13.06.2022 | Դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հերթական հայցադիմումներն են ընդունվել վարույթ
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան ներկայացված՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական 2 հայցադիմումներն ընդունվել են վարույթ:
ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վարչությունն այդ հայցադիմումներով պահանջ է ներկայացրել դատարանին «Կ.Դեմիրճյանի անվան Երևանի մետրոպոլիտեն» ՓԲ ընկերության նախկին տնօրեն Փայլակ Յայլոյանից և նրան փոխկապակցված՝ ընտանիքի անդամ հանդիսացող 5 անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել.
• Երևան քաղաքի տարբեր հասցեներում գտնվող 7 բնակարանները, Կոտայքի մարզի Առինջ համայնքում գտնվող գույքը (որոշների դեպքում դրանց 84-ից 94%-ը), իսկ անհնարինության դեպքում՝ այդ գույքերի միջին շուկայական արժեքը՝ ընդհանուր 702.472.355 ՀՀ դրամ,
• Կոտայքի մարզի Ջրվեժ համայնքում գտնվող 2 հողամասը (մեկը՝ մասնակի), Երևան քաղաքի Պ.Պռոշյան փողոցում գտնվող ավտոկայանատեղին, Երևան քաղաքի Բաղրամյան պողոտայում և Պ. Պռոշյան փողոցում գտնվող 2 շինությունները, իսկ անհնարինության դեպքում՝ այս գույքերի միջին շուկայական արժեքը՝ ընդհանուր 535.699.753 ՀՀ դրամ,
• Շարժական 3 գույքը (ավտոմեքենաներ, որոնցից մեկի 79.47%-ը), անհնարինության դեպքում՝ այս գույքերի միջին շուկայական արժեքը՝ ընդհանուր 27.745.000 ՀՀ դրամ,
• 2 ՍՊ ընկերության բաժնեմասերը՝ մեկի դեպքում 1/2 բաժնեմասի 84.92%, մյուսի դեպքում՝ 50% մասնաբաժինները,
• 29.847.801 ՀՀ դրամ, որպես լուծարված ՓԲԸ բաժնեմասի ձեռքբերման գումար,
• Ընդհանուր 272.240.034 ՀՀ դրամ, որը չի հիմնավորվում Փ. Յայլոյանի և նրա երկու որդիների օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում և հնարավոր չէ բռնագանձել, քանի որ փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել։
ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վարչությունում կատարվող ուսումանսիրությունների արդյունքում դատարան ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հայցադիմումների ներկայացման գործըթնացը շարունակվում է:

The next two suits for the confiscation of property of allegedly illegal origin, filed with the court of general jurisdiction of the first instance of Yerevan, have been accepted for proceedings.
The Department for the Confiscation of Property of Illicit Origin of the RA Prosecutor General's Office filed a demand with the court to recover from the former director of CJSC “Yerevan Metro named after. K. Demirchyan" Paylak Yayloyan and five persons affiliated with him, who are members of his family, property in favor of the Republic of Armenia. They are as follows:
• seven apartments in different districts of Yerevan, property in the Arinj community of Kotayk region (in some cases - 84-94% of this property), and in case of impossibility - the average market value of this property - a total of 702.472.355 drams.
• two land plots in the Jrvezh community of Kotayk region (one of them is subject to partial confiscation), a parking lot on Proshyan street in Yerevan, two buildings on Baghramyan avenue, and on Proshyan street, and in case of impossibility of confiscation - the average market value of these objects - a total of 535.699.753 drams.
• three movable property (cars, one of which by 79.47%), in case of impossibility of their withdrawal - the average market value - a total of 27.745.000 drams.
• shares in two LLCs: in one case 84.92% 1/2 shares, in the other - 50% shares;
• AMD 29.847.801 as the amount of acquisition of the share of the liquidated CJSC;
• a total of 272.240.034 drams, which are not substantiated by the legal income of Paylak Yayloyan and his two sons, are of illegal origin and it is not possible to confiscate them, since they were transferred to a bona fide purchaser or they cannot be identified and confiscated.
As a result of studies carried out at the Office for the Recovery of Property of Illicit Origin of the Prosecutor General's Office, the process of filing claims for confiscation of property of illegal origin continues.