11.05.2022 | Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական հայցադիմումն է ընդունվել վարույթ
ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան ներկայացված՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական հայցադիմումն ընդունվել է վարույթ:
Համաձայն վերջինիս՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին Գալուստ Գրիգորյանից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել մասնավորապես՝   Երևան քաղաքում գտնվող  1 հասարակական նշանակության տարածք, 2 բնակարան և մեկ ավտոկայանատեղի, մեկ տրանսպորտային միջոց, իսկ անհնարինության դեպքում՝ դրանց միջին շուկայական արժեքը, որն ընդհանուր կազմում է 1.475.449.400 ՀՀ դրամ,
Երևան քաղաքում գտնվող երկու ավտոկայանատեղիի, երկու բնակարանի և երկու տրանսպորտային միջոցի շուկայական արժեքը, որն ընդհանուր կազմում է 590.140.000 ՀՀ դրամ,
մասնակցություն մեկ ընկերությունում, վարձակալությունից, օտարումից, փոխառությունից առաջացած գումարներ, որոնք ընդհանուր կազմում են 750.221.142 ՀՀ դրամ, ինչպես նաև 3,722,693,253 ՀՀ դրամի չափով գումար, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել:
ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցված և քննվող՝  ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի նախկին նախագահ, ՀՀ ֆինանսների նախկին նախարար Գ. Խաչատրյանի և մի շարք այլ անձանց կողմից առերևույթ կատարված յուրացումներին, պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահմանը, պաշտոնեական կեղծիքին և փողերի լվացմանը վերաբերող քրեական գործի շրջանակներում Գ. Գրիգորյանը  որպես մեղադրյալ է ներգրավվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-214-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 38-190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված հանրորեն վտանգավոր արարքները կատարելու համար: Նշված քրեական գործի նախաքննության ընթացքում տվյալներ են ձեռք բերվել վերջինիս ենթադրյալ ապօրինի ծագում ունեցող գույքերի առկայության մասին, ինչի հիման վրա նախաձեռնվել էր ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ուսոմնասիրություն:
ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության կողմից այլ գործերով, որոնցով արդեն իսկ կիրառվել են հայցի նախնական ապահովման միջոցներ, շարունակվում են ներկայացվել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հայցադիմումներ։

Another claim of the RA Prosecutor General's Office on confiscation of property of illegal origin, sent to the Court of First Instance of General Jurisdiction of Yerevan, was accepted for consideration.
According to the latter, the Department for Confiscation of Property of Illicit Origin filed a lawsuit against Galust Grigoryan in favor of the Republic of Armenia to recover 1 public building, 2 apartments, one parking space, one vehicle, and if it is impossible, their average market total cost, which is 1.475.449.400 drams.
The market value of two parking spaces, two apartments and two vehicles in the city of Yerevan, which amounts to a total of 590.140.000 AMD, the amounts arising from participation in one company, rent, alienation, loan amount to a total of 750.221.142 AMD, and also money in the amount of 3.722.693.253 AMD, which is not substantiated by the legal income of a person, is of illegal origin, transferred to a bona fide purchaser, or cannot be identified or confiscated.
According to those initiated under Part 2 of Art. 308 of the Criminal Code of the Republic of Armenia and cases under investigation in the Investigation Department of the National Security Service of the Republic of Armenia, within the framework of criminal cases on misappropriation, abuse of official powers, official fraud, money laundering, committed by the former Chairman of the State Revenue Committee of the Republic of Armenia, the former Minister of Finance of the Republic of Armenia G. Khachatryan, and a number of other persons , G. Grigoryan was accused of committing socially dangerous acts, under Part 2 of Art. 38-214, part 3 of Art. 38-190, part 1 of the Criminal Code of the Republic of Armenia. During the preliminary investigation in this criminal case, information was obtained on the presence of property of allegedly illegal origin, on the basis of which an investigation was undertaken to confiscate property of illegal origin.
Claims for the confiscation of property of illegal origin continue to be filed by the Department for Confiscation of Property of Illicit Origin of the RA Prosecutor General's Office for other cases as well, in which preliminary measures have already been applied.