11.05.2022 | Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական հայցադիմումն է ընդունվել վարույթ
ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան ներկայացված՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական հայցադիմումն ընդունվել է վարույթ:
Համաձայն վերջինիս՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին Գալուստ Գրիգորյանից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել մասնավորապես՝   Երևան քաղաքում գտնվող  1 հասարակական նշանակության տարածք, 2 բնակարան և մեկ ավտոկայանատեղի, մեկ տրանսպորտային միջոց, իսկ անհնարինության դեպքում՝ դրանց միջին շուկայական արժեքը, որն ընդհանուր կազմում է 1.475.449.400 ՀՀ դրամ,
Երևան քաղաքում գտնվող երկու ավտոկայանատեղիի, երկու բնակարանի և երկու տրանսպորտային միջոցի շուկայական արժեքը, որն ընդհանուր կազմում է 590.140.000 ՀՀ դրամ,
մասնակցություն մեկ ընկերությունում, վարձակալությունից, օտարումից, փոխառությունից առաջացած գումարներ, որոնք ընդհանուր կազմում են 750.221.142 ՀՀ դրամ, ինչպես նաև 3,722,693,253 ՀՀ դրամի չափով գումար, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել:
ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցված և քննվող՝  ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի նախկին նախագահ, ՀՀ ֆինանսների նախկին նախարար Գ. Խաչատրյանի և մի շարք այլ անձանց կողմից առերևույթ կատարված յուրացումներին, պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահմանը, պաշտոնեական կեղծիքին և փողերի լվացմանը վերաբերող քրեական գործի շրջանակներում Գ. Գրիգորյանը  որպես մեղադրյալ է ներգրավվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-214-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 38-190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված հանրորեն վտանգավոր արարքները կատարելու համար: Նշված քրեական գործի նախաքննության ընթացքում տվյալներ են ձեռք բերվել վերջինիս ենթադրյալ ապօրինի ծագում ունեցող գույքերի առկայության մասին, ինչի հիման վրա նախաձեռնվել էր ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ուսոմնասիրություն:
ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության կողմից այլ գործերով, որոնցով արդեն իսկ կիրառվել են հայցի նախնական ապահովման միջոցներ, շարունակվում են ներկայացվել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հայցադիմումներ։

Очередной иск Генеральной прокуратуры РА о конфискации имущества незаконного происхождения, направленный в суд общей юридиции первой инстанции города Еревана, был принят к рассмотрению.
По словам последнего, Управление по взысканию имущества незаконного происхождения обратилось в суд с иском против Галуста Григоряна в пользу Республики Армения взыскать 1 помещение общественного назначения, 2 квартиры, одно парковочное место, одно транспортное средство, а в случае невозможности - их среднерыночную общую стоимость, которая составляет 1.475.449.400 драмов.
Рыночная стоимость двух парковочных мест, двух квартир и двух транспортных средств в городе Ереван, что составляет в общей сложности 590.140.000 драм, суммы, происходящие от участия в одной компании, аренды, отчуждения, кредита составляют в общей сложности 750.221.142 драм, а также деньги в размере 3.722.693.253 драмов РА, которые не обосновываются законными доходами лица, имеют незаконное происхождение, передано добросовестному приобретателю или невозможно идентифицировать или конфисковать.
По возбужденным по ч. 2 ст. 308 УК РА и расследуемым в следственном департаменте СНБ РА делам, в рамках уголовных дел о заведомо совершенных присвоенивх, злоупотреблении должностными полномочиями, должностном мошенничестве, отмывании денег, совершенных бывшим председателем Комитета государственных доходов РА, бывшим министром финансов РА Г. Хачатряном, рядом других лиц, Г. Григорян был привлечен в качестве обвиняемого в совершении общественно опасных деяний, предусмотренных ч. 2 ст. 38-214, ч. 3 ст. 38-190, ч. 1 УК РА. В ходе предварительного следствия по указанному уголовному делу были получены сведения о наличии имущества предположительно незаконного происхождения, на основании которых было предпринято начать расследование по конфискации имущества незаконного происхождения.
Иски о конфискации имущества незаконного происхождения продолжает подавать управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры РА по другим делам, по которым предварительные меры уже применены.