ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն հանդիպում է ունեցել մեր երկրում Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Բահաա Էլ Դին Բահգատի հետ:
Ողջունելով պարոն դեսպանին ՀՀ գլխավոր դատախազությունում՝ Արթուր Դավթյանն ընդգծել է բոլոր ոլորտներում հայ-եգիպտական հարաբերությունների բարձր մակարդակը և բարեկամական բնույթը՝ շեշտելով, որ չնայած դրան՝ իրավական ոլորտում երկու երկրների միջև համագործակցության խորացման չիրացված ներուժ կա:
Նա հույս է հայտնել, որ ՀՀ դատախազության և ԵԱՀ-ի դեսպանատան միջև առավել անմիջական հաղորդակցության հաստատումը կնպաստի այս ուղղությամբ երկկողմ հետաքրքրության և շահագրգռության մեծացմանը, ինչի համար կարևոր հիմք է հանդիսանում բավարար իրավական բազայի առկայությունը: Ըստ ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ դրա անհրաժեշտությունը պայմանավորված է նաև վերջին շրջանում Հայաստանի և Եգիպտոսի քաղաքացիների փոխայցելությունների ծավալների մեծացման հանգամանքով և դրանով պայմանավորված՝ երկու բարեկամ երկրներում նրանց իրավական պաշտպանության բարձր մակարդակ ապահովելու անհրաժեշտությամբ:
Դեսպան Բահաա Էլ Դին Բահգատին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և փոխանցել իր երկրի պատրաստակամությունը նաև իրավական ոլոտում հարաբերությունների ընդլայնման հարցում՝ նշելով որ իրենք պատրաստ են քննարկելու այս հայ-եգիպտական բազմավեկտոր օրակարգը նաև այս ուղղությամբ հարստացնելու առաջարկները:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են առաջիկայում Կոռուպցիայի դեմ պայքարի կոնվենցիայի անդամ երկրների համաժողովի 9-րդ նստաշրջանին ՀՀ գլխավոր դատախազի գլխավորած պատվիրակության այցի կազմակերպման, Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության գլխավոր դատախազության հետ համագործակցության հեռանկարների և իրավական բազան երկու երկրների դատախազությունների կարողությունների զզարգացման արդի կարիքներին համապատասխանեցնելուն առնչվող հարցեր:

Генеральный прокурор РА Артур Давтян принял Чрезвычайного и полномочного посла Египетской Арабской Республики в нашей стране Бахаа Эль Дин Багдати.
Приветствуя господина посла в Генеральной прокуратуре РА, Артур Давтян высоко оценил уровень армяно-египетских отношений во всех сферах, их дружественный характер, подчеркнув, что, несмотря на это, существует нереализованный потенциал для углубления сотрудничества между двумя странами в правовой сфере.
Он выразил надежду, что установление непосредственной связи между прокуратурой РА и посольством ЕАР будет способствовать повышению взаимного интереса в этом направлении, возможным основанием для этого является наличие достаточной правовой основы. По словам генерального прокурора РА, необходимость в этом обусловлена увеличением в последнее время объема взаимных визитов граждан Армении и Египта и необходимостью обеспечения высокого уровня правовой защиты в двух дружественных странах.
Посол Бахаа Эль Дин Багдати поблагодарил за прием, передал готовность своей страны к расширению правовых отношений, отметив, что они готовы обсудить предложения по обогащению армяно-египетской многовекторной повестки дня и в этом направлении.
В ходе встречи обсуждались вопросы организации визита делегации во главе с Генеральным прокурором РА на 9-ю сессию Конвенции по борьбе с коррупцией, перспективы сотрудничества с Генеральной прокуратурой Арабской Республики Египет и правовой базы для соответствия современным требованиям развития навыков прокуратур двух стран.