Լոռու մարզի դատախազության կողմից իրականացված պատշաճ դատախազական հսկողության և դատավարական ղեկավարման ներքո ավարտվել է «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի Ստեփանավանի անտառտնտեսության թվով 8 պաշտոնատար անձանց /2 անտառապահ, 2 անտառապետ, 1 ավագ անտառապետ, անտառպահպանութհան 1 ինժեներ, 2 անտառային տեխնիկ/ վերաբերյալ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասով իրականացված քրեական գործի նախաքննությունը:
Նշված պաշտոնատար անձանց մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ ի պաշտոնե պարտավոր լինելով իրականացնել կանխարգելիչ միջոցառումներ և հսկողություն ապօրինի անտառահատումների ու ՀՀ անտառային օրենսդրության այլ խախտումների նկատմամբ, անհրաժեշտության դեպքում կազմել անտառխախտման արձանագրություններ, ստուգել բնափայտի մթերման և այլ տեսակի անտառօգտագործման իրավունք ընձեռող փաստաթղթերն ու հսկողություն սահմանել անտառօգտագործողների կողմից դրանց կատարման նկատմամբ, ծառայության նկատմամբ դրսևորել են անբարեխիղճ և անփույթ վերաբերմունք, Գյուլագարակի անտապետության տարածքի 4 տեղամասերում շրջայցեր չեն իրականացրել, չեն հայտնաբերել և չեն արձանագրել ապօրինի հատված ծառերը: Բացի այդ, նրանք կազմել են ապօրինի հատված ծառերը չհայտնաբերելու մասին բովանդակությամբ կեղծ արձանագրություններ: Մինչդեռ այդ տեղամասերում ավելի ուշ կատարված ստուգման արդյունքում հայտնաբերվել են ապօրինի հատված 619 տարբեր տեսակի և տրամագծերով ծառեր, ինչի հետևանքով կենդանական և բուսական աշխարհին պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 12.258.000 դրամի չափով վնաս։
Պետությանը պատճառված վնասը վերականգնելու համար որպես մեղադրյալ ներգրավված անձանց պատկանող գույքերի վրա դրվել է կալանք։
Դատախազի կողմից հաստատվել է մեղադրական եզրակացությունը և քրեական գործը՝ ըստ մեղադրանքի 8 անձի, ուղարկվել է Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան՝ ըստ էության քննելու:
Ընդհանուր առմամբ 2021թ. ընթացքում Լոռու մարզի անտառպահպանության ոլորտի պաշտոնատար անձանց, մասնավորապես «Հայանտառ» ՊՈԱԿ անտառտնտեսությունների մասնաճյուղերի տարբեր անտառպետությունների անտառապահի և անտառապետի կողմից իրենց պարտականություններն անփույթ կատարելու պատճառով ապօրինի ծառահատումների վերաբերյալ ընդհանուր առմամբ դատարան է ուղարկվել 16 քրեական գործ՝ 19 անձի վերաբերյալ:

Под процессуальным руководством и надлежащим прокурорским надзором, осуществленным прокуратурой Лорийской области было завершено предварительное расследование уголовного дела, осуществленное по ч. 1 ст. 314 и ч. 2 ст. 315 УК РА относительно 8 должностных лиц /2 лесника, 2 старшего лесника, 1 старший лесничий, 1 лесничий, 1 инженер, 2 лесотехника / лесного хозяйства Степанавана ГНКО ‹‹Айантар››.
В отношении указанных должностных лиц было предъявлено обвинение за то, что по должности обязуясь осуществить предупредительные меры и надзор за незаконными рубками лесов и другими нарушениями лесного законодательства РА, в случае необходимости составить протоколы нарушения лесов, проверить документы и установить контроль за службой, осуществляемой лесопользователями, в отношении службы проявили халатное обращение, не осуществляли визиты на территории лесного хозяйства, не выявили и не констатировали незаконную рубку лесов. Кроме того, они составили ложные протоколы. Тем временем как на указанной территории было выявлено незаконная рубка 619 лесов, в результате чего растительному и животному миру был нанесен вред в размере 12.258.000 драмов.
Для восстановления вреда, нанесенного государству на имущества вовлеченных в качестве обвиняемых лиц был наложен арест.
Прокурором было утверждено обвинительное заключение и уголовное дело по обвинению 8 лиц было направлено в суд первой инстанции общей юрисдикции Лорийской области для рассмотрения по существу.
Предварительное расследование по уголовным делам, возбужденным по факту ряда подобных случаев продолжается.