Հայաստանի Հանրապետության հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական գործի նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ ՀՀ ԱՆ «Հրազդան» ՔԿՀ-ի նախկին աշխատակիցներ Ս. Մ.-ն և Ս. Ս.-ն նույն ՔԿՀ-ի կալանավորված անձ, քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման հիերարխիկ բարձրագույն աստիճան ունեցող անձի կողմից օգտագործվող՝ համացանցի հասանելությամբ բջջային հեռախոսը վերցնելուն ուղղված գործողություններ չկատարելու համար ընդունել են կաշառք տալու առաջարկը և տարբեր ժամանակահատվածներում ստացել են զգալի չափերով՝ համապատասխանաբար 32.000 և 16.000 ՀՀ դրամի չափով կաշառք:
Նկարագրված հանրորեն վտանգավոր արարքները կատարելու համար 2021թ. դեկտեմբերի 14‑ին նրանց ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311‑րդ հոդվածի 2‑րդ մասով, իսկ քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման հիերարխիկ բարձրագույն աստիճան ունեցող անձին (երկու դրվագ) ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով առաջադրվել է մեղադրանք:
2021թ. դեկտեմբերի 27-ին քրեական գործը ՔԿՀ նշված երկու աշխատակիցների և կաշառք տվող անձի նկատմամբ հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան:
Իրականացված նախաքննությամբ, ինչպես նաև դրա շրջանակներում դատախազական գործառույթների շրջանակներում վեր են հանվել հանցանքի կատարմանը նպաստող պատճառներն ու պայմանները:
Մասնավորապես, պարզվել է, որ որոշ դատապարտյալներ և կալանավորված անձինք ՀՀ ԱՆ «Հրազդան» ՔԿՀ-ում գտնվելու ժամանակահատվածում օգտագործել են համացանցի հասանելիությամբ բջջային հեռախոսներ, կազմակերպել և անցկացրել են մոլախաղեր, վերջիններիս խցերի դռները մշտապես գտնվել են բաց վիճակում: Օգտվելով դրանից, պահվող անձինք սահմանված կարգի խախտմամբ անարգել շրջել են հիմնարկի բնակելի գոտում, որոշ դատապարտյալների և կալանավորված անձանց հարազատների միջոցով հիմնարկի բնակելի գոտի է տեղափոխվել Կանոնակարգով արգելված առարկա հանդիսացող բջջային հեռախոսներ:
Վերոնշալը վկայում է, որ ՔԿՀ-ում պատշաճ հետևողականություն չի դրսևորվել արգելված առարկա հանդիսացող բջջային հեռախոսների հայտնաբերման և հետագա շահագործումը դադարեցնելու ուղղությամբ, պատշաճ չի ստուգվել դատապարտյալներին և կալանավորված անձանց փոխանցվող հանձնուքները: Բացի այդ՝ տեսակցությունների ժամանակ կազմակերպվել է թերի հսկողություն, ինչի արդյունքում դատապարտյալները և կալանավորված անձինք ձեռք են բերել և տևական ժամանակ օգտագործել են համացանցի հասանելիությամբ բջջային հեռախոսներ:
Բացի այդ, ակնառու է դարձել նաև, որ ՔԿՀ-ի որոշ աշխատակիցներ ոչ աշխատանքային բնույթի կապ են պահպանում դատապարտյալների և կալանավորված անձանց հետ, քանակակազմից որոշ անձանց տրվում են արտոնություններ, նրանց կողմից թույլ տրված ներքին կանոնակարգի խախտումները չեն արձանագրվում, ինչը որոշակի իրավիճակներում կարող է հանգեցնել անդառնալի հետևանքների:
Ելնելով վերոգրյալից՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչությունից միջնորդագիր է հղվել ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական վարչության պետին՝ ձեռնարկելու գործուն միջոցներ հետագայում ՀՀ ԱՆ «Հրազդան» ՔԿՀ-ում նմանատիպ դրսևորումները բացառելու համար: Միջնորդագրով բարձրացվել է նաև խախտումները և դրանց պատճառները պարզելու, ինչպես նաև դրանցում մեղավոր անձանց կարգապահական ներգործության ենթարկելու համար ուսումնասիրություններ անցկացնելու, խախտումներ թույլ տված անձանց պատասխանատվության հարցը լուծելու հարցը՝ դրանց արդյունքների մասին հայտնելով ՀՀ գլխավոր դատախազությանը:

03.01.2022 | A petition was submitted regarding violations in the penitentiary institution of Hrazdan
In the course of the preliminary investigation of the criminal case being investigated by the RA Anti-Corruption Committee, it was substantiated that the former employees of Hrazdan penitentiary institution of the RA MJ S.M. and S.S. for not committing actions aimed at taking a cell phone, accepted an offer to receive a bribe and received a bribe in the amount of 32.000 and 16.000 AMD.
For the commission of socially dangerous acts on December 14, 2021, these people under Part 2 of Art. 311 of the RA Criminal Code, and a person with the highest hierarchical degree of criminal subculture under Part 1 of Art. 312 of the RA Criminal Code (2 episodes) were charged.
On 27.12.2021 a criminal case with an indictment against these 2 employees of the penitentiary institution and the person who gave the bribe was sent to the Court of First Instance of General Jurisdiction of Kotayk region.
In the course of the carried out preliminary investigation, as well as within the framework of the prosecutor's functions, the reasons and conditions conducive to the commission of the crime were identified.
In particular, it was found that some of the convicts and detainees during their stay in penitentiary institutions used cell phones with the Internet, organized and carried out gambling.
The above indicates that the penitentiary institution did not show the proper supervision in the direction of detection of cell phones and the termination of further operation. In addition, during the visits, insufficient supervision was carried out, as a result of which the convicts and detainees acquired and used cell phones with the Internet for a long time.
Based on the above, the Department for Supervision over the Legality of Pre-Trial Proceedings in the RA Anti-Corruption Committee of the RA Prosecutor General's Office sent a petition to the Head of the Department of the Penitentiary Institution of the RA MJ for taking effective measures to prevent such manifestations in Hrazdan penitentiary institution of the RA MJ. The petition raised the issue of establishing violations and their causes, as well as conducting studies to bring the perpetrators to justice and reporting the results to the RA Prosecutor's Office.