениям против экономической деятельности. По результатам непрерывного анализа уголовного процесса в сфере Генеральная прокуратура РА, помимо осуществления своих конституционных полномочий, также вносит значительный вклад в совершенствование законодательства об экономических свободах и обороне.
В плане развития международных деловых отношений Артур Давтян подчеркнул необходимость гармонизации правовых регулирований, гарантирующих защиту предпринимательской деятельности между сотрудничающими государствами.
В частности, принимая во внимание факт членства Армении в ЕАЭС, Генеральный прокурор РА в своем выступлении отметил, что конкретные правовые регулирования Союза обязывают правоохранительных органов государств-членов обеспечить эквивалентность своей работы и подходов, в условиях которого гражданам и предпринимателям государств-членов необходимы свободы и защита. Последнее особенно актуально в контексте последних геополитических событий и вытекающих из них проблем для международных экономических отношений.
В этом смысле Артур Давтян заверил, что для всех потенциальных инвесторов в Армении созданы условия как для свободной экономической деятельности, так и для их правовой защиты.