15.04.2022 | Հայտնաբերվել են կշեռքների վրա ստուգաչափման կեղծ դրոշմապիտակներ. միջնորդագիր է ուղարկվել Ստանդարտացման և չափագիտության ազգային մարմնին
ՀՀ շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմնի կողմից իրականացված ստուգումների արդյունում Երևան քաղաքի տարբեր հասցեներում գործող մի շարք ՍՊԸ-ներում և Ա/Ձ-ում օգտագործվող չափիչ սարքերի (կշեռքների) վրա հայտնաբերվել էին ստուգաչափման վերաբերյալ կեղծ դրոշմապիտակներ:
Դեպքի առթիվ 2019թ. օգոստոսի 1-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 208-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործի քննությամբ փաստվել է, որ չնայած հարուցման պահին նշված ընկերությունների և Ա/Ձ-ի կշեռքները դրոշմակնքվել են «Չափագիտական ազգային ինստիտուտ» ՓԲԸ աշխատակիցների կողմից, սակայն մինչ այդ պահը ստուգաչափման և դրոշմակնքման հայտեր ընկերությունները և Ա/Ձ-ն ներկայացրած չեն եղել: «Չափագիտական ազգային ինստիտուտ» ՓԲԸ նախկին տեսուչն իրեն մեղավոր է ճանաչել կատարվածում և չի առարկել իր նկատմամբ ոչ արդարացնող՝ վաղեմության ժամկետներն անցնելու հիմքով քրեական հետապնդում չիրականացնելուն, ինչը հաշվի առնելով քրեական գործի վարույթը կարճվել է: Նշված տեսուչն ազատվել է աշխատանքից:
Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջաննների դատախազությունում նշված քրեական գործի նյութերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ հանցավոր խախտումների համար նպաստավոր պայմաններ են ստեղծել մի շարք հանգամանքներ:
Մասնավորապես, պարզվել է, որ մինչև 2018թ. «Չափագիտական ազգային ինստիտուտ» ՓԲԸ-ում գործել են անհատականացման նվազագույն հնարավորություն չտվող, անգամ բովանդակության մեջ տարեթիվ չպարունակող դրոշմակնիքներ, չօգտագործված և ոչնչացման ենթակա դրոշմակնիքները ժամանակին չեն ոչնչացվել: Այս հանգամանքները հնարավորություն են տվել դրանք ապօրինի շրջանառել մինչև տարեթվերով անհատականացնելը և առանց պատշաճ վերահսկողություն ենթադրող հաշվառման: Դրանց ապօրինի շրջանառությունը շարունակվել է նաև տարեթվերով անհատականացնելու ընթացակարգի կիրառումից հետո, քանի որ քննության առարկա վերոնշյալ դեպքերում փակցված են եղել տարեթվով անհատականացված դրոշմակնիքներ, սակայն դրանք փակցվել են առանց համապատասխան սպառողի կողմից հայտ ներկայացնելու:
Բացի այդ, «Չափագիտական ազգային ինստիտուտ» ՓԲԸ-ի կողմից առնվազն Երևան քաղաքում սպասարկում իրականացնող տեսուչների միջև չկա հստակ աշխատանքի բաժանում ըստ քաղաքի վարչատարածքային տարանջատման: Այդ պայմաններում կոնկրետ տեղերի չափիչ սարքերի ստուգաչափման, հետևաբար նաև դրանց համար պատասխանատվություն կրող, հնարավոր իրավախախտումների հայտնաբերման դեպքում դրանք կատարած տեսուչի անհատականացումը, հայտնաբերումը դառնում է խնդրահարույց:
Վերոնշյալին գումարվում է նաև այն, որ «Չափագիտական ազգային ինստիտուտ» ՓԲԸ-ն համալրված չէ սպառողների հայտերի, դրանց հիման վրա կատարված ստուգումների և դրոշմակնքումների, արձանագրված խախտումների և դրանց շտկման համար անհրաժեշտ թվային էլեկտրոնային այնպիսի համակարգով, որը հնարավորություն կտա առանց բարդության վերահսկել ահռելի ծավալ ենթադրող շուկան և այդ ծավալի շրջանակներում բացառել հիմարկի տեսուչի և սպառողի միջև սարքերի ստուգաչափման հետ կապված ապօրինի գործողությունների կատարմանը միտված հարաբերությունները:
Հաշվի առնելով հանցագործության համար նպաստավոր պայմաններ ստեղծող նշված խնդիրները վերացնելու կարևորությունը՝ Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազը միջնորդագիր է հասցեագրել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության «Ստանդարտացման և չափագիտության ազգային մարմին» ՓԲԸ-ի տնօրենին:
Միջնորդագրով անհրաժեշտ է համարվել «Չափագիտական ազգային ինստիտուտ»-ի տեսուչների աշխատանքի արդյունավետության և վերահսկելիության մակարդակը բարձրացնելու, ստուգաչափումների և դրոշմակնքումների գործընթացն առավել կանոկանակարգված դարձնելու համար տեսուչների միջև աշխատանքի բաժանումը կատարել այլ առաջին հերթին ըստ վարչատարածքային բաժանումների:
Անհրաժեշտ է համարվել նաև սպառողների հայտերի, դրանց հիման վրա կատարված ստուգումների և դրոշմակնքումների, արձանագրված խախտումների, դրանց շտկման թվային համակարգի ներդրման ուղղությամբ գործուն միջոցների ձեռնարկումը՝ հետագայում պատասխանատու աշխատակիցների, սպառողների վարքագծի վրա զսպողական ազդեցություն ունենալու, կոռուպցիոն ռիսկերը նվազեցնելու, իսկ հանցագործությունների արձանագրման դեպքում դրանց բացահայտումն առավել դյուրին դարձնելու նպատակով:

В результате проверок, проведенных Инспекционным органом по надзору за рынком РА, на весах, используемых в ООО и И/П, действующих по разным адресам в Ереване, были обнаружены поддельные штемпели.
Расследованием уголовного дела, возбужденного 1-го августа 2019г. по признакам части 1 статьи 208 Уголовного кодекса РА, было аргументировано, что несмотря на то что на момент открытия весы указанных компаний и И/П были оштампованы сотрудниками ЗАО «Национальный институт метрологии», однако до этого момента заявлений о штамповке компаниями и И/П не поступало. Бывший инспектор ЗАО «Национальный институт метрологии» признал себя виновным в случившемся, и не возражал против того, чтобы его не привлекали к ответственности в связи с истечением срока давности, с учетом которого производство по уголовному делу было прекращено. Упомянутый инспектор был уволен.
При рассмотрении материалов указанного уголовного дела в Прокуратуре административных районов Аван и Нор Норк города Еревана было установлено, что ряд обстоятельств создал благоприятные условия для совершения уголовных правонарушений.
В частности, выяснилось, что до 2018г. в ЗАО «Национальный институт метрологии» действовали штампы, не дающие ни малейшей возможности персонализации, не содержащие даже даты в содержании, неиспользованные штампы, подлежащие уничтожению, которые не были уничтожены в срок. Эти обстоятельства позволили их нелегальному распространению до того, как они были персонализированы по датам без надлежащего надзора. Их незаконный оборот продолжался после применения процедуры персонализации по дате, так как в вышеуказанных случаях штампы предмета персонализации размещались, но размещались без заявления соответствующего потребителя.
Кроме того, в ЗАО «Национальный институт метрологии», как минимум, нет четкого разделения труда по административно-территориальному делению города, среди инспекторов, служащих в городе Ереване. В этих условиях становится проблематичной персонализация и выявление инспектора, выявляющего конкретные нарушения, а значит, и выявление возможных нарушений.
Принимая во внимание возможность устранения указанных проблем, создающих благоприятные условия для совершения преступлений, прокурор административных районов Аван и Нор Норк г. Еревана направил ходатайство директору ЗАО "Национальный орган стандартизации и метрологии" Министерства экономики РА.
Ходатайством необходимым считалось разделить работу инспекторов между ними, в первую очередь, по административному делению, чтобы повысить уровень контроля за работой инспекторов «Национального института метрологии», и сделать процесс проверки и штамповки более регулярным.
Также необходимым считалось принять действенные меры по внедрению потребительских заявлений, проверок, штампов, зарегистрированных нарушений и внедрению цифровой системы их исправления, оказать сдерживающее воздействие на ответственных работников, поведение потребителей, снизить коррупционные риски, чтобы упростить процесс раскрытия в случае их совершения.