Պատիժների և հարկադրանքի այլ միջոցների կիրառման օրինականության նկատմամբ հսկողության սահմանադրական լիազորության շրջանակում ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ուսումանսիրվում են ՔԿՀ-ներում պահվող անձանց վերաբերյալ կայացվող խրախուսանքների, տույժերի, նրանց պատժի կրման պայմանների վերաբերյալ կայացվող որոշումների համապատասխանությունը օրենսդրության պահանջներին:
Այդ շրջանակում, մասնավորապես, ՀՀ գլխավոր դատախազության պատիժների և հարկադրանքի այլ միջոցների կիրառման օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչությունում ուսումնասիրվել է ՀՀ ԱՆ «Վարդաշեն» ՔԿՀ դատապարտյալ, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 375-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցանքներ կատարելու համար 5 տարի 6 ամիս ժամկետով ազատազրկման դատապարտված և 2019թ. օգոստոսի 26-ից պատիժը կրող Ա. Բ.-ի անձնական գործը:
Պարզվել է, որ նա պատիժը կրելու ընթացքում ընդգրկվել է «Իրավական կրթության և վերականգնողական ծրագրերի իրականացման կենտրոնի» կողմից իրականացվող «Հանուն մարդու իրավունքների: Կրթությունը քրեակատարողական հիմնարկներում» ծրագրի շրջանակներում կազմակերպված «էլեկտրոմանտյոր» և «շինարարական» դասընթացներին և ստացել հավաստագիր, ընդգրկվել է մարզական ինքնագործ միավորման կազմում, մասնակցել ՔԿ հիմնարկում կազմակերպված բիլլիարդի, շաշկու, շախմատի, սեղանի թենիսի առաջնություններին: Բացի այդ, նա ընդգրկվել է նաև ՔԿՀ բարեկարգման, առանց վարձատրության, ինչպես նաև՝ տեխնիկատնտեսական սպասարկման վճարովի աշխատանքներում, իրականացնում է ՔԿ հիմնարկում պահվող անձանց տրամադրվող սննդի բաշխումը: Իսկ 2021թ. հուլիսին նա ՔԿՀ պետի որոշմամբ արժանացել է խրախուսանքի դրական վարքագիծ դրսևորելու համար:
Դստեր հարսանիքին մասնակցելու համար դատապարտյալին 2021թ. տրամադրվել է 3 օրով կարճաժամկետ մեկնում, որից հետո, նա նշված օրը և ժամին սահմանված կարգի համաձայն ներկայացել է ՔԿ հիմնարկ:
Ա.Բ.-ն ունի բարձրագույն զինվորական կրթություն, կոչումով փոխգնդապետ է, մասնակցել է 2016թ. ապրիլյան քառօրյա պատերազմին, իսկ 2020թ. սեպտեմբերի 29-ին դիմել է ՀՀ ԱՆ «Վարդաշեն» ՔԿՀ պետին՝ խնդրելով իրեն հնարավորություն տալ մասնակցել Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմին:
Հաշվի առնելով վերոնշյալ հանգամանքները, այն, որ դատապարտյալն արդեն կրել է իր նկատմամբ նշանակված պատժի կեսից ավելին, պատրաստակամություն է հայտնել իր աշխատավարձից յուրաքանչյուր ամիս որոշակի գումար փոխանցել կատարված հանցագործության հետևանքով պետությանը պատճառված վնասը վերականգնելու համար՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պատիժների և հարկադրանքի այլ միջոցների կիրառման օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետը գրություն է հասցեագրել «Վարդաշեն» ՔԿՀ պետին՝ քննարկելու Ա.Բ.-ին մեկուսացվածության առավել ցածր աստիճանի ուղղիչ հիմնարկ տեղափոխելու համար ՀՀ ԱՆ ՔԿԾ-ում գործող տեղաբաշխման հանձնաժողովին միջնորդություն ներկայացնելու հարցը:
Արդյունքում հանձնաժողովի որոշմամբ դատապարտյալը տեղափոխվել է բաց ուղղիչ հիմնարկ:
2022թ. ընթացքում ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից մի քանի նման նախաձեռնություններ են իրականացվել, որոնց վերաբերյալ տեղեկավություն կտրամադրվի առաջիկայում:

В рамках конституционных полномочий по контролю за законностью применения наказаний и иных мер принуждения Генеральная прокуратура Республики Армения изучает соответствие поощрений, взысканий и постановлений об условиях отбывания наказания требованиям законодательства в отношении лиц, содержащихся в УИУ.
В этом контексте, в частности, управление по контролю за законностью наказаний и иных принудительных мер Генеральной прокуратуры РА рассмотрело личное дело А. Б., отбывающего наказание с 26 августа 2019г. в УИУ "Вардашен" Министерства юстиции РА, осужденного за совершение преступлений, предусмотренных п. 1 ч. 3 ст. 179 и ч. 1 ст. 375 УК РА, и приговоренного к 5 годам и 6 месяцам лишения свободы.
Выяснилось, что во время отбывания наказания в рамках проекта «За права человека: Обучение в уголовно-исправилтеьных учреждениях», осуществляемой «Центром реализации программ по правовому образованию и реабилитации», он принимал участие в курсах «Электромантер» и «Строительный», получил сертификат, был включен в состав спортивного союза, участвовал в турнирах по бильярду, шашкам, шахматам, настольного тенниса, организованных в УИ учреждении. Кроме того, он участвует в работах по благоустройству УИУ безвозмездно, а также в оплачиваемых работах по техническо-хозяйственным услугам, распределяет продукты питания, предоставляемые лицам, содержащимся в УИ учреждениях. А в 2021 году в июле начальник УИ учреждения поощрял его за положительное поведение.
Для участия в свадьбе дочери ему был предоставлен краткосрочный отпуск на 3 дня в 2021 году, после чего в установленном порядке он явился в указанный день и час в УИ учреждение.
А.Б. имеет высшее военное образование, является подполковником, участвовал в четырехдневной войне в апреле 2016г., а 29 сентября 2020г. обратился к начальнику УИУ "Вардашен" Министерства юстиции РА с просьбой предоставить ему возможность принять участие в развязанной войне против Республики Арцах.
Принимая во внимание вышеизложенные обстоятельства, то, что осужденный уже отбыл более половины назначенного ему наказания, выразил готовность ежемесячно перечислять из своей заработной платы определенную сумму денег для возмещения ущерба, причиненного государству, начальник управления по контролю за законностью применения наказаний и иных мер принуждения Генеральной прокуратуры РА обратился с письмом к начальнику уголовно-исправительного учреждения "Вардашен" для обсуждения вопроса о внесении ходатайства в комиссию по размещению исправительных учреждений Министерства юстиции РА о переводе А.Б. в исправительное учреждение с более низкой степенью изоляции.
В результате по решению комиссии осужденный был переведен в исправительное учреждение открытого типа.
За 2022 год Генеральная прокуратура РА реализовала несколько таких инициатив, и информация о них будет предоставлена в ближайшее время.