07.04.2022 | Մեղադրանքներ են առաջադրվել «Երևանի ոսկերչական գործարան» ԲԲԸ նախկին և ներկա տնօրեններին, «Գնոմոն» ԲԲԸ տնօրենին
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում կատարված ուսումնասիրությամբ տվյալներ էին ստացվել այն մասին, որ «Երևանի ոսկերչական գործարան» ԲԲ ընկերության պատասխանատու պաշտոնատար անձինք քաղաքացիական գործի շրջանակներում 2017-2018թթ. դատարան չեն ներկայացրել «Գնոմոն» ԲԲԸ-ի հետ «փոխադարձ հաշվարկների ստուգման ակտերի» հիմք հանդիսացող պայմանագիրը, ինչպես նաև չեն շտկել Վճռաբեկ դատարանի կողմից արձանագրված թերությունները, ինչի հետևանքով պետական բաժնեմասով ընկերությունը զրկվել է 1.092.593.543 ՀՀ դրամ դեբիտորական պարտքը ստանալու հնարավորությունից, և ծանրաբեռնվել շուրջ 56.000.000 ՀՀ դրամ պետական տուրք վճարելու պարտավորությամբ:
Նշված փաստի առթիվ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել էր քրեական գործ, որի նախաքննությունը հանձնարարվել էր ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնին:
Կատարվող նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցներով հիմնավորվել է, որ «Գնոմոն» ԲԲԸ տնօրեն Է. Գ.-ն նախնական համաձայնության է եկել «Երևանի ոսկերչական գործարան» ԲԲԸ տնօրեն Գ. Կ.-ի հետ, նյութապես շահագրգռելու եղանակով դրդել նրան ակնհայտ անցնելու օրենքով նախատեսված իր լիազորությունները: Մասնավորապես, վերոնշյալ պայմաններում Գ.Կ.-ն «Բաց բաժնետիրական ընկերությունների» մասին ՀՀ օրենքի պահանջների խախտմամբ, 2012-2016թթ. «Երևանի ոսկերչական գործարան» ԲԲԸ բաժնետերերի կողմից անցկացվող խորհրդի նիստի դրական կարծիքի բացակայության և միանձնյա խոշոր գործարք կնքելու իրավասություն չունենալու պարագայում Է.Գ.-ի հետ կնքել է փոխադարձ հաշվարկների ստուգման ակտ-համաձայնագրեր, ինչով անհիմն երկարաձգվել է «Երևանի ոսկերչական գործարան-1» «Գնոմոն» ԲԲ ընկերության պարտավորությունների վճարման ժամկետները:
Արդյունքում պետական բաժնեմասով ընկերությունը զրկվել է 1.092.593.543 ՀՀ դրամ դեբիտորական պարտքը ժամանակին ստանալու հնարավորությունից:
Բացի այդ, Է. Գ.-ն «Երևանի ոսկերչական գործարան» ԲԲ ընկերության հանդեպ «Գնոմոն» ԲԲ ընկերության ունեցած դեբիտորական պարտքերը զրոյացնելու և դեբիտորական պարտքի գումարները յուրացման եղանակով հափշտակելու դիտավորությամբ Գ.Կ.-ի հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում քննվող քաղաքացիական գործի շրջանակներում, որով «Երևանի ոսկերչական գործարան» ԲԲԸ-ն 1.146.889.564 543 ՀՀ դրամ գումարի բռնագանձման պահանջ էր ներկայացրել ընդդեմ «Գնոմոն» ԲԲ ընկերության, չտրամադրել հայցապահանջը հիմնավորող, ընկերությունների միջև առկա ակտ-համաձայնագրերի հիմքը հանդիսացող պայմանագիրը: Դրա հետևանքով հայցադիմումի քննության արդյունքում դատարանը մերժել է «Երևանի ոսկերչական գործարան» ԲԲ ընկերության պահանջը՝ պատճառաբանելով, որ հայցվորի կողմից վկայակոչված պայմանագրերը դատարան չներկայացնելով պայմանավորված՝ չի ապացուցվել միմյանց միջև պայմանագրային հարաբերությունների մեջ գտնվելու հանգամանքը: Այս վճիռը հետագայում մտել է օրինական ուժի մեջ:
Այսինքն Է. Գ.-ն հաստատապես իմանալով քննարկվող պայմանագրի առկայության մասին, օգտվելով Գ.Կ.-ի նկատմամբ ունեցած իր ազդեցությունից, նրա հետ պայմանավորվել է նշված պայմանագիրը չտարամադրել՝ ի սկզբանե գիտակցելով պայմանագրի բացակայության պայմաններում հայցապահանջի անհիմն լինելու հանգամանքը: Այդ կերպ, Է. Գ.-ն կազմակերպել և պետական բաժնեմասով ընկերությունից յուրացման եղանակով հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերի 1.092.593.543 ՀՀ դրամ գումար։
Քննությամբ պարզվել է նաև, որ «Երևանի ոսկերչական գործարան»  ԲԲԸ գործող տնօրեն Ա. Ա.-ն, թեև 2017թ. մայիսի 12-ին հայցադիմում է ներկայացրել դատարան և խնդրել անվավեր ճանաչել «Գնոմոն» ԲԲ ընկերության հետ կնքված «փոխադարձ հաշիվների ստուգման ակտերը», ինչպես նաև վերջինից բռնագանձել 1․092․593․543 ՀՀ դրամ, սակայն դատաքննության ընթացքում դատարան չի ներկայացրել ընկերությունների միջև 2007թ. հունվարի 15-ին կնքված համագործակցության  պայմանագիրը և չի ապացուցել  պայմանագրային հարաբերությունների մեջ գտնվելու հանգամանքը: Դրա պատճառով Դատարանը  վճռով  մերժել է  ընկերության պահանջը:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ որոշումներ են կայացվել «Երևանի ոսկերչական գործարան» ԲԲԸ նախկին տնօրեն Գ. Կ.-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, «Երևանի ոսկերչական գործարան-1» «Գնոմոն» ԲԲԸ տնօրեն Է. Գ.-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի օրենսգրքի 38-309-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, իսկ «Երևանի ոսկերչական գործարան» ԲԲԸ տնօրեն Ա. Ա.-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասով մեղադրյալ ներգրավելու մասին։
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան միջնորդություններ են ներկայացվել Է.Գ.-ի և Գ.Կ.-ի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու մասին, որոնք  մերժվել են:
Է. Գ.-ի նկատմամբ վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից որպես խափանման միջոց է ընտրվել գրավը 100.000.000 ՀՀ դրամի չափով: Իսկ Գ.Կ.-ի և Ա.Ա.-ի նկատմամբ՝ չհեռանալու մասին ստորագրություն:

In the course of a study conducted at the Department for the Protection of State Interests of the RA Prosecutor General's Office, information was received that the responsible officials of “Yerevan Jewelry Factory” OJSC in the framework of a civil case in 2017-2018 did not submit to the court an agreement with “Gnomon” OJSC, which is the basis for the “acts of reconciliation of mutual settlements”, as well as the shortcomings registered by the Court of Cassation were not eliminated, as a result of which the state-owned company was deprived of the opportunity to get receivables in the amount of 1.092.593.543 drams, and was burdened an obligation to pay a state duty in the amount of about 56,000,000 drams.
In accord with this fact, a criminal case was initiated in the Department for the Protection of State Interests of the RA Prosecutor General's Office under Part 2 of Article 315 of the Criminal Code of the Republic of Armenia, the preliminary investigation of which is entrusted to the Investigative Division of Kentron and Nork-Marash administrative districts of Investigative Department of Yerevan of the RA Investigative Committee.
Based on the evidence obtained during the preliminary investigation, it is substantiated that the director of “Gnomon” OJSC E. G. had previously agreed with the director of “Yerevan Jewelry Factory” OJSC G. K., through material interest, encouraged him to ensure that the latter exceeded his official powers provided by law. In particular, under the above conditions, G.K. violated the requirements of the RA Law “On Open Joint Stock Companies”, in 2012-2016 in the absence of a positive conclusion of the meeting of shareholders of “Yerevan Jewelry Factory” OJSC, in the absence of authority to conclude a large one-time transaction, concluded one with E.G.
As a result, the state-owned company was deprived of the opportunity to timely receive receivables in the amount of 1.092.593.543 drams.
In addition, E. G., with the mercenary purpose of canceling the receivables of “Gnomon” OJSC and by appropriating the receivables of “Gnomon” OJSC, agreed with G. K. in a civil case pending in the court of general jurisdiction of Yerevan, according to which "Yerevan Jewelry Factory" OJSC filed a claim for confiscation of 1.146.889.564.543 drams from "Gnomon" OJSC, not to provide the contract that substantiates the claim, which is the basis of the existing acts of reconciliation between the companies.
As a result of consideration of the claim, the court dismissed the claim of "Yerevan Jewelry Factory" OJSC, arguing that the reasons indicated by the claimant do not represent to the court the fact that they were in a contractual relationship. Later, this decision entered into force.
That is. E. G., knowing full well about the existence of the contract in question, using his influence on G.K., agreed not to provide the said contract, realizing from the outset that the demand was unfounded in the absence of a contract. Thus, E.G. organized the theft of 1.092.593.543 drams from the state company.
The investigation established that the current director of “Yerevan Jewelry Factory” OJSC A.A., although on May 12, 2017 filed a lawsuit for the invalidation of the "Acts of reconciliation of mutual settlements" signed with “Gnomon” OJSC, as well as for the confiscation of 1.092.593.543 drams from the latter, but did not submit to the court the cooperation agreement signed on January 15, 2007, and did not prove the existence of a contractual relationship. Thus, the court dismissed the company's claim.
Based on the totality of the evidence obtained, the decisions were made to charge the former director of the “Yerevan Jewelry Factory” OJSC G.K. under part 3 of Article 309 and paragraph 1, part 3 of Article 38-179 of the Criminal Code of the Republic of Armenia, director of OJSC "Yerevan Jewelry Factory-1" OJSC "Gnomon" E. G. under part 3 of Article 38-309 of the Criminal Code of the Republic of Armenia and under paragraph 1 of part 3 of Article 179 of the Criminal Code of the Republic of Armenia, and the current director of the "Yerevan Jewelry Factory" OJSC A.A. - under part 2 of Article 315 of the Criminal Code of the Republic of Armenia.
Petitions were submitted to the First Instance Court of Yerevan for the application of detention as a restraint measure for E.G. և G.K., which were rejected.
The body conducting the proceedings chose a bail in the amount of 100.000.000 drams as a restraint measure for E. G., and a written undertaking not to leave the place for G. K. and A. A.