«Հետք» էլեկտրոնային թերթի 2018թ. սեպտեմբերի 28-ի «Պաշտոնյաները Ծաղկաձորում 60 հա անտառ են սեփականաշնորհել» վերտառությամբ հրապարակման հիման վրա հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ՀՀ գլխավոր դատախազությունը, հայտնաբերելով պետական շահերի խախտման փաստը, 2019-2020թթ. պետական շահերի պաշտպանության հայց է ներկայացրել դատարան ընդդեմ ՀՀ Կոտայքի մարզպետարանի և մյուսների, որոնց շրջանակներում վիճարկել է Կոտայքի մարզի համայնքների վարչական սահմաններից դուրս գտնվող թվով 25 հողամասի վերաբերյալ 2007թ.կայացված աճուրդները՝ պահանջելով կիրառել հետևանքներ:
ՀՀ Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանը կայացրած վճռով բավարարվել է ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից ներկայացված հայցն ընդդեմ Կոտայքի մարզպետարանի և նշված հողամասերից մեկը օրենսդրության խախտմամբ իրականացված աճուրդով ձեռք բերած Զ. Գ.-ի: Մասնավորապես, դատարանի վճռով անվավեր է ճանաչվել 26.05.2007թ. կայացած այդ հողամասի աճուրդը և որպես դրա հետևանք՝ անվավեր է ճանաչվել նաև Կոտայքի մարզպետի և նշված անձի միջև 31.05.2007թ. կնքված հողամասի առուվաճառքի պայմանագիրը, դրա հիման վրա 0,55 հա տվյալ հողամասի նկատմամբ անձի սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը:
Դատարանը քաղաքացուն նաև պարտավորեցրել է Հայաստանի Հանրապետությանը վերադարձնել տվյալ հողամասը, իսկ Կոտայքի մարզպետարանին պարտավորեցրել է նրան վերադարձնել անվավեր ճանաչված հողամասի առուվաճառքի պայմանագրի գինը կազմած 3.435.500 ՀՀ դրամը:
Դատարանի այս որոշումը կարևոր նշանակություն ունի նույնպիսի սխեմայով իրականացված՝ Ծաղկաձորում գտնվող մյուս հողամասերի աճուրդներն անվավեր ճանաչելու, պետության խախտված գույքային իրավունքները վերականգնելու դատախազության նախաձեռնած իրավական գործընթացի համար:
Դեռևս դատարանի վարույթում են գտնվում թվով 24 հողամասերի աճուրդն անվավեր ճանաչելու և հետևանքներ կիրառելու վերաբերյալ ՀՀ դատախազության ներկայացրած հարցեը, որոնք քննության արդյունքների վերաբերյալ հետագայում նույնպես հանրությունը կտեղեկացվի:

В рамках уголовного дела, возбужденного на основании публикации от 28.09.2018г. электронной газеты «Hetq» под названием «Чиновники приватизировали 60 га леса в Цахкадзоре» Генеральная прокуратура РА установив факт нарушения государственных интересов, в период 2019-2020гг. представила иск по защите государственных интересов, в рамках которого опротестовала аукционы, проведенные в 2007 году относительно 25 земельных участок за пределами административных границ Котайкской области.
Приговором суда общей юрисдикции первой инстанции Котайкской области РА был удовлетворен иск, представленный генеральной прокуратурой РА против Котайкского марзпетарана.
Суд также обязал гражданина вернуть указанный земельный участок Республике Армения, а марзпетарану Котайкской области обязал возвратить цену недействительного договора купли-продажи земли в размере 3.435.500 драмов.
Данное решение суда имеет важное значение для инициированного прокуратурой судебного процесса по признанию недействительными аукционов земельных участок в Цахкадзоре и восстановлению нарушенных имущественных прав государства.
Вопросы о признании аукциона по 24 земельным участкам недействительным и применении последствий, представленные прокуратурой РА все еще находятся в производстве суда, и в дальнейшем общественность будет проинформирована о результатах расследования.
Приговором, вынесенным судом первой инстанции общей юрисдикции Котайкской области РА был удовлетворен иск Генеральной прокуратуры РА против Котайкского марзпетарана. В частности, приговором суда от 26.05.2007г. аукцион указанного земельного участка был признан недействительным и в качестве последствия также было признан недействительным договор купли-продажи земельного участка.
Данное решение суда имеет важное значение для инициированного прокуратурой судебного процесса по признанию недействительными аукционов других земельных участок в Цахкадзоре и восстановлению нарушенных имущественных прав государства.
Представленные прокуратурой РА вопросы о признании аукциона по 24 земельным участкам недействительным и применении последствий все еще находятся на рассмотрении суда, и в дальнейшем общественность будет проинформирована о результатах расследования.