05.05.2022 | Կաշառքի դիմաց ձևական քննություններով վարորդական վկայականներ տրամադրելու համար ՃՈ ավագ տեսուչը դատապարտվել է ազատազրկման
ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում 2020թ.  մարտի 31-ին հարուցված, հետագայում ՀՀ ՀՔԾ վարույթում քննված քրեական գործի նախաքննությամբ հիմնավորվել էր, որ ՀՀ ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայության Սևանի հաշվառման-քննական բաժանմունքի ավագ տեսուչը իրեն տրված լիազորությունների շրջանակում 3 անձանց օգտին առերևույթ ակնհայտ ապօրինի գործողություն է կատարել:
Մասնավորապես, պարզվել է, որ նա օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ՝ առանց ստուգելու վարորդական վկայական ստանալու համար դիմած անձանց տեսական գիտելիքներն ու գործնական վարման հմտությունները, 2020թ.-ի մարտ ամսվա ընթացքում ձեւական բնույթ կրող տեսական եւ գործնական քննություններ է ընդունել և վարորդական վկայականներ է տրամադրել 2 անձի:  Վերջիններիս օգտին առերևույթ ակնհայտ այդ ապօրինի գործողությունը կատարելու դիմաց միջնորդավորված ձեւով, այդ թվում նաև՝ ՀՀ ոստիկանության անձնագրային եւ վիզաների վարչության Գեղարքունիքի մարզի Սևանի անձնագրային բաժանմունքների պետի միջնորդությամբ, ստացել է տարբեր չափերի՝ 102.000 և 200.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Հիմնավորվել է նաև, որ կաշառք տալու միջոցով վարորդական վկայական ստանալու հարցում աջակցելու համար մի քաղաքացի 2020թ. մարտին դիմել է իր ազգական, «Հայաստանի ԴՕՍԱԱՖ» ՀԿ Գավառի ավտոդպրոցի վարպետին, ով այդ նպատակով նրանից վերցրել է 250.000 ՀՀ դրամ: Այնուհետև՝ վերջինս հանդիպել է ՀՀ ոստիկանության ՃՈ ծառայության Սևանի հաշվառման-քննական բաժանմունքի վերոնշյալ ավագ տեսուչին, նրա հետ պայմանավորվել խոշոր չափերով՝ 200.000 ՀՀ դրամ կաշառքի դիմաց վարորդական վկայական տրամադրելու վերաբերյալ և նրան փոխանցել գոմարը:
Կաշառք ստանալու փաստը քողարկելու, սահմանված կարգի պահպանմամբ անձին վարորդական վկայական տրամադրելու պատրանք ստեղծելու նպատակով ավագ տեսուչը կազմել է տեսական քննության կեղծ արձանագրություն այն մասին, թե իբր, տվյալ անձից ընդունել է տեսական քննություն, վերջինիս ճիշտ է պատասխանել 9 հարցի և տեսական քննությունը գնահատել է դրական:
Նշված հանցավոր արարքները կատարելու համար ՃՈ Սևանի հաշվառման-քննական բաժանմունքի ավագ տեսուչին մեղարդանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով /2 դրվագ/, 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով, 311-րդ հոդվածի 2-րդ մասով եւ 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով, ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության Սևանի անձնագրային բաժանմունքի պետին նշված գործով ևս առաջադրվել է մեղադրանք՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 313-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Գավառի ավտոդպրոցի վարպետին մեղարդանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 313-րդ հոդվածի 1-ին մասով, ևս մեկ անձի մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 2-րդ մասով եւ 38-314-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Նշված 4 անձանց վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ քրեական գործն ուղարկվել է Գեղարքունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան:
Դատական քննության արդյունքում 2022թ ապրիլի 19-ին Գեղարքունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը կայացրել է մեղադրական դատավճիռ, որով նշված 4 անձինք մեղավոր են ճանաչվել իրենց մեղսագրված արարքներում: Մասնավորապես, ՃՈ Սևանի հաշվառման-քննական բաժանմունքի ավագ տեսուչի պարագայում, պատիժները մասնակի գումարելու սկզբունքով վերջնական պատիժ է սահմանվել ազատազրկում՝ 5 տարի ժամկետով՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքից զրկելով՝ 2 տարի ժամկետով։
Իսկ մյուս 3 ամբաստանյալների նկատմամբ, կրկին պատիժները մասնակի գումարելու սկզբունքով վերջնական պատիժ է նշանակվել տուգանքի ձևով:
Դատական ակտը օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ միջոցներ կձեռնարկվեն օրենքի խախտմամբ տրամադրված վարորդական իրավունքի վկայականները և տեսական քննության արդյունքները անվավեր ճանաչելու:

Preliminary investigation of the case initiated by the Investigation Department of the National Security Service of the Republic of Armenia on March 31, 2020, assigned to the RA SIS for conducting the proceedings, established that the Chief Inspector of the Sevan Registration and Examination Department of the RA Road Police Service committed a deliberately illegal act in favor of 3 persons.
In particular, it turned out that in violation of the law, without checking the theoretical knowledge and practical skills of persons who applied for a driver’s license, in March 2020 he took formal theoretical and practical exams, issued driver’s licenses to 2 persons. In exchange for committing this obviously illegal act in favor of the latter, he received a bribe in the amount of 102.000 and 200.000 drams with the help of the Head of Sevan Passport Department of the RA Police Passport and Visa Department of the Gegharkunik Region.
It is also substantiated that in March 2020 a citizen turned to his relative, the foreman of Gavar driving school of "DOSAAF of Armenia" NGO, to assist him in obtaining a driver's license in exchange for a bribe, who for this purpose took 250.000 drams from him. After that, the latter met with the above-mentioned senior inspector of the Registration and Examination Department service of the RA Road Police, agreed with him to issue a driver's license in exchange for a bribe in the amount of 200.000 drams, and gave this amount to him.
In order to hide the fact of receiving a bribe, in accordance with the established procedure, the senior inspector wrote a false protocol stating that he took a theoretical exam from a citizen and, given that he gave 9 correct answers, positively assessed his exam.
The senior inspector of the registration and examination department of the Sevan Road Police was charged under Part 1 of Article 308 /2 episodes/, paragraph 3 part 3 of Article 311, part 2 of Article 311 and under part 1 of Article 314 of the RA Criminal Code, the head of the Sevan Passport Department of the RA Police Passport and Visa Department was also charged under part 1 of article 313 of the RA Criminal Code.
The master of Gavar driving school was charged under Part 1 of Article 313 of the Criminal Code of the Republic of Armenia, another personwas charged under Part 2 of Article 312 and part 1 of Article 38-314 of the Criminal Code of the Republic of Armenia.
The criminal case against these 4 persons was sent to the first instance court of general jurisdiction of Gegharkunik region.
As a result of the trial on April 19, 2022, the First Instance Court of General Jurisdiction of the Gegharkunik region issued a guilty verdict, by which the named 4 persons were found guilty of the criminal acts they were accused of. In particular, in the case of the senior inspector of the Registration and Examination Department of the RP, on the principle of partial addition of punishments, the final punishment of 5 years of imprisonment was assigned with deprivation of the right to hold certain positions for 2 years.
Regarding the remaining three defendants, the final punishment in the form of a fine was again imposed on the principle of partial addition of punishments.
After the judicial act enters into force, measures will be taken to invalidate the driver's license issued on the basis of the results of the theoretical exam.