Ավարտվել է ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի աշխատակցի կողմից կաշառքի դիմաց կալանավորված անձին ալկոհոլային խմիչք փոխանցելու վերաբերյալ քրեական գործով նախաքննությունը:
Նշված դեպքի առթիվ 2021թ. նոյեմբերի 28-ին ՀՀ հակակոռոպցիոն կոմիտեում հարուցված քրեական գործով վարույթն իրականացնող մարմինը հիմնավորել է, որ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ անվտանգության բաժնի մասնագետը, ի պաշտոնե լիազորված լինելով ապահովել քրեակատարողական հիմնարկում ներքին ծառայության և անվտանգության պահպանման կարգը, Երևան քաղաքում հանդիպել է ՔԿՀ-ում պահվող կալանավորված անձի մտերիմին և վերջինիցս ընդունել կալանավորված անձի օգտին ակնհայտ ապօրինի գործողության՝ արգելված իր հանդիսացող ալկոհոլային խմիչք նշված ՔԿՀ մտցնելու և նրան փոխանցելու համար 100.000 ՀՀ դրամ կաշառք ստանալու առաջարկը:
2021թ. նոյեմբերի 21-ին գիշերը նրանք կրկին հանդիպել են, ՔԿՀ աշխատակիցը ստացել է 5 հատ 0.5 լիտր տարողությամբ պլաստմասե տարաներում լցված էթիլ սպիրտ և մեթիլ սպիրտ պարունակող կոնյականման հեղուկները, ինչպես նաև կաշառքի նշված գումարը:
Հերթափոխի օրը աշխատակիցը արգելված իրերը փոխադրել է ՔԿՀ: Սակայն հիմնարկի ծառայողների աչալրջության արդյունքում, նրանց պահանջով ներկայացրել է փաթեթում առկա տարաները, որոնք սահմանված կարգով վերցվել են: Այսինքն իր կամքից անկախ պատճառներով նա չի կարողացել խմիչքները փոխանցել կալանավորված անձին:
Նշված հանցավոր արարքները կատարելու համար վերջինիս առաջադրվել է մեղարդանք ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 2-րդ մասի՝ ակնհայտ ապօրինի գործողության համար պաշտոնատար անձի կողմից կաշառք ստանալու, իսկ կալանավորված անձի մտերիմին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 1-ին մասի՝ կաշառք տալու հատկանիշներով:
Հսկող դատախազը հաստատել է մեղարդական եզրակացությունը և քրեական գործը՝ երկու անձի վերաբերյալ մեղադրանքով, ուղարկվել է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ ըստ էության քննելու:
Քրեական գործի նյութերով հիմնավորվել է նաև, որ ՔԿՀ աշխատակիցը կալանավորված անձի հետ ձևավորել է մտերիմ հարաբերություններ, տեղեկացրել իր ֆինանսական խնդիրների մասին և վերջինիս պատրաստակամություն է հայտնել իր մտերիմի միջոցով աշխատակցի համար վարկ ձևակերպել: Այսինքն ՔԿՀ-ի աշխատակիցը անձնական այնպիսի կապեր է հաստատել, որոնք կարող էին խախտել նրա անաչառությունը, խոչընդոտել ծառայողական պարտականությունների պատշաճ կատարմանը: Նման հարաբերություններն ի վերջո նպաստել են նաև հանցանքի կատարմանը:
Հաշվի առնելով այս հանգամանքները, ինչպես նաև այն, որ ծառայության նկատմամբ ոչ բարեխիղճ նման վերաբերմունքի դրսևորումները կարող են հանգեցնել դատապարտյալների և կալանավորված անձանց շրջանում անպատժելիության մթնոլորտի ձևավորմանը, նոր հանցագործությունների պատճառ հանդիսանալ՝ պետական ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձանց աշխատանքում նման հանցավոր դրսևորումները բացառելու ուղղությամբ գործուն, արդյունավետ միջոցներ ձեռնարկելու համար ՀՀ գլխավոր դատախազութունից միջնորդագիր է ուղարկվել ԱՆ քրեակատարողական ծառայության պետին:

Завершено предварительное расследование по уголовному делу о передаче заключенному за взятку алкоголя сотрудником УИУ "Нубарашен" МЮ РА.
По факту указанного случая 28.11.2021г. орган, осуществляющий производство по уголовному делу, возбужденному в Антикоррупционном комитете РА, обосновал, что специалист отдела безопасности УИУ Нубарашен, имея официальные полномочия по обеспечению порядка внутренней службы и безопасности в УИУ, встретился с близким человеком заключенного в Ереване и приняль от последнего предложение взятки в размере 100 000 драмов для передачи в вышеуказанное УИУ запрещенных ему алкогольных напитков.
21-го ноября 2021г. они снова встретились, сотрудник УИУ получил спирто-метилспиртосодержащих жидкостей, расфасованных в 5 пластиковых контейнерах (0,5 литра), а также указанную сумму взятки.
В день смены сотрудник отвез запрещенные вещи в УИУ. Однако в результате бдительности сотрудников учреждения по их требованию показал контейнеры, имеющиеся в упаковке, которые были изъяты в установленном порядке. То есть, по независящим от него причинам он не смог передать напитки задержанному.
За совершение указанных преступных действий, последнему было предъявлено обвинение по ч. 2 ст. 311 УК РА за незаконное действие должностным лицом, а заключенному – по ч. 1 ст. 312 УК РА за дачу взятки.
Прокурор утвердил обвинительное заключение и направил уголовное дело относительно 2 лиц в суд общей юрисдикции города Еревана для рассмотрения по существу.
Учитывая указанные обстоятельства, а также то, что подобные проявления такого недобросовестного отношения к службе могут создать атмосферу безнаказанности среди осужденных и задержанных, таким образом и стать причиной совершения новых преступлений, для принятия действенных и эффективных мер из Генеральной прокуратуры РА было направлено ходатайство начальнику уголовно-исполнительной службы МЮ.