07.04.2022 | Մեղադրանքներ են առաջադրվել «Երևանի ոսկերչական գործարան» ԲԲԸ նախկին և ներկա տնօրեններին, «Գնոմոն» ԲԲԸ տնօրենին
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում կատարված ուսումնասիրությամբ տվյալներ էին ստացվել այն մասին, որ «Երևանի ոսկերչական գործարան» ԲԲ ընկերության պատասխանատու պաշտոնատար անձինք քաղաքացիական գործի շրջանակներում 2017-2018թթ. դատարան չեն ներկայացրել «Գնոմոն» ԲԲԸ-ի հետ «փոխադարձ հաշվարկների ստուգման ակտերի» հիմք հանդիսացող պայմանագիրը, ինչպես նաև չեն շտկել Վճռաբեկ դատարանի կողմից արձանագրված թերությունները, ինչի հետևանքով պետական բաժնեմասով ընկերությունը զրկվել է 1.092.593.543 ՀՀ դրամ դեբիտորական պարտքը ստանալու հնարավորությունից, և ծանրաբեռնվել շուրջ 56.000.000 ՀՀ դրամ պետական տուրք վճարելու պարտավորությամբ:
Նշված փաստի առթիվ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել էր քրեական գործ, որի նախաքննությունը հանձնարարվել էր ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնին:
Կատարվող նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցներով հիմնավորվել է, որ «Գնոմոն» ԲԲԸ տնօրեն Է. Գ.-ն նախնական համաձայնության է եկել «Երևանի ոսկերչական գործարան» ԲԲԸ տնօրեն Գ. Կ.-ի հետ, նյութապես շահագրգռելու եղանակով դրդել նրան ակնհայտ անցնելու օրենքով նախատեսված իր լիազորությունները: Մասնավորապես, վերոնշյալ պայմաններում Գ.Կ.-ն «Բաց բաժնետիրական ընկերությունների» մասին ՀՀ օրենքի պահանջների խախտմամբ, 2012-2016թթ. «Երևանի ոսկերչական գործարան» ԲԲԸ բաժնետերերի կողմից անցկացվող խորհրդի նիստի դրական կարծիքի բացակայության և միանձնյա խոշոր գործարք կնքելու իրավասություն չունենալու պարագայում Է.Գ.-ի հետ կնքել է փոխադարձ հաշվարկների ստուգման ակտ-համաձայնագրեր, ինչով անհիմն երկարաձգվել է «Երևանի ոսկերչական գործարան-1» «Գնոմոն» ԲԲ ընկերության պարտավորությունների վճարման ժամկետները:
Արդյունքում պետական բաժնեմասով ընկերությունը զրկվել է 1.092.593.543 ՀՀ դրամ դեբիտորական պարտքը ժամանակին ստանալու հնարավորությունից:
Բացի այդ, Է. Գ.-ն «Երևանի ոսկերչական գործարան» ԲԲ ընկերության հանդեպ «Գնոմոն» ԲԲ ընկերության ունեցած դեբիտորական պարտքերը զրոյացնելու և դեբիտորական պարտքի գումարները յուրացման եղանակով հափշտակելու դիտավորությամբ Գ.Կ.-ի հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում քննվող քաղաքացիական գործի շրջանակներում, որով «Երևանի ոսկերչական գործարան» ԲԲԸ-ն 1.146.889.564 543 ՀՀ դրամ գումարի բռնագանձման պահանջ էր ներկայացրել ընդդեմ «Գնոմոն» ԲԲ ընկերության, չտրամադրել հայցապահանջը հիմնավորող, ընկերությունների միջև առկա ակտ-համաձայնագրերի հիմքը հանդիսացող պայմանագիրը: Դրա հետևանքով հայցադիմումի քննության արդյունքում դատարանը մերժել է «Երևանի ոսկերչական գործարան» ԲԲ ընկերության պահանջը՝ պատճառաբանելով, որ հայցվորի կողմից վկայակոչված պայմանագրերը դատարան չներկայացնելով պայմանավորված՝ չի ապացուցվել միմյանց միջև պայմանագրային հարաբերությունների մեջ գտնվելու հանգամանքը: Այս վճիռը հետագայում մտել է օրինական ուժի մեջ:
Այսինքն Է. Գ.-ն հաստատապես իմանալով քննարկվող պայմանագրի առկայության մասին, օգտվելով Գ.Կ.-ի նկատմամբ ունեցած իր ազդեցությունից, նրա հետ պայմանավորվել է նշված պայմանագիրը չտարամադրել՝ ի սկզբանե գիտակցելով պայմանագրի բացակայության պայմաններում հայցապահանջի անհիմն լինելու հանգամանքը: Այդ կերպ, Է. Գ.-ն կազմակերպել և պետական բաժնեմասով ընկերությունից յուրացման եղանակով հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերի 1.092.593.543 ՀՀ դրամ գումար։
Քննությամբ պարզվել է նաև, որ «Երևանի ոսկերչական գործարան»  ԲԲԸ գործող տնօրեն Ա. Ա.-ն, թեև 2017թ. մայիսի 12-ին հայցադիմում է ներկայացրել դատարան և խնդրել անվավեր ճանաչել «Գնոմոն» ԲԲ ընկերության հետ կնքված «փոխադարձ հաշիվների ստուգման ակտերը», ինչպես նաև վերջինից բռնագանձել 1․092․593․543 ՀՀ դրամ, սակայն դատաքննության ընթացքում դատարան չի ներկայացրել ընկերությունների միջև 2007թ. հունվարի 15-ին կնքված համագործակցության  պայմանագիրը և չի ապացուցել  պայմանագրային հարաբերությունների մեջ գտնվելու հանգամանքը: Դրա պատճառով Դատարանը  վճռով  մերժել է  ընկերության պահանջը:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ որոշումներ են կայացվել «Երևանի ոսկերչական գործարան» ԲԲԸ նախկին տնօրեն Գ. Կ.-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, «Երևանի ոսկերչական գործարան-1» «Գնոմոն» ԲԲԸ տնօրեն Է. Գ.-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի օրենսգրքի 38-309-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, իսկ «Երևանի ոսկերչական գործարան» ԲԲԸ տնօրեն Ա. Ա.-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասով մեղադրյալ ներգրավելու մասին։
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան միջնորդություններ են ներկայացվել Է.Գ.-ի և Գ.Կ.-ի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու մասին, որոնք  մերժվել են:
Է. Գ.-ի նկատմամբ վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից որպես խափանման միջոց է ընտրվել գրավը 100.000.000 ՀՀ դրամի չափով: Իսկ Գ.Կ.-ի և Ա.Ա.-ի նկատմամբ՝ չհեռանալու մասին ստորագրություն:

07.04.2022 | Бывшему и нынешнему директорам ОАО "Ереванский ювелирный завод", директору ОАО "Гномон" предъявлены обвинения
В ходе исследования, проведенного в Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА, получена информация о том, что ответственные должностные лица ОАО "Ереванский ювелирный завод" в рамках гражданского дела в 2017-2018 гг. не предоставили в суд договор с ОАО «Гномон», являющийся основанием «актов сверки взаиморасчетов», а также не устранены недостатки, зарегистрированные Кассационным судом, в результате чего государственная компания была лишена возможности получить дебиторскую задолженность в размере 1.092.593.543 драмов, и была обременена обязательством по уплате госпошлины в размере около 56.000.000 драмов.
По указанному факту в управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА возбуждено уголовное дело по ч. 2 ст. 315 УК РА, предварительное следствие по которому возложено на следственный отдел по административным районам Кентрон и Норк-Мараш г. следственного управления города Ереван СК РА.
На основании доказательств, полученных в ходе предварительного следствия, обосновано, что директор ОАО «Гномон» Э. Г. предварительно договорился с директором ОАО «Ереванский ювелирный завод» Г. К., посредством материальной заинтересованности побудил его к тому, чтобы последний превзошел свои должностные полномочия, предусмотренные законом. В частности, в вышеуказанных условиях Г. К. нарушил требования закона РА «Об открытых акционерных обществах», в 2012-2016 гг. при отсутствии положительного заключения собрания акционеров ОАО «Ереванский ювелирный завод», в случае отсутствия полномочий на заключение крупной разовой сделки, заключал с Э. Г. акт-соглашение о сверке взаиморасчетов, необоснованно продлевающие сроки оплаты обязательств ОАО «Гномон» «Ереванскому ювелирнму заводу-1».
В результате государственная компания была лишена возможности своевременно получить дебиторскую задолженность в размере 1.092.593.543 драмов РА.
Кроме того, Э. Г. с корыстной целью аннулировать дебиторскую задолженность ОАО «Гномон» и путем присвоения дебиторской задолженности ОАО «Гномон», договорился с  Г. К. в рамках гражданского дела, находящегося на рассмотрении в суде общей юрисдикции города Еревана, по которму ОАО "Ереванский ювелирный завод" подал иск о конфискации у ОАО "Гномон" 1.146.889.564.543 драмов РА, не предоставлять обосновывающий иск договор, являющийся основанием существующих актов-соглашений между компаниями.
В результате рассмотрения иска, суд отклонил иск ОАО "Ереванский ювелирный завод", обосновывая это тем, что причины, указанные истцом, не представляют суду того факта, что они находились в договорных отношениях. Позже это решение вступило в законную силу.
То есть. Э. Г., прекрасно зная о существовании рассматриваемого договора, пользуясь своим влиянием на Г.К., согласился не предоставлять указанный договор, изначально понимая, что требование является необоснованным в отсутствие договора. Таким образом, Э. Г. организовал хищение у государственной компании в особо крупном размере суммы на 1.092.593.543 драмов РА.
Следствием установлено, что нынешний директор ОАО "Ереванский ювелирный завод" А. А., хотя и 12 мая 2017г. года обратился в суд с иском о признании недействительными «Актов сверки взаиморасчетов», подписанных с ОАО «Гномон», а также о конфискации у последнего 1.092.593.543 драмов РА, но не предъявил в суд договор о сотрудничестве, подписанный 15 января 2007г., и не доказал факта о наличии договорных отношений. Таким образом, суд отклонил иск компании.
По совокупности полученных доказательств решения были вынесены о привлечении в качестве обвиняемого бывшего директора ОАО "Ереванский ювелирный завод" Г. К. по ч. 3  ст. 309 и п. 1 ч. 3 ст. 38-179 УК РА,  директора ОАО "Ереванский ювелирный завод-1" ОАО "Гномон" Э. Г. по ч. 3 статьи 38-309 УК РА и по п. 1 ч. 3 ст. 179 УК РА, а директору ОАО "Ереванский ювелирный завод" А. А. - по ч. 2 ст. 315 УК РА.
В суд первой инстанции города Еревана были представлены ходатайства о применении в качестве меры пресечения в отношении Э.Г. և Г.К. заключение под стражу, которые были отклонены.
Органом, ведущим производство, в качестве меры пресечения в отношении Э. Г. избран залог в размере 100.000.000 драмов РА, а в отношении Г. К. и А. А. – подписка о невыезде.