ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից ստացված գրության հիման վրա իրականացված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Պետական գրանցման վկայականների միասնական ռեեստրում որպես կենսաբանական ակտիվ հավելում գրանցված է «NAC-комплекс» արտադրատեսակը: Վերջինիս բաղադրությունում առկա է 600 մգ․ «N-ացետիլ-Լ-ցիստեին» ակտիվ նյութ, որը, ըստ ՀՀ առողջապահության նախարարությունից ստացված տեղեկատվության, ապացուցված դեղաբանական ազդեցությամբ ակտիվ նյութ է, կիրառվում է բուժական նպատակներով: Որպես բուժական միջոց, այն ունի համապատասխան հստակ ցուցումներ, «ացետիլցիստեին 600մգ» ակտիվ բաղադրատարրը հանդիսանում է դեղ և չի կարող հանդիսանալ որպես ակտիվ կենսաբանական հավելում: Այսինքն՝ այն չի համապատասխանում տեխնիկական կանոնակարգով սահմանված անվտանգության պահանջներին և չէր կարող ստանալ պետական գրանցում որպես կենսաբանական ակտիվ հավելում:
Սակայն ՀՀ-ում գրանցված լինելու հիմքով, ելնելով համապատասխան իրավակարգավորումներից, այն ենթակա չէ համապատասխանության լրացուցիչ գնահատման Մաքսային միության այլ անդամ-պետությունների տարածքում և ենթակա է անխոչընդոտ շրջանառման: Սննդամթերքի անվտանգության մասին Մաքսային միության ТР ТС 021/2011 տեխնիկական կանոնակարգի համաձայն մասնագիտացված սննդային արտադրանքի պետական գրանցումը կարող է դադարեցվել կամ կասեցվել գրանցող մարմնի կողմից պետական վերահսկողության արդյունքում տեխնիկական կանոնակարգի պահանջներին անհամապատասխանություն հայտնաբերելու դեպքում և /կամ/ Մաքսային միության անդամ-պետության դատական մարմնի որոշմամբ:
ՀՀ օրենսդրության համաձայն՝ ինչպես սննդամթերքի, այնպես էլ սննդամթերքի հետ անմիջական շփման մեջ գտնվող նյութերի, անասնաբուժական և բուսասանիտարական հսկման ենթակա ապրանքների, ինչպես նաև պեստիցիդների և ագրոքիմիկատների անվտանգության նկատմամբ պետական վերահսկողությունն իրականացնում է Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը:
Այսինքն ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի պաշտոնատար անձինք 2021թ. հուլիս ամսից տեղեկացված լինելով Պետական գրանցման վկայականների միասնական ռեեստրում որպես կենսաբանական ակտիվ հավելում գրանցված «NAC-комплекс» արտադրատեսակում ացետիլցիստեինի դեղամիջոցի օրական առավելագույն՝ 600 մգ. չափաբաժնի առկայության և որպես այդպիսին տեխնիկական կանոնակարգով սահմանված անվտանգության պահանջներին անհամապատասխանության մասին, միջոցներ չեն ձեռնարկել նշված արտադրանքի գրանցումը կասեցնելու կամ դադարեցնելու ուղղությամբ:
Արդյունքում անվտանգության չափանիշներին չհամապատասխանող կենսաբական ակտիվ հավելումը որպես գրանցված արտադրատեսակ շարունակել է անխոչընդոտ շրջանառության մեջ մնալ Մաքսային միության տարածքում, ինչը խոչընդոտներ է ստեղծել Մաքսային միության տարածքում վերահսկողական լիազորություններռվ օժտված այլ մարմինների բնականոն աշխատանքում:
Նշված դեպքի առթիվ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որի նախաքննությունը հանձնարարվել է ՀՀ քննչական կոմիտեին:
Միաժամանակ, գլխավոր դատախազությունից ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավարին ուղարկվել է գրություն: Առաջարկվել է քննարկել «NAC-комплекс» արտադրատեսակի պետական գրանցումը դադարեցնելու կամ կասեցնելու հարցը, ինչպես նաև՝ ձեռնարկել համապատասխան միջոցառումներ ՀՀ–ում որպես դեղ գրանցված դեղամիջոցի պարունակաությամբ կենսաբանական ակտիվ հավելումներ գրանցելու դեպքերը վերհանելու, դրանց գրանցման իրավաչափությունը քննարկելու և արձանագրված խախտումները, դրանց պատճառներն և նպաստող պայմանները վերացնելու ուղղությամբ:

В ходе изучения, осуществленного в управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА на основании письма, полученного от министерства экономики РА было установлено, что препарат «NAC-комплекс» зарегистрирован как биологически активная добавка в Едином реестре свидетельств о государственной регистрации. Последний содержит 600 мг․ «N-ацетил-L-цистеин» активного вещества, которое по сведениям, полученным от Министерства здравоохранения РА, является активным веществом с доказанным фармакологическим действием и применяется в лечебных целях. В качестве лечебного средства имеет четкие инструкции, действующее вещество «ацетилцистеин 600 мг» является лекарственным средством и не может применяться в качестве активной биологической добавки. То есть не соответствует требованиям безопасности, установленным техническим регламентом, и не может получить государственную регистрацию в качестве биологически активной добавки.
Согласно законодательству Республики Армения, государственный контроль за безопасностью как пищевых продуктов, так и материалов, непосредственно контактирующих с пищевыми продуктами, продуктов, подлежащих ветеринарному и фитосанитарному контролю, а также пестицидов и агрохимикатов осуществляется Инспекцией по безопасности пищевых продуктов.
То есть в ходе изучения было установлено, что должностные лица органа по надзору за безопасностью пищевых продуктов с июля 2021г. будучи извещенными, что максимальная суточная доза ацетилцистеина составляет 600 мг в препарате «НАЦ-комплекс», зарегистрированном в качестве биологически активной добавки в едином реестре свидетельств о государственной регистрации и о несоблюдении требований безопасности, изложенных в таких технических регламентах не приняли меры по приостановлению или прекращению регистрации указанного товара.
В результате несоответствующая БАД как зарегистрированный продукт продолжала беспрепятственно обращаться на территории Таможенного союза, что препятствовало нормальной работе других органов, обладающих надзорными полномочиями в Таможенном союзе.
В Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА было возбуждено уголовное дело по ч.1 ст.315 Уголовного кодекса РА, предварительное следствие по которому поручено Следственному комитету РА.
Одновременно от Генеральной прокуратуры было направлено письмо начальнику Управления по координации работ органов инспекции аппарата премьер-министра РА. Предложено обсудить вопрос о прекращении или приостановлении государственной регистрации препарата NAC-комплекс, а также принять соответствующие меры для выявления случаев регистрации биологически активных добавок, содержащих препарат, обсудить законность об их регистрации.