ՀՀ գլխավոր դատախազության սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչությունում, ՀՀ ոստիկանության տեղեկատվական կենտրոնից ստացված տվյալների հիման վրա, ամփոփվել են 2022թ. առաջին եռամսյակում բնակարանային գողությունների դեպքերի և դրանց բացահայտման ընդհանուր միտումները: Վիճակագրությունը փաստում է, արձանագրվել են շոշափելի դրական արդյունքներ:
Մասնավորապես, 2022թ. 1-ին եռամսյակում հանրապետությունում արձանագրվել է բնակարանային գողության 284 դեպք, այն պարագայում, երբ 2021թ. նույն ընթացքում գրանցվել էր նման 325 դեպք, այսինքն դեպքերը նվազել են 41-ով կամ 12,6%-ով:
Դրան զուգահեռ, 2021թ. առաջին եռամսյակում արձանագրված բնակարանային գողությունների բացահայտման ցուցանիշը կազմել էր 41,6%, մինչդեռ 2022թ.՝ 51,6%: Այսինքն բացահայտման ցուցանիշը աճել է 10 տոկոսային նիշով:
Ընդ որում՝ այս հանցատեսակի դեմ պայքարի արդյունավետության դրական միտումները շարունակվում են 2020թ.-ից: Եթե ողջ 2020թ. ընթացքում, նախորդող տարվա համեմատ, բնակարանային գողությունների դեպքերը նվազել են 25.8%-ով, ապա 2021թ.-ին՝ 2020-ի համեմատ՝ 5.2%-ով: Զուգահեռաբար եթե 2020թ. բացահայտվել է բնակարանային գողությունների դեպքերի 26.7%-ը՝ 2019 թվականի 21.1%-ի համեմատ, ապա 2021թ. բացահայտումը կազմել է 27.2%՝ 2020թ. 26.7%-ի դիմաց:
2022թ. այս միտումների շարունակումը կարևոր է նրանով, որ եթե 2020թ. բնակարանային գողությունների նվազման, դրանց բացահայտման դրական արդյունքների վրա մեծապես ազդել էր կորոնավիրուսային համավարակով պայմանավորված սահմանափակումների բերումով քաղաքացիների կողմից իրենց բնակության վայրերում մնալու հանգամանքով, ապա 2021թ. և հատկապես 2022թ. իրողությունների հիմնական պատճառն ակնհայտորեն հանցատեսակի դեմ պայքարը դեռևս 2019թ. ՀՀ դատախազության կողմից որպես առաջնահերթություն հռչակելն է, դրա շրջանակներում հանցագործությունների նախականխման, տաք հետքերով բացահայտման, կատարվող քննությունների, դրանց նկատմամբ դատախազական հսկողության որակի և արդյունավետության բարելավմանն ուղղությամբ նախաձեռնված համալիր և հիմնարար միջոցառումների իրականացումը:
Մասնավորապես, գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի հանձնարարությամբ դատախազության ստորաբաժանումները երեք տարի շարունակ իրականացնում են այս հանցատեսակի առումով առավել ռիսկային և խոցելի բնակտարածքների քարտեզագրում: Վեր են հանվում արձանագրվող դեպքերին նպաստած պատճառները, որոնց վերացման նպատակով դատախազների կողմից կոնկրետ առաջարկություններով միջնորդագրեր և հաղորդումներ են ուղղվում պատկան մարմիններին:
Բացի այդ, ոստիկանության, տեղական ինքնակառավարման մարմինների, շենքերի կառավարման մարմինների ներգրավմամբ հանցավորների կողմից ամենաշատն օգտագործվող ճանապարհներին, դրանց հանգուցային կետերում տեղադրվում են տեսանկարահանող սարքեր: Չնայած սպասվածից ավելի դանդաղ ընթացքին, այնուամենայնիվ, բազմաբնակարան շենքերի մուտքերը կահավորվում են կոդավորված փականներով դռներով, լուսավորության, տեսահսկման սարքերով: Ոստիկանության կարգախմբերը համեմատաբար ավելի ուժեղացված ծառայություն են իրականացնում հանցավորներին հետաքրքրող թաղամասերում, բնակտարածքներում:
Դատախազությունում իրականացված ուսումնասիրությունները փաստել են, որ բնակարանային գողությունների բացահայտման ցածր ցուցանիշները նաև պայմանավորված են եղել ոչ պատշաճ քննություններով, հատկապես անհրաժեշտ և անհապաղ կատարման ենթակա քննչական գործողություններն ուշացնելու, մակերեսային կատարելու, քննչական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ իրականացնող մարմինների միջև ոչ բավարար համագործակցության, վերջիններիս առանց գործի համար կարևոր հանգամանքների մասին շեշտադրումների հանձնարարություններ տալու, հափշտակված գույքը հայտնաբերելուն ուղղված պատշաճ միջոցառումներ չիրականացնելու հանգամանքներով։
Գլխավոր դատախազության սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչությունում վերհանվել են վերոնշյալ բոլոր խնդիրները, որի արդյունքում Դատախազությունում մշակվել և 2021թ. շրջանառության մեջ է դրվել բնակարանային գողությունների քննության մեթոդական ուղեցույց: Դրանում բնակարանային գողությունների կրիմինալիստիկական բնութագրի, վերահսկողության ընթացքում վեր հանված գործնական խնդիրների վերլուծությամբ սահմանվել են քննության պլանավորման առանձնահատկությունները, հնարավոր քննչական վարկածները, դրանք ստուգելուն, հանցագործությունները բացահայտելուն, այն կատարած անձանց հայտնաբերելուն ուղղված առաջնային և հիմնական միջոցառումները, անհետաձգելի քննչական գործողությունները, դրանց տակտիկական առանձնահատկությունները և այլն:
Հետաքննության, նախաքննության և դատախազության աշխատակիցների կողմից հիշյալ մեթոդական ուղեցույցի կիրառմամբ, ինչպես նաև բնակիչների, իրավասու մարմինների հետ՝ դատախազության կողմից նախանշված կանխարգելիչ միջոցառումների հետագա անխափան շարունակմամբ բնակարանային գողությունների դեմ քրեաիրավական պայքարը կդառնա առավել արդյունավետ:

25.04.2022 | Значительно уменьшилось количество краж со взломом. Инициативы прокуратуры дают положительные результаты
В управлении по преступлениям против собственности Генеральной прокуратуры РА на основании данных, полученных из Информационного центра Полиции РА, подведены итоги по делам о квартирных кражах в первом квартале 2022г. и тенденциям их раскрытия. Статистика показывает, что были зарегистрированы ощутимые положительные результаты.
В частности, в 2022 г. в первом квартале в республике зарегистрировано 284 случая квартирных краж, если в 2021 г. за тот же период зарегистрировано 325 таких случаев, т.е. количество случаев уменьшилось на 41 или 12,6%.
Параллельно в 2021 г. выявляемость краж со взломом в первом квартале составила 41,6%, а в 2022 году - 51,6%. Другими словами, уровень раскрытия информации увеличился на 10%.
При этом положительные тенденции в эффективности борьбы с данным видом преступности сохраняются с 2020 года. Если за весь 2020 г. по сравнению с предыдущим годом количество краж со взломом уменьшилось на 25,8%, то в 2021 году по сравнению с 2020 годом на 5,2%. Параллельно, если в 2020 г. выявлено 26,7% случаев краж со взломом по сравнению с 21,1% в 2019 году, то в 2021 году раскрытие преступлений данного типа составило 27,2% по сравнению с 26,7%. за 2020 год.
Продолжение этих тенденций в 2022г. важно потому, что если в 2020 г. на снижение краж со взломом и положительные результаты их выявления большое влияние оказало то, что граждане оставались в местах своего проживания из-за ограничений, вызванных коронавирусом, то в 2021 году и особенно в 2022 году главной причиной такого результата, очевидно, является то, что прокуратура РА  еще в 2019г. объявила борьбу с этим видом преступности приоритетной,  ввиду этого осуществляются комплексные меры, принимаемые для предупреждения преступлений, выявления преступлений по горячим следам, следственных действий, осуществления качественного прокурорского контроля над ними, повышения их эффективности.
В частности, по поручению генерального прокурора Артура Давтяна прокуратура в течение трех лет составляет карту наиболее опасных и уязвимых мест с точки зрения данного вида преступлений. Выявляются причины, способствовавшие возникновению зафиксированных случаев, об устранении которых прокурорами в соответствующие органы направляются ходатайства и заключения с конкретными предложениями.
Кроме того, с привлечением полиции, органов местного самоуправления и органов домоуправления на наиболее посещаемых преступниками дорогах, на их перекрестках устанавливаются видеокамеры. Однако, несмотря на меньшие, чем ожидалось, темпы, подъезды многоквартирных домов оснащаются кодовыми замками, дверями, осветительными приборами и устройствами видеонаблюдения. Полицейские подразделения обеспечивают относительно более широкий спектр услуг в районах и жилых районах, представляющих интерес для преступников.
Проведенные в прокуратуре расследования показали, что низкие показатели раскрытия краж были обусловлены особенно недостаточным взаимодействием между следственными и оперативно-следственными органами, поверхностным исполнением надлежащих следственных действий, которые необходимы для немедленного раксрытия преступления.
Управление по делам о преступлениях против собственности Генеральной прокуратуры выявило все вышеперечисленные вопросы, в результате чего в 2021г. прокуратура разработала и ввела в обращение методическое пособие по расследованию краж со взломом. Анализируются криминалистические особенности квартирных краж и практические вопросы, возникающие при проведении оперативно-розыскных мероприятий, определяются особенности планирования расследования, возможные следственные гипотезы, их проверка, выявление преступлений, установление виновных, неотложные следственные действия, их тактические особенности.
Уголовно-правовая борьба с кражами станет более эффективной при применении вышеуказанных методических указаний сотрудниками следствия, а также при продолжении применения мер пресечения, предусмотренных прокуратурой.