ՀՀ արդարադատության ակադեմիայում ուսումնառության ծրագիրն ավարտած և դատախազների թեկնածությունների ցուցակում ընդգրկված 28 անձի այսօր հանձվել են դիպլոմներ:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունում տեղի ունեցած արարողությանը մասնակցել են ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ, ՀՀ արդարադատության ակադեմիայի կառավարման խորհրդի նախագահ Գևորգ Բաղդասարյանը, ՀՀ արդարադատության ակադեմիայի ռեկտոր Սերգեյ Առաքելյանը:
Ակադեմիայի հերթական շրջանավարտներին շնորհավորելով ուսումնառությունը բարեհաջող ավարտելու և դատախազության համակարգ մուտք գործելու իրավունքը վաստակելու համար՝ ՀՀ արդարադատության ակադեմիայի ռեկտորը նշել է, որ դատախազների թեկնածուների ստացած գիտելիքներն ու հմտությունները բավարար են հետագայում իրենց մասնագիտական գործունեությունը բարձր մակարդակով և բարեխղճորեն իրականացնելու համար:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը ևս շնորհավորել է երիտասարդներին, նշել, որ նրանք ընտրել են բավականին պատասխանատու, բարդ, մեծ զոհողություններ, էներգիա և կենտրոնացում պահանջող, միևնույն ժամանակ խիստ պատվաբեր և կայուն, զարգացող, իրավահեն պետության կերտման ճանապարհին առանցքային կարևորություն ունեցող գործունեության ոլորտ: Դրան, ըստ գլխավոր դատախազի, պետք է մոտենալ ոչ թե սոսկ իբրև աշխատանքի, այլ որպես առաքելության:
«Հատկապես մեր երկրի համար ներկայիս բարդ ժամանակահատվածում չափազանց մեծ է դատախազության համակարգի պատասխանատվությունը սահմանադրությամբ իրեն վերապահված գործառույթների համատեքստում պետության և հասարակության բնականոն կենսագործունեությունն ապահովելու, մեր երկրի ներքին իրավական անվտանգության ապահովման հարցում:
Դատախազության համակարգ մուտք գործող ցանկացած անձ իրեն պետք է զգա պետության մաս՝ ունենալով պետական մտածողություն և իրապես իր երկրին ու ժողովրդին ծառայելու գիտակցում ու նվիրում: Դատախազ դառնալու պարագայում ձեր յուրաքանչյուր դատավարական որոշում մարդկանց ճակատագրի է վերաբերելու, և յուրաքանչյուր որոշման որակով, մարդկային ու մասնագիտական նկարագրով, կենցաղով ու վարքագծով միասին մեր հանրությանը տալու ենք ազդակներ, թե որքանով ենք գործնականում ուզում ունենալ արդար, օրենքի ու իրավունքի, բոլորի իրավահավասարության վրա խարսխված հայրենիք ու պետություն, որքանով ենք ունակ նպաստելու մարդակենտրոն քրեական արդարադատության իրականացմանը, մարդու ու պետության իրավուքնների պաշտպանությանը: Մեր համատեղ աշխատանքի որակը ուղիղ համեմատական է մեր պետության արդյունավետությանն ու կենսունակությանը»,-ասել է ՀՀ գլխավոր դատախազը:
Դիպլոմներ ստացող դատախազության թեկնածուներին մաղթելով հաջողություններ՝ Արթուր Դավթյանը ակնկալիք է հայտնել, որ նրանք իրենց հետ համակարգ կբերեն նոր շունչ, նոր աշխատելաոճ, նոր գաղափարներ և, ավագ գործընկերներից ստանալով նաև բավարար փորձառություն՝ կնպաստեն ժամանակի պահանջներին, իրավական մտքի զարգացման միտումներին համարժեք դատախազության զարգացմանը:
Համակարգը որակյալ երիտասարդ կադրերով համալրելու կարևորագույն խնդրի լուծման ճանապարհին Արդարադատության ակադեմիայի ստանձնած դերակատարության, դատախազների թեկնածուների ուսումնառության գործընթացը որակյալ կազմակերպելու համար ՀՀ գլխավոր դատախազը շնորհակալություն է հայտնել նաև Ակադեմիայի ռեկտոր Սերգեյ Առաքելյանին:

22.10.2021 | 28 лиц, включенных в список кандидатов в прокуроры получили дипломы
Сегодня дипломами были награждены 28 лиц, включенных в список кандидатов в прокуроры, которые окончили обучение в Академии юстиции РА.
В церемонии, состоявшейся в Генеральной прокуратуре РА, приняли участие Генеральный прокурор РА Артур Давтян, Заместитель генерального прокурора РА, председатель совета управления Академии юстиции РА Геворг Багдасарян, Ректор Академии юстиции РА Сергей Аракелян.
Поздравив очередных выпускников Академии с успешным завершением учебы и получением права на поступление в систему прокуратуры, Ректор Академии юстиции РА отметил, что знания и навыки, полученные кандидатами достаточны для осуществления своей профессиональной деятельности на высоком уровне и добросовестно.
Генеральный прокурор РА Артур Давтян также поздравил и отметил, что они выбрали довольно ответственную, сложную, но в то же время весьма почетную, стабильную, ключевую сферу деятельности в построении правового государства. По мнению Генерального прокурора, к этому нужно подходить не только как к работе, но и как к миссии.
«Особенно для нашей страны в нынешний непростой период ответственность прокуратуры слишком велика в контексте функций, возложенных на нее Конституцией, для обеспечения нормального функционирования государства, обеспечения внутренней правовой безопасности нашей страны.
Любой человек, поступающий в систему прокуратуры, должен чувствовать себя частью государства, иметь государственный менталитет, настоящее сознание и преданность делу служения своей стране и народу. В случае назначения прокурором, каждое ваше процессуальное решение будет касаться судьбы людей и качеством каждого решения, человеческим и профессиональным описанием мы будем подавать сигналы обществу, насколько мы хотим быть справедливыми на практике, в какой степени мы можем осуществить ориентированное на людей уголовное правосудие, защиту прав людей и государства. Качество нашей совместной работы напрямую сопоставимо эффективности и жизнеспособности нашего государства»,- отметил Генеральный прокурор РА.
Пожелав успехов кандидатам в прокуроры, получившим дипломы, Артур Давтян выразил надежду, что они принесут с собой в систему новое дыхание, новый стиль работы, новые идеи и также получив достаточный опыт от старших коллег будет способствовать развитию прокуратуры в соответствии с требованиями времени и тенденциями развития правовой мысли.
Для качественной организации учебного процесса кандидатов в прокуроры Генеральный прокурор РА также поблагодарил ректора Академии юстиции РА Сергея Аракеляна.