ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության Շարմ Էլ Շեյխ քաղաքում ընթացող Կոռուպցիայի դեմ պայքարի ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի անդամ երկրների համաժողովի 9-րդ նստաշրջանի աշխատանքների շրջանակում դեկտեմբերի 14-ին հանդես է եկել ելույթով:
ՀՀ գլխավոր դատախազնը նշել է, որ Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարը կրում է ստրատեգիական բնույթ, որի հիմանական խնդիրներից է հակակոռուպցիոն նոր կառուցակարգերով ինստիտուցիոնալ մոդելի ներդրում:
Որպես դրա բաղադրիչներ՝ Արթուր Դավթյանն առանձնացրել է կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային փաստաթղթերի պահանջներին համապատասխան ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման քաղաքացիադատավարական ինստիտուտի ներդրումը, նախնական քննության և դատաքննության փուլերում կոռուպցիոն քրեական գործերով քննությունների, դրանց օրինականության նկատմամբ դատախազական հսկողության, ինչպես նաև այդ բնույթի գործեր քննող դատավորների մասնագիտացումը:
Կոռուպցիայի կանխարգելման համատեքստում ընդգծվել է պաշտոնատար անձանց գույքի, եկամուտների, ծախսերի, շահերի հայտարարագրման, դատական համակարգում և դատախազությունում պաշտոնատար անձանց բարեվարքության ստուգման ինստիտուցիոնալ գործիքների ներդրումը:
Այս ամենով հանդերձ, Արթուր Դավթյանն առանձնահատուկ շեշտադրում է կատարել ազգային մակարդակով ժողովրդավարությունների ամրապնդման, պետությունների զարգացման, տարածաշրջանային անվտանգության վրա լրջագույն բացասական ազդեցություն ունեցող այնպիսի երևույթի դեմ պայքարի անհրաժեշտության վրա, ինչպիսին է կոռուպցիայի արտահանումը միջազգային հարաբերությունների հարթակներ:
«Կոռուպցիայի արտահանման, օտարերկրյա, միջպետական կազմակերպությունների պատասխանատու պաշտոնատար անձանց կաշառելու աճող միտումները ստեղծում են լրացուցիչ մարտահրավերներ մարդու իրավունքների պաշտպանության իրագործման, ժողովրդավարական կառավարման և հաարակությունների կայուն զարգացման համար՝ ծայրահեղ բացասաբար ազդելով տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության վրա: Բազմաթիվ հանցագործություններ, այդ թվում նաև ռազմական, մարդկության դեմ գործվող հանցագործություններ, թաքցվում են նմանատիպ կաշառքի և կոռուպցիոն գործողությունների հովանու ներքո՝ ստեղծելով անպատժելիության մթնոլորտ:
Դա առանձնապես զգալի դարձավ նախորդ տարի Լեռնային-Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ գործված ռազմական ագրեսիայի ընթացքում, որն ուղեկցվում էր Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ ռազմական հանցագործություններով և բոլորին քաջ հայտնի մերձավորարևելյան տարածաշրջանի ահաբեկչական կազմակերպությունների մի քանի հազար այլազգի ահաբեկիչ-գրոհայինների ներգրավմամբ: Այդ պատճառով, նմանատիպ հանցագործությունները ժամանակին կանխելու և դրանց հակազդելու համար չափազանց կարևոր է վերոնշյալ միտումներին արձագանքելը»,-իր ելույթում նշել է Արթուր Դավթյանը:
ՀՀ գլխավոր դատախազն ընդգծել է կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային համագործակցության խորացման հարցում ՀՀ դատախազության լիարժեք պատրաստակամությունը:

In the frame of the activities of the 9th Session of the Conference of the State Parties to the United Nations Convention against Corruption the RA Prosecutor General Artur Davtyan had a speech.
The RA Prosecutor General noted that the fight against corruption in Armenia has a strategic nature and one of the main tasks is the investment of an institutional model with new anti-corruption structures.
Artur Davtyan also mentioned as its component, the involvement of civil and procedural institutions for confiscation of property of illegal origin in accordance with the requirements of international anti-corruption documents, preliminary investigation and court examination of corruption cases, prosecutorial control over their legality, as well as the specialization of judges in cases of such nature.
The introduction of institutional tools for checking the property, income, expenses, interests of declarations in the judiciary and the prosecutor's office was emphasized in the context of prevention of corruption.
In addition, Artur Davtyan placed special emphasis on the need to strengthen democracies at the national level, the development of states, and the fight against the phenomenon that has a serious negative impact on regional security, such as the export of corruption to international platforms.
"The growing trends of exporting corruption, bribing foreign and national officials bring to additional challenges in the implementation of human rights, democratic governance and the sustainable development of societies, with a serious negative impact on regional peace and stability. Many kinds of crimes, including war crimes against humanity, are disguised under such bribery and corruption, creating atmosphere of impunity.
It became especially significant during the military aggression against the people of Nagorno-Karabakh last year, which was accompanied by war crimes against the civilians of Artsakh and the involvement of several thousand foreign terrorists from the territory of well-known Middle Eastern terrorist organizations. Thus, in order to prevent and counteract such crimes in due time, it is very important to respond to the above-mentioned tendencies, "Artur Davtyan mentioned in his speech.
The RA Prosecutor General underlined the full readiness of the RA Prosecutor's Office for deepening international cooperation in the fight against corruption.