01.04.2022 | Կոռուպցիայի համար 2021թ. քրեական հետապնդման է ենթարկվել 25%-ով ավելի մարդ, այդ թվում բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք. ամփոփում
ՀՀ գլխավոր դատախազությունն արդեն տեղեկացրել է, որ 2021թ. ընթացքում քննված կոռուպցիոն բնույթի 2312 քրեական գործերով քրեական հետապնդման է ենթարկվել ընդհանուր 1698 անձ: 2020թ. ընթացքում 2535 գործով քրեական հետապնդման էր ենթարկվել 1356 անձ: Այսինքն նախորդող տարվա ամեմատ 2021թ. վարույթում շուրջ 8.8%-ով ավելի քիչ քննված քրեական գործերի պարագայում քրեական հետապնդման է ենթարկվել 25.2%-ով ավելի շատ անձ:
Քրեական հետապնդման ենթարկված անձանցից 590-ը հանդիսացել են պաշտոնատար անձինք և հանրային ծառայողներ: Նրանց թվում են, մասնավորապես՝ ՀՀ պաշտոնաթող նախագահ, ՀՀ Ազգային ժողովի 2 պատգամավոր,  4 նախարար, 1 փոխնախարար, 3 դատավոր, ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, ՀՀ ՊՆ տեղակալ` ՆՏԱԴ պետ, Ռազմական ոստիկանության պետի պաշտոնակատար, 2 մարզպետ, Երևանի նախկին քաղաքապետ, ինչպես նաև ԱԱԾ, ոստիկանության, քննչական կոմիտեի, քրեակատարողական հիմնարկների, ՊԵԿ-ի,  հարկադիր ծառայության տարբեր աստիճանի պաշտոններ զբաղեցնող 51 աշխատակից:
Քրեական հետապնդման են ենթարկվել նաև՝
• առողջապահության ոլորտի 62 ներկայացուցիչ, այդ թվում պոլիկլինիկայի 2 տնօրեն, բժշկասոցիալական փորձաքննությունների հանձնաժողովի 1 նախագահ, կախվածությունների բուժման ազգային կենտրոնի տնօրեն, արյունաբանական կենտրոնի  տնօրեն, ՊՈԱԿ տնօրեն, բուժամբուլատորիայի վարիչ, 26 բժիշկ և այլոք,
• կրթության ոլորտի 70 ներկայացուցիչ, այդ թվում՝ ԲՈՒՀ-ի 2 ռեկտոր, 1 պրոռեկտոր, դպրոցի, մանկապարտեզի, ուսումնարանների և այլ ուսումնական հաստատությունների 45 տնօրեն և այլոք,
• սոցիալական ապահովության ոլորտի 40 ներկայացուցիչ, այդ թվում՝ նախարարի  նախկին խորհրդական, նախարարության փորձաքննության բաժնի ղեկավար, նախարարության զբաղվածության տարածքային կենտրոնի տնօրեն, սոցիալական ծառայության նախկին պետ, տուն-ինտերնատի տնօրեն, փոխտնօրեն և այլոք,
• էներգետիկայի և բնական պաշարների ոլորտի 5 ներկայացուցիչ, այդ թվում՝   Պետական գույքի կառավարման վարչության պետի տեղակալ, «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն, «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի գլխավոր խորհրդական և այլն,
• տեղական ինքնակառավարման ոլորտի 172 ներկայացուցիչ, այդ թվում՝ համայնքի 134 ներկա և նախկին ղեկավար, համայնքի ղեկավարի 1 տեղակալ, վարչական շրջանի 2 ղեկավար, գերեզմանատան վարիչ և այլոք,
• զինված ուժերի 107 ներկայացուցիչ, այդ թվում՝ ՀՀ ՊՆ ԳՇ ՌԵՊ վարչության պետ, ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալ, ՀՀ ԶՈՒ հրթիռային զորքերի և հրետանու պետ-վարչության պետ, ՀՀ ՊՆ կապիտալ շինարարության և զորքերի բնակավորման վարչության պետ, ՀՕՊ զորքերի վարչության նախկին պետ, ՊԲ ԿՇ և ԶԲ գծով տեղակալ, ԶՈՒ ռազմաբժշկական վարչության նախկին պետ, ՀՀ ՊՆ-ում բարձրագույն սպայական խորհրդատվական խորհրդի անդամ, զինկոմի տեղակալ, հանձնաժողովի նախագահ և այլոք,
• այլ ոլորտների 45 ներկայացուցիչ, այդ թվում՝ նախկին դեսպան, «Հայաստան Համահայկական Հիմնադրամ» ՀԿ գործադիր տնօրեն, մշակույթի տան տնօրեն, ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության «Էլեկտրաէներգետիկական համակարգի օպերատոր» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն, մետրոպոլիտենի նախկին տնօրեն, Երևանի քաղաքապետի նախկին օգնական, թատրոնի տնօրեն, բանկի մասնաճյուղի կառավարիչ, անտառտնտեսության 2 տնօրեն, ՋՕԸ նախկին գործադիր տնօրեն, պատկերասրահի տնօրեն և այլն:
Կոռուպցիոն քրեական գործերով քննությունների որակի և արդյունավետության բարձրացման հրամայականով պայմանավորված՝ դատախազների կողմից վարույթ իրականացնող մարմիններին 2021թ. ընթացքում տրվել է 481 ցուցում, որը 2020թ. (406) համեմատ ավելի է 18.5%-ով: Գործերի քննության ընթացքում օրենքի խախտում թույլ տալու կապակցությամբ կայացվել է հետաքննության մարմնի աշխատակցին կամ քննիչին քրեական գործով քրեական դատավարությանը մասնացկելուց հեռացնելու մասին 30 որոշում:
Տարվա ընթացքում ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից շարունակվել են կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների նոր դրսևորումների, դրանց կատարման նոր՝ կատարելագործված եղանակների հայտնաբերման վերաբերյալ ուսումնասիրությունները և ստացված տեղեկատվության հիման վրա առավել արդյունավետ քննության պլանավորման և իրականցման հիմնական չափորոշիչների սահմանումը։
Շեշտադրումը է կատարվել կոռուպցիոն պարբերականություն ունեցող, տարբեր սխեմաների կիրառմամբ, կատարման բարդեցված եղանակով աչքի ընկնող տարբեր կոռուպցիոն հանցագործությունների բացահայտման վրա: Նման դրսևորումներ են բացահայտվել, մասնավորապես քաղաքաշինական, ճարտարապետական  և նախագծային աշխատանքների կատարման, հուղարկավորությունների կազմակերպման և գերեզմաններում հողահատկացումների, մաքսային և հարկային հսկողության ոլորտներում:

Генеральная прокуратура РА уже сообщила, что в 2021г. всего по 2312 уголовным делам о коррупции привлечено к ответственности 1698 лиц. В течение 2020г. к уголовной ответственности привлечено 1356 лиц по 2535 делам. То есть по сравнению с предыдущим годом в 2021г. в условиях уголовных дел, расследованных примерно на 8,8% меньше, привлечено к ответственности на 25,2% больше лиц.
Из привлеченных к уголовной ответственности лиц 590 были должностными лицами и государственными служащими. Среди них, в частности, президент РА в отставке, 2 депутата Национального Собрания РА, 4 министра, 1 заместитель министра, 3 судьи, начальник Генерального штаба ВС РА, замначальника Министерства обороны, исполняющий обязанности начальника Военной полиции, 2 марзпета, бывший мэр Еревана, а также 51 сотрудник Службы национальной безопасности, полиции, следственного комитета, уголовно- исполнительных учреждений, КГД и ПИСА.
К уголовному преследованию были привлечены также:
• 62 представителя сферы здравоохранения, в том числе 2 директора поликлиники, 1 председатель медико-социальной экспертизы, директор национального центра лечения наркозависимости, директор гематологического центра, директор ГНКО, руководитель медамбулатории, 26 врачей и др.;
• 70 представителей в сфере образования, в том числе 2 ректора ВУЗ, 1 проректор, 45 директоров школ, детских садов, колледжей, других образовательных учреждений и др.;
• 40 представителей сферы социального обеспечения, в том числе бывший советник министра, начальник отдела экспертизы министерства, директор регионального центра занятости министерства, бывший руководитель социальной службы, директор дома престарелых, заместитель директора и др.;
• 5 представителей в области энергетики и природных ресурсов, в том числе заместитель начальника Департамента управления государственным имуществом, генеральный директор ЗАО «ААЭС», генеральный советник генерального директора ЗАО «ААЭС» и др.;
• 172 представителя сферы местного самоуправления, в том числе 134 действующих и бывших главы общины, 1 заместитель главы общины, 2 главы административного района, заведующий кладбищем и др.;
• 107 представителей вооруженных сил, в том числе начальник Управления Генерального штаба МО РА, заместитель начальника Генерального штаба ВС РА, начальник Госуправления ракетных войск и артиллерии ВС РА, начальник Управления капитального строительства и расквартирования войск МО РА., бывший начальник Войск ПВО, заместитель начальника КС и РБ Армии обороны, бывший начальник Военно-медицинского управления Вооруженных Сил, член Консультативного совета высших офицеров в Министерстве обороны Республики Армения, заместитель военного комиссара, председатель комиссии и др.
• 45 представителей других сфер, в том числе бывший посол, исполнительный директор общественной организации «Всеармянский фонд «Айастан», директор Дома культуры, генеральный директор ЗАО «Оператор электросистемы», бывший директор метрополитена, бывший помощник мэра Еревана, театральный режиссер, управляющий отделением банка, 2 директора лесхоза, бывший исполнительный директор КВП, директор галереи и др.
В связи с необходимостью повышения качества и оперативности расследования уголовных дел о коррупции в 2021 году прокурорами было дано 481 указание органам, осуществляющим производство, что по сравнению с 2020г. (406) на 18,5% больше. В связи с допущенными нарушениями законодательства при расследовании дел принято 30 постановлений об отстранении сотрудника органа дознания или следователя от участия в производстве по уголовному делу.
В течение года Генеральная прокуратура РА продолжала расследование новых фактов коррупционных преступлений, выявление новых, усовершенствованных способов их исполнения, планирование наиболее эффективного расследования на основе полученной информации и установление основных критериев для реализации.
Акцент был сделан на раскрытие различных коррупционных преступлений с коррупционным рецидивом, по разным схемам, со сложным способом исполнения. Такие проявления выявлены, в частности, в сфере градостроительных, архитектурно-дизайнерских работ, организации похорон, отчуждения земель на кладбищах, таможенного и налогового контроля.