03.06.2022 | Դատախազությունը քրեական գործով պետությանը պատճառված 5.6 մլրդ դրամի չափով բռնագանձում կատարելու հայցադիմում է ներկայացրել դատարան, որն ընդունվել է վարույթ
Քրեական գործով կատարված քննությամբ հիմնավորվել է, որ  2002թ. մայիսի 16-ից Գ. Հակոբջանյանը Ս. Մայրապետյանի առաջարկով ստանձնել է փաստացի վերջինիս պատկանող «Գլոբուս» ՍՊԸ-ի տնօրենի պաշտոնը։ 2004թ. «Գլոբուս» ՍՊ ընկերությունը պայմանագիր է կնքել այլ ՍՊԸ-ի հետ, որի հիմքով վերջինիս իրականացրած շինարարական աշխատանքների արդյունքում Երևան քաղաքի Տերյան 66 հասցեում 2006թ. կառուցվել է ընդհանուր 28650,63 քմ մակերեսով բնակելի շենք։
Կառուցումից անմիջապես հետո Ս. Մայրապետյանը, ի սկզբանե նպատակ ունենալով չվճարել ընկերության ձեռնարկատիրական գործունեության արդյունքում ստացվելիք փաստացի եկամուտից առաջացող առանձնապես խոշոր չափերով հարկերը, 2006թ. ընթացքում ընկերության տնօրեն Գ. Հակոբջանյանի միջոցով կազմակերպել է «Գլոբուս» ՍՊԸ-ին պատկանող՝ նշված բնակելի շենքի թվով 141 միավոր անշարժ գույքերն ընկերության կողմից առուվաճառքի պայմանագրերում կեղծ՝ շուկայական արժեքներից էականորեն ցածր գներ նշելու գործընթացը: Արդյունքում` Գ. Հակոբջանյանի և ֆիզիկական անձանց միջև կնքվել են առուվաճառքի պայմանագրեր, որոնցում բնակարանների 1 քմ արժեքը նշվել է շուրջ 66.000 ՀՀ դրամ, ավտոկայանատեղիների արժեքը՝ շուրջ 75.000 ՀՀ դրամ, իսկ ոչ բնակելի տարածքների արժեքը՝ շուրջ 61.000 ՀՀ դրամ: Մինչդեռ տվյալ տարածքի բնակարանի 1 քմ շուկայական արժեքը նույն ժամանակահատվածում կազմել է 770.000 ՀՀ դրամ, ավտոկայանատեղի արժեքը՝ 160.000 ՀՀ դրամ, իսկ ոչ բնակելի տարածքի արժեքը՝ 875.000 ՀՀ դրամ։
Այս գործընթացի հետևանքով Գ. Հակոբջանյանը «Գլոբուս» ՍՊ ընկերության փաստացի եկամուտը չի ներառել հարկային մարմնին ներկայացված հաշվարկներում՝ այդ կերպ պետական բյուջե չի վճարվել առանձնապես խոշոր չափերով՝ ընդհանուր 5.678.764.260 ՀՀ դրամի հարկ։
2021թ. դեկտեմբերի 7-ին ստացվել է Գ. Հակոբջանյանի դիմումը, որով վերջինս չի առարկել և խնդրել է իր նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցված քրեական հետապնդումը դադարեցնել վաղեմության ժամկետներն անցնելու հիմքով:
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում 27.12.2021թ. կայացվել է այդ հիմքով Գ. Հակոբջանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին որոշոմ:
Հաշվի առնելով, որ առկա է պետության գույքային շահի խախտման հանգամանք՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հօգուտ պետական բյուջեի՝ հայցադիմում է ներկայացրել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատատարան՝ Ս. Մայրապետյանից և Գ. Հակոբջանյանից՝ համապարտության կարգով, հօգուտ ՀՀ պետական բյուջեի, 5.678.764.260 ՀՀ դրամ բռնագանձելու պահանջով:
Դատարանի որոշմամբ`  հայցադիմումն ընդունվել է վարույթ և հայցագնի չափով արգելանք է դրվել պատասխանողներին պատկանող գույքի վրա:

Следствием по уголовному делу было установлено, что с 16 мая 2002г. Г. Акопджанян по предложению С. Майрапетяна занял должность директора ООО «Глобус», фактически принадлежащего последнему. В 2004г. ООО "Глобус" заключило договор с другим ООО, на основании которого, в результате строительных работ, проведенных последним в 2006 году, на улице Теряна 66 города Еревана был построен жилой дом общей площадью 28 650,63 кв/м.
Сразу после постройки С. Майрапетян, изначально стремясь не платить особенно большие налоги, вытекающие из фактического дохода, полученного в результате предпринимательской деятельности компании, в течение 2006г. посредством директора компании Г. Акопджаняна организовал процесс ложного указания в договорах купли-продажи компании цен, значительно ниже рыночных, на 141 единицу недвижимости, принадлежащей ООО «Глобус». В результате между Г. Акопджаняном и физическими лицами были подписаны договоры купли-продажи, в которых цена 1 квадратного метра квартир была указана в размере около 66 000 драм РА, стоимость парковочных мест - около 75 000 драм РА, а стоимость нежилых площадей - около 61 000 драм РА. Между тем, в тот же период рыночная стоимость 1 квадратного метра квартиры в данном районе составляла 770 000 драм РА, цена парковочного места – 160 000 драм РА, а цена нежилой площади – 875 000 драм РА.
В результате этого процесса Г. Акопджанян не включил в расчеты, представленные в налоговый орган, фактический доход ООО "Глобус", поэтому в государственный бюджет не были уплачены особо крупные суммы, в общей сложности 5 678 764 260 драм РА в виде налогов.
7 декабря 2021г. поступило заявление Г. Акопджаняна, в котором последний не возражал и просил прекратить уголовное преследование, возбужденное в отношении него по ч. 2 ст. 205 УК РА, на основании истечения срока давности.
В Антикоррупционном комитете РА 27.12.2021г. на этом основании было вынесено постановление о прекращении уголовного преследования в отношении Г. Акопджаняна.
Принимая во внимание, что имеет место нарушение имущественных интересов государства, Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА обратилось в суд общей юрисдикции города Еревана с иском о взыскании с С. Майрапетяна и Г. Акопджаняна в пользу государственного бюджета суммы в размере 5.678.764.260 драм РА.
Постановлением суда иск принят к производству, и наложен арест на имущество, принадлежащее ответчикам, в размере иска.