2021թ. դեկտեմբերի 5-ին հանրապետության 9 մարզերի 38 խոշորացված համայնքներում կայացած ՏԻՄ ընտրությունների ընտրական ողջ գործընթացի, ներառյալ՝ ընտրարշավի, քվեարկության օրվա և քվեների հաշվարկի ժամանակահատվածի վերաբերյալ իրավապահ մարմիններն ստացել են առերևույթ ընտրական կամ ընտրություններին առնչվող այլ բնույթի հանցագործությունների մասին ընդհանուր 87 հաղորդում-ահազանգ՝ ներկայացված ինչպես ԶԼՄ հրապարակումներով և սոցցանցերի օգտատերերի առանձին գրառումներով, այնպես էլ ֆիզիկական անձանց, այդ թվում ընտրության մասնակիցների՝ տեղամասային ընտրական հանձնաժողովիների նախագահների, դիտորդների կողմից տրված հաղորդումներով, ոստիկանության աշխատակիցների զեկուցագրերով:
Ամենաշատ հաղորդում-ահազանգերը վերաբերել են ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի խոշորացված համայնքներում կայացած (թվով 18), ամենաքիչը՝ ՀՀ Տավուշի և ՀՀ Վայոց Ձորի մարզերի ընտրություններին (4-ական):
Նշված 87 հաղորդումների զգալի մասն ուղարկվել է նախաքննության մարմին՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածներով սահմանված կարգով նյութեր նախապատրաստելու նպատակով, իսկ մի մասի կապակցությամբ, հաշվի առնելով դրանց վերացական կամ ընդհանրական բնույթը, ոստիկանության բաժիններում նախաձեռնվել են ստուգողական գործողություններ:
Դրանց արդյունքում թվով 79 հաղորդում-ահազանգերից մի մասի դեպքում օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներով ստուգման ենթակա հանգամանքները չեն հաստատվել և թողնվել են անհետևանք, իսկ մյուս մասի դեպքում նախապատրաստված նյութերով կայացվել են հանցադեպի կամ հանցակազմի բացակայության հիմքերով քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին որոշումներ:
8 դեպքի առթիվ հարուցվել են քրեական գործեր:
- 3 քրեական գործ հարուցվել է ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի համայնքներում կայացած ընտրությունների ընթացքում արձանագրված դեպքերի կապակցությամբ: Դրանցից երկուսը հարուցվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով՝ կապված Վարդենիս խոշորացված համայնքում առերևույթ ընտրակաշառք տալու 2 դեպքի հետ, իսկ մեկը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով՝ կապված Վարդենիս համայնքի ընտրատեղամասերից մեկում քվեարկության գաղտնիությունը խախտելու դեպքի հետ:
- 2 քրեական գործ վերաբերում է ՀՀ Լոռու մարզի համայնքներում կայացած ընտրություններին: Դրանցից մեկը՝ կապված Վանաձոր համայնքի ընտրատեղամասերից մեկում կրկնակի քվեարկության փորձ կատարելու դեպքի հետ, հարուցվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-153-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով: Իսկ մյուսը հարուցվել է Վանաձոր համայնքի ընտրությունների ընթացքում պարտքի դիմաց վերցված անձնագիրը քաղաքացուն չվերադարձնելով վերջինիս ընտրական իրավունքի իրացմանն առերևույթ խոչընդոտելու դեպքի առթիվ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149-րդ հոդվածի 1-ին մասի և 213-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:
- 2 քրեական գործ առնչվում է ՀՀ Կոտայքի մարզի համայնքներում կայացած ընտրություններին: Դրանցից մեկը հարուցվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 137.1-րդ հոդվածի հատկանիշներով՝ Աբովյան խոշորացված համայնքի ընտրատեղամասերից մեկի մոտ անձին ծանր վիրավորանք հասցնելու դեպքի առթիվ, իսկ մյուսը հարուցվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով՝ կրկին Աբովյան խոշորացված համայնքի ընտրություններում առերևույթ ընտրակաշառք տալու հետ:
- 1 քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասին հատկանիշներով հարուցվել է ՀՀ Վայոց Ձորի մարզի Եղեգնաձոր համայնքում կայացած ընտրությունների ընթացքում արձանագրված առերևույթ ընտրակաշառք տալու դեպքի կապակցությամբ:
Նշված քրեական գործերով որպես մեղադրյալ ներգրավված անձինք դեռևս չկան:
Դատախազության մարմինների կողմից պատշաճ դատավարական ղեկավարման և հսկողության ներքո միջոցներ են ձեռնարկվում բոլոր դեպքերին, դրանց առնչվող անձանց արաքներին վերջնական իրավական գնահատականներ տալու ուղղությամբ:

5 декабря 2021 года в правоохранительные органы поступило в общей сложности 87 сообщений- тревожных вызовов о предвыборных или иных предвыборных преступлениях, связанных со всем избирательным процессом в 38 укрупненных общинах 9 областях страны, включая предвыборную кампанию, представленные как публикациями СМИ и отдельными записями пользователей социальных сетей, так и сообщениями физических лиц, в том числе участников выборов, председателей участковых избирательных комиссий, наблюдателей, рапортами сотрудников полиции.
Больше всего сообщений касалось выборов, проведенных в укрупненных общинах Гегаркуникской области РА (18), меньше всего – выборов в Тавушской и Вайоцдзорской областях РА (по 4).
Большинство из указанных 87 сообщений направлено в орган предварительного следствия в целях подготовки материалов в соответствии со статьями 180-181 Уголовно-процессуального кодекса РА, а в связи с некоторыми из них, с учетом их абстрактного или общего характера, были инициированы проверочные действия в отделах полиции.
В результате этого, по части из 79 сообщений- тревожных вызовов обстоятельства, подлежащие изучению оперативно-розыскными мероприятиями, не были подтверждены, были оставлены без последствий, а по другим приняты постановления об отказе в возбуждении уголовного дела по факту отсутствия состава преступления.
По 8 делам возбуждены уголовные дела:
• По фактам, зарегистрированным во время выборов в общинах Гегаркуникской области Республики Армения, возбуждено 3 уголовных дела. Два из них были возбуждены по ч. 2 ст. 154.2 УК РА в связи с двумя делами о крупном подкупе избирателей в укрупненной общине Варденис и одно по ч. 2 ст. 154 УК РА в связи с голосованием в на одном из избирательных участков в общине Варденис с признаками нарушения неприкосновенности частной жизни.
• 2 уголовных дела касаются выборов, проведенных в общинах Лорийской области РА. Одно из них, в связи с делом о попытке проголосовать дважды на одном из избирательных участков Ванадзорской общины, было возбуждено по признакам части 1 статьи 34-153 УК РА. Другое было возбуждено в связи с признаками воспрепятствования осуществлению избирательного права без возврата долга, взятого на выборах в Ванадзорской общине, по ч. 1 ст. 149 и ч. 1 ст. 213 Уголовного кодекса РА.
• 2 уголовных дела связаны с выборами, проведенными в общинах Котайкской области Республики Армения. Одно из них было возбуждено по статье 137.1 Уголовного кодекса РА по делу о тяжком оскорблении лица вблизи одного из избирательных участков Абовянской укрупненной общины, а другое – по части 2 статьи 154.2 Уголовного кодекса РА.
• 1 уголовное дело возбуждено по ч. 2 ст. 154.2 УК РА по делу о взяточничестве, зарегистрированном во время выборов в общине Ехегнадзор Вайоцдзорской области Республики Армения.