05.05.2022 | Կաշառքի դիմաց ձևական քննություններով վարորդական վկայականներ տրամադրելու համար ՃՈ ավագ տեսուչը դատապարտվել է ազատազրկման
ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում 2020թ.  մարտի 31-ին հարուցված, հետագայում ՀՀ ՀՔԾ վարույթում քննված քրեական գործի նախաքննությամբ հիմնավորվել էր, որ ՀՀ ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայության Սևանի հաշվառման-քննական բաժանմունքի ավագ տեսուչը իրեն տրված լիազորությունների շրջանակում 3 անձանց օգտին առերևույթ ակնհայտ ապօրինի գործողություն է կատարել:
Մասնավորապես, պարզվել է, որ նա օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ՝ առանց ստուգելու վարորդական վկայական ստանալու համար դիմած անձանց տեսական գիտելիքներն ու գործնական վարման հմտությունները, 2020թ.-ի մարտ ամսվա ընթացքում ձեւական բնույթ կրող տեսական եւ գործնական քննություններ է ընդունել և վարորդական վկայականներ է տրամադրել 2 անձի:  Վերջիններիս օգտին առերևույթ ակնհայտ այդ ապօրինի գործողությունը կատարելու դիմաց միջնորդավորված ձեւով, այդ թվում նաև՝ ՀՀ ոստիկանության անձնագրային եւ վիզաների վարչության Գեղարքունիքի մարզի Սևանի անձնագրային բաժանմունքների պետի միջնորդությամբ, ստացել է տարբեր չափերի՝ 102.000 և 200.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Հիմնավորվել է նաև, որ կաշառք տալու միջոցով վարորդական վկայական ստանալու հարցում աջակցելու համար մի քաղաքացի 2020թ. մարտին դիմել է իր ազգական, «Հայաստանի ԴՕՍԱԱՖ» ՀԿ Գավառի ավտոդպրոցի վարպետին, ով այդ նպատակով նրանից վերցրել է 250.000 ՀՀ դրամ: Այնուհետև՝ վերջինս հանդիպել է ՀՀ ոստիկանության ՃՈ ծառայության Սևանի հաշվառման-քննական բաժանմունքի վերոնշյալ ավագ տեսուչին, նրա հետ պայմանավորվել խոշոր չափերով՝ 200.000 ՀՀ դրամ կաշառքի դիմաց վարորդական վկայական տրամադրելու վերաբերյալ և նրան փոխանցել գոմարը:
Կաշառք ստանալու փաստը քողարկելու, սահմանված կարգի պահպանմամբ անձին վարորդական վկայական տրամադրելու պատրանք ստեղծելու նպատակով ավագ տեսուչը կազմել է տեսական քննության կեղծ արձանագրություն այն մասին, թե իբր, տվյալ անձից ընդունել է տեսական քննություն, վերջինիս ճիշտ է պատասխանել 9 հարցի և տեսական քննությունը գնահատել է դրական:
Նշված հանցավոր արարքները կատարելու համար ՃՈ Սևանի հաշվառման-քննական բաժանմունքի ավագ տեսուչին մեղարդանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով /2 դրվագ/, 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով, 311-րդ հոդվածի 2-րդ մասով եւ 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով, ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության Սևանի անձնագրային բաժանմունքի պետին նշված գործով ևս առաջադրվել է մեղադրանք՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 313-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Գավառի ավտոդպրոցի վարպետին մեղարդանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 313-րդ հոդվածի 1-ին մասով, ևս մեկ անձի մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 2-րդ մասով եւ 38-314-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Նշված 4 անձանց վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ քրեական գործն ուղարկվել է Գեղարքունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան:
Դատական քննության արդյունքում 2022թ ապրիլի 19-ին Գեղարքունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը կայացրել է մեղադրական դատավճիռ, որով նշված 4 անձինք մեղավոր են ճանաչվել իրենց մեղսագրված արարքներում: Մասնավորապես, ՃՈ Սևանի հաշվառման-քննական բաժանմունքի ավագ տեսուչի պարագայում, պատիժները մասնակի գումարելու սկզբունքով վերջնական պատիժ է սահմանվել ազատազրկում՝ 5 տարի ժամկետով՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքից զրկելով՝ 2 տարի ժամկետով։
Իսկ մյուս 3 ամբաստանյալների նկատմամբ, կրկին պատիժները մասնակի գումարելու սկզբունքով վերջնական պատիժ է նշանակվել տուգանքի ձևով:
Դատական ակտը օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ միջոցներ կձեռնարկվեն օրենքի խախտմամբ տրամադրված վարորդական իրավունքի վկայականները և տեսական քննության արդյունքները անվավեր ճանաչելու:

Предварительным следствием по делу, возбужденному в следственном управлении СНБ РА 31.03.2020г. затем переданному на расследование в произоводстве ССС РА было установлено, что главный инспектор Севанского учетно-экзаменационного отдела Службы дорожной полиции РА совершил заведомо противоправное деяние в пользу 3-х лиц.
В частности, выяснилось, что в нарушение закона он без проверки теоретических знаний и практических навыков лиц, подавших документы на получение водительских прав, в марте 2020 года принимал формальные теоретические и практические экзамены, выдал водительские удостоверения 2 лицам. В обмен на совершение этого заведомо противоправного деяния в пользу последних он получил взятку в размере 102.000 и 200.000 драмов при посредничестве начальника Севанского паспортного отдела паспортно-визового управления Гегаркуникской области полиции РА.
Обосновано также, что в марте 2020г. гражданин обратился к своему родственнику, мастеру Гаварской автошколы общественной организации "ДОСААФ Армении”, чтобы тот посодействовал в получении водительского удостоверения в обмен на взятку, который для этой цели взял у него 250.000 драмов. После этого последний встретился с вышеупомянутым старшим инспектором отдела учета и расследования службы Дорожной Полиции РА, договорился с ним о выдаче водительского удостоверения в обмен на взятку в размере 200.000 драмов, и передал ему эту сумму.
В целях сокрытия факта получения взятки, в установленном порядке старший инспектор составил ложный протокол о том, что он принял теоретический экзамен у гражданина и учитывая, что тот дал 9 правильных ответов, оценил положительно его экзамен.
Старшему инспектору учетно-экзаменационного Севанского отдела Дорожной Полиции предъявлено обвинение по ч. 1 ст. ст. 308 /2 эпизода/, по п. 3 ч. 3 ст. 311, по ч. 2 ст. 311 и по части 1 статьи 314 УК РА, начальнику паспортного отдела Севана паспортно-визового управления Полиции РА также было предъявлено обвинение по части 1 статьи 313 Уголовного кодекса РА.
Мастеру Гаварской автошколы было предъявлено обвинение по ч. 1 ст. 313 УК РА, еще одному лицу – по ч. 2 ст. 312 и ч. 1 ст. 38-314 УК РА.
Уголовное дело в отношении указанных 4 лиц направлено в суд первой инстанции Гегаркуникской области.
По итогам судебного заседания 19 апреля 2022 года судом общей юрисдикции первой инстанции Гегаркуникской области был вынесен обвинительный приговор, которым названные 4 лица признаны виновными в икриминируемых им преступных деяниях. В частности, в деле старшего инспектора учетно-экзаменационного отдела ДП по принципу частичного сложения наказаний назначено окончательное наказание 5 лет лишения свободы с лишением права занимать определенные должности на 2 года.
Касательно остальных трех подсудимых вновь по принципу частичного сложения приговоров назначено окончательное наказание в виде штрафа.
После вступления судебного акта в силу будут приняты меры по признанию недействительными водительских прав, выданных по результатам теоретического экзамена.