01.06.2022 | Երեխաների նկատմամբ կատարված հանցագործությունները` ՀՀ դատախազության ուշադրության կենտրոնում
ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ուսումնասիրվել է երեխաների նկատմամբ կատարված հանցագործություններով մինչդատական քրեական վարույթի օրինականության նկատմամբ դատախազական հսկողության և մեղադրանքի պաշտպանության վիճակը:
Ուսումնասիրության արդյունքներով արձանագրվել է, որ ինչպես հանրապետության մարզերում, այնպես էլ Երևան քաղաքում երեխաների նկատմամբ կատարված հանցագործությունների դեպքերն ավելանում են։ Մասնավորապես, եթե 2019թ.-ին ստացվել է երեխաների նկատմամբ կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ 204 հաղորդում, 2020թ.-ին՝ 259 հաղորդում, ապա 2021թ.-ին՝ 292 հաղորդում:
Երեխաների նկատմամբ կատարված հանցագործություններից շարունակում են գերակշռել նրանց ծեծի ենթարկելու, ֆիզիկական ուժեղ ցավ կամ հոգեկան ուժեղ տառապանք պատճառելու, 16 տարին չլրացած անձի հետ սեռական հարաբերություն ունենալու, երեխաների նկատմամբ անառակաբարո գործողություններ կատարելու, ծնողի կամ այլ մերձավոր ազգականի և երեխայի միջև տեսակցության իրականացմանը խոչընդոտելու, ծնողի կողմից երեխային պահելուց չարամտորեն խուսափելու և այլ դեպքերը:
2021թ.-ի ընթացքում մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել երեխաների նկատմամբ կատարված հանցագործությունների դեպքերով քննված՝ 90 քրեական գործ՝ 101 անձի վերաբերյալ:
Նման հանցագործությունների վերաբերյալ քրեական գործերով քրեական հետապնդման ենթարկված անձանց շուրջ 52%-ը եղել են 18-35 տարեկան, իսկ 40%-ը՝ 35 տարեկանից բարձր տարիքի անձինք: Ընդ որում,  կատարված ուսումնասիրության արդյունքներով արձանագրվել է, որ երեխաների նկատմամբ կատարված հանցագործությունների շուրջ 40%-ը կատարվել է այն անձանց կողմից, որոնց վրա, ըստ էության, դրված է երեխաներին դաստիարակելու պարտականություն։
Տարեցտարի նկատվում է անչափահասների կողմից իրենց նկատմամբ կատարված հանցագործությունների մասին ՀՀ ոստիկանություն ահազանգելու, անձամբ ոստիկանության բաժին ներկայանալու և հաղորդում տալու դեպքերի աճ։ Եթե 2020թ. արձանագրվել է նման ընդամենը 2 դեպք, ապա 2021թ. ընթացքում արձանագրվել է 11 դեպք:
Նշված դեպքերի վերլուծությունը փաստում է, որ մինչև 16 տարեկան երեխաների կողմից իրենց նկատմամբ կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ ահազանգերն առավելապես վերաբերել են նրանց նկատմամբ կիրառված ֆիզիկական բռնությանը՝  գործադրված երեխային դաստիարակելու պարտականություն ունեցող անձանց կողմից։
Գաղտնիք չէ, որ երեխաները հանդիսանում են հասարակության ամենաանպաշտպան և խոցելի խավը, ովքեր իրենց տարիքին, հասունության աստիճանին, անհատական կարիքներին համապատասխան հատուկ պաշտպանության կարիք ունեն: Դրա ապահովման պետության պոզիտիվ պարտականությունների համատեքստում ՀՀ դատախազությունը գործադրում է իրեն վերապահված ամբողջ գործիքակազմը:
Դատախազությունում կատարված ուսումնասիրության արդյունքներով խնդիր է դրվել բարձրացնել հետևողականությունը՝ անկախ տարիքից անչափահասների կողմից իրենց նկատմամբ կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ ահազանգները պատշաճ ստուգման ենթարկելու հարցում, մասնավոր մեղադրանքի գործերով, անկախ նրանից տուժողի օրինական ներկայացուցիչը բողոքում է, թե ոչ՝ երեխայի լսվելու իրավունքի իրացումն ապահովելու հարցում։
Անհրաժեշտ է համարվել նաև այն դեպքերով, երբ անչափահասի նկատմամբ ենթադրյալ հանցանք կատարողը նրա ծնողն է կամ երեխայի դաստիարակության պարտականություն ունեցող այլ անձը, պարտադիր քննության առարկա դարձնել վերջիններիս կողմից  երեխային դաստիարակելու պարտականությունը չկատարելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու հանգամանքները՝ արժանացնելով դրանք համապատասխան իրավական գնահատականի:
Կարևորվել է նաև ՀՀ դատախազության տարածքային ստորաբաժանումների ղեկավարների նախաձեռնությամբ երեխաների իրավունքների պաշտպանության ոլորտի պատասխանատու գերատեսչությունների աշխատակիցների մասնակցությամբ կիսամյակային կտրվածքով օպերատիվ խորհրդակցությունների կազմակերպումը՝ քննարկելու տվյալ կիսամյակի ընթացքում երեխաների նկատմամբ կատարված հանցագործությունների արձանագրված դեպքերը, դրանց վերաբերյալ պատասխանատու գերատեսչությունների աշխատակիցների կողմից իրենց լիազորություների իրականացման ամբողջականությունը, վեր հանելու հանցանքի կատարմանը նպաստող հանգամանքները, առկա խնդիրները՝ դրանց լուծման ուղղությամբ անհրաժեշտ միջոցառումներ ձեռնարկելու համար:

The Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia has studied the state of prosecutorial control and defense of charges regarding the legality of pre-trial criminal proceedings for crimes committed against children.
According to the results of the study, it was recorded that the cases of crimes committed against children are increasing both in the regions of the republic and in the city of Yerevan. In particular, if in 2019, 204 reports of crimes against children were received, in 2020 - 259 reports, and in 2021 - 292 reports.
Among the crimes committed against children, beating them, causing severe physical pain or severe mental suffering, having sexual relations with a person under the age of 16, committing lewd acts against children, obstructing the meeting between a parent or other close relative and a child, the parent's child malicious avoidance of storage and other cases.
During 2021, 90 criminal cases against 101 persons were sent to the court with an indictment for crimes committed against children.
About 52% of the persons prosecuted in criminal cases related to such crimes were aged 18-35, and 40% were aged over 35. Moreover, according to the results of the study, it was recorded that about 40% of the crimes committed against children were committed by those persons who, in fact, have the responsibility of raising children.
Year by year, there is an increase in the number of cases of minors reporting crimes committed against them to the RA police, personally appearing at the police department and reporting them. If in 2020 only 2 such cases were recorded, then in 2021 11 cases were recorded.
The analysis of the mentioned cases documents that the alarms about the crimes committed against them by children under 16 years of age mostly related to the physical violence used against them by the persons responsible for raising the child.
It is no secret that children are the most unprotected and vulnerable class of society, who need special protection according to their age, maturity level, and individual needs. In the context of the positive duties of the state to ensure it, the Prosecutor's Office of RA uses all the tools reserved to it.
According to the results of the study carried out in the Prosecutor's Office, the problem has been set to increase consistency, regardless of age, in properly checking reports of crimes committed against them by minors, in cases of private accusations, regardless of whether the victim's legal representative complains or not, in ensuring the realization of the child's right to be heard.
It is also considered necessary in cases where the alleged perpetrator of a crime against a minor is his parent or other person with the responsibility of raising the child, to make the circumstances of the latter's failure to fulfill or improperly fulfill the duty of bringing up the child subject to mandatory investigation, deserving them of an appropriate legal assessment.
The organization of operational consultations on a half-year basis with the participation of the employees of the departments responsible for the protection of children's rights at the initiative of the heads of the regional divisions of the RA Prosecutor's Office was also highlighted, to discuss the recorded cases of crimes committed against children during the given semester, the integrity of the implementation of their powers by the employees of the departments responsible for them, to highlight the factors contributing to the commission of the crime circumstances, existing problems in order to take necessary measures to solve them.