23.09.2021 | Ղազախստանում կայացել է եռակողմ հանդիպում Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի Հանրապետության գլխավոր դատախազների միջև
Ղազախստանի մայրաքաղաք Նուր-Սուլթանում ընթացող ԱՊՀ անդամ-պետությունների գլխավոր դատախազների համակարգող խորհրդի նիստի շրջանակներում կայացել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի, ՌԴ գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովի և ԱՀ գլխավոր դատախազ Քյամրան Ալիևի եռակողմ հանդիպումը:
Կողմերն ընդգծել են եռակողմ հանդիպման ձևաչափի կարևորությունը հատկապես Արցախում և տարածաշրջանում կայունության և օրինականության, Արցախի բնակչության բնականոն կենսագործունեության, անվտանգության հաստատմանն ուղղված ջանքերին նպաստելու առումով:
Կողմերը նաև օգտակար են գնահատել պատերազմի ընթացքում անհետ կորած անձանց, զինծառայողների փնտրման, այդ նպատակով կողմերի միջև միջնորդավորված տեղեկատվության փոխանակման գործընթացի ուղղությամբ ներդրված համատեղ ջանքերը և կարևորել են այդ աշխատանքների շարունակման անհրաժեշտությունը:
Ընդհանուր պատրաստակամություն է արտահայտվել նաև հայ-ադրբեջանական զինված ուժերի շփման գծում, հաղորդակցության  ուղիներում տարաբնույթ օրինախախտումների վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների պահպանման և գործընթացի շարունակման շուրջ՝ որպես կապող օղակ՝ հիմնական դերակատարում վերապահելով Արցախում տեղակայված և գործունեություն ծավալող ՌԴ դատախազության ներկայացուցիչներին, որոնց գործունեության արդյունավետությունը բարձր է գնահատվել:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը հանդիպման ընթացքում շեշտել է Ադրբեջանում պահվող ՀՀ քաղաքացիների վերադարձման անհրաժեշտությունը՝ որը նախատեսված է 2020թ. նոյեմբերի 9-ին ստորագրված հրադադարի հաստատման եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետով, ինչը կարևոր ազդակ կարող է դառնալ տարածաշրջանում խաղաղության, հետագա հնարավոր համագործակցության, անվտանգության երաշխավորման, կողմերի միջև վստահության նախադրյալների ստեղծման համար:
ՀՀ գլխավոր դատախազը փոխանցել է հայկական կողմի պատրաստակամությունը՝ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության ապահովման, էսկալացիայից խուսափելու նպատակով արձանագրվող և հնարավոր օրինախախտման միջադեպերի, դրանց հանգամանքների պարզմանն ուղղված երկկողմ տեղեկատվության փոխանակման ձևաչափերի ներդման շուրջ քննարկումների կապակցությամբ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը բարձր են գնահատել տարածաշրջանում լարվածության թուլացման, հումանիտար խնդիրների լուծման, կողմերի միջև երկխոսության հաստատման ուղղությամբ ռուսական կողմի և անձնապես ՌԴ գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովի անհատական ջանքերը և ցուցաբերած հետևողականությունը:

В столице Казахстана Нур-Султане, в рамках заседания Координационного совета генеральных прокуроров государств-участников СНГ состоялась трехсторонняя встреча Генерального прокурора РА Артура Давтяна, Генерального прокурора РФ Игоря Краснова и Генерального прокурора Азербайджанской Республики Кямрана Алиева.
Стороны подчеркнули важность трёхсторонней встречи, особенно в плане содействия усилиям, направленным на установление в регионе стабильности и законности, безопасности и нормальной жизнедеятельности жителей Арцаха.
Стороны также оценили необходимость совместных усилий в процессе поиска пропавших без вести лиц и военнослужащих во время войны и для этой цели обмена информацией при посредничестве между сторонами, и подчеркнули необходимость продолжения этих работ.
Была также выражена общая готовность относительно соблюдения и продолжения процесса достигнутых договоренностей по обмену информацией о различных нарушениях на линии соприкосновения армянских и азербайджанских вооруженных сил, где ключевую роль играют находящиеся в Арцахе представители прокуратуры РФ, эффективность деятельности которых была высоко оценена.
В ходе встречи Генеральный прокурор РА Артур Давтян подчеркнул необходимость возвращения удерживаемых в Азербайджане граждан РА, в соответствии с пунктом 8 трехстороннего заявления о прекращении огня, подписанного 9-го ноября 2020 года, что может стать важным импульсом для создания предварительных условий для мира в регионе, дальнейшего возможного сотрудничества, установления атмосферы безопасности и доверия между сторонами.
Генеральный прокурор РА передал готовность армянской стороны обсудить внедрение форматов обмена информацией для обеспечения прочного мира в регионе, обсуждения возможных случаев нарушения закона, избежание эскалации, выяснения их обстоятельства.
В ходе встречи стороны высоко оценили последовательность российской стороны и личные усилия Генерального прокурора РФ Игоря Краснова в ослаблении напряженности в регионе, решении гуманитарных вопросов и налаживании диалога между сторонами.