2021 թվականի նոյեմբերի 16-ին՝ ժամը 13։00-ի սահմաններում, Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, կոպտորեն խախտելով ՄԱԿ-ի կանոնադրության 2-րդ հոդվածի 4-րդ կետի, ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի XXIX նստաշրջանի թիվ 3314 բանաձևի «ա», «բ» և «գ» կետերի, 1998թ․հունիսի 17-ին ընդունված Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի ստատուտի 8-bis հոդվածի պահանջները, պատերազմ վարելու արգելված միջոցների և մեթոդների կիրառմամբ, ազգային ատելության շարժառիթով, շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով, երկու և ավելի անձանց ապօրինաբար կյանքից զրկելու և պայթյունի եղանակով գույքի ոչնչացման դիտավորությամբ, զինված ուժերի օգտագործմամբ, կիրառելով հրետանային միջոցներ, զրահատեխնիկա և տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ, ոտնձգել են Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության դեմ՝ սանձազերծելով ագրեսիվ պատերազմ և իրականացնելով ագրեսիայի ակտ:
Ադրբեջանի զինված ուժերը, վարելով ագրեսիվ պատերազմ, նպատակադրվել են ձեռք բերել ռազմական գերակայություն՝ կոպտորեն խախտելով «Միջազգային զինված կոնֆլիկտների զոհերի պաշտպանության վերաբերյալ» Ժնևի 1949 թվականի օգոստոսի 12-ի կոնվենցիաներին կից Ժնևի 1977 թվականի 1-ին Լրացուցիչ արձանագրության 48-րդ, 51-րդ (2), 52-րդ (2) հոդվածների, 51-րդ (4) հոդվածի 3-րդ կետի և 85-րդ հոդվածի 5-րդ կետի դրույթները, միջազգային սովորույթային մարդասիրական իրավունքի 1-ին, 7-րդ, 11-րդ, 12-րդ, 54-րդ նորմերը։
Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, թույլ տալով միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումներ, զինված ուժերի օգտագործմամբ, հրետանային միջոցների, զրահատեխնիկաների և տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակների կիրառմամբ, համակարգված, կանխամտածված և նպատակաուղղված գրոհների թիրախ են դարձրել Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի՝ Սյունիքի և Վայոց Ձորի մարզերի մարտական հենակետերը։ Դրանց ընթացքում տեղի ունեցած մարտական գործողությունների ժամանակ զոհվել, տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ են ստացել, ինչպես նաև խոշտանգվելով գերևարվել ՀՀ զինված ուժերի մի շարք զինծառայողներ:
Նկատի ունենալով, որ առկա է սպանության, սպանության փորձի, առանձնապես խոշոր չափերով գույքը ոչնչացնելու կամ վնասելու, ագրեսիվ պատերազմ սանձազերծելու կամ վարելու, զինված ընդհարումների ժամանակ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումների, զինված ընդհարման ժամանակ հանցավոր հրաման արձակելու հանցագործությունների հատկանիշներ՝ ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազությունում դեպքի առիթվ հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ, 7-րդ, 13-րդ կետերով, 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ, 7-րդ, 13-րդ կետերով, 185-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 384-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 390-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին և 2-րդ կետերով, 391-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներով:

16-го ноября 2021 года в районе 13:00 часов военно- политическое руководство Азербайджанской Республики, грубым образом нарушив требования пункта 4 статьи 2 Устава ООН, пунктов «а», «б» и «в» Резолюции номер 3314 XXIX сессии Генеральной Ассамблеи ООН, статьи 8-bis Римского статуса Международного уголовного суда, принятого 17-го июня 1998г., с применением запрещенных средств и методов ведения войны, по мотиву национальной ненависти, опасным для жизни многих способом, с умыслом незаконного лишения жизни двух и более лиц и уничтожения имущества путем взрыва, использованием вооруженных сил, применением артиллерии, бронетехники и огнестрельного оружия различного калибра, посягнуло на территориальную целостность Республики Армения, развязав агрессивную войну и осуществив акт агрессии.
Вооруженные силы Азербайджана, ведя агрессивную войну, намеревались завоевать военное превосходство, грубо нарушив положения статей 48, 51 (2), 52 (2), пункта 3 статьи 51 (4) и пункта 5 статьи 85 Дополнительного протокола 1 от 1977 года к Женевской конвенции «О защите жертв международных вооруженных конфликтов» от 12-го августа 1949, нормы 1, 7, 11, 12, 54 обычного международного гуманитарного права.
Военно-политическое руководство Азербайджанской Республики, допустив серьезные нарушения норм международного гуманитарного права, с использованием вооруженных сил, применением артиллерии, бронетехники и огнестрельного оружия различного калибра, скоординированно и целенаправленно нанесло удары по боевым позициям Сюника и Вайоц Дзора Вооруженных сил Республики Армения. Во время боевых действий погибли, получили телесные повреждения различной степени, а также взяты в плен с пытками ряд военнослужащих Вооруженных сил РА.
Учитывая, что в наличии признаки убийства, покушения на убийство, уничтожения или повреждения имущества в особо крупных размерах, развязывания или ведения агрессивной войны, серьезных нарушений международного гуманитарного права в вооруженном конфликте, преступлений о выдаче преступного приказа во время вооруженного конфликта, в Центральной военной прокуратуре РА по факту возбуждено уголовное дело по признакам преступлений, предусмотренных пунктами 1, 6, 7, 13 части 2 статьи 104, пунктами 1, 6, 7, 13 части 2 статьи 34- 104, пунктом 1 части 3 статьи 185 Уголовного кодекса РА, частью 2 статьи 384, пунктами 1 и 2 части 1 статьи 390, частью 3 статьи 391 Уголовного кодекса РА.