Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության և Ռուսատանի Դաշնության գլխավոր դատախազության դատախազներն այսօր մասնակցել են ՀՀ գլխավոր դատախազությունում անցկացված «Թվային ֆինանսական ակտիվների անդրսահմանային ապօրինի տեղաշարժման և կիբեռհանցավորության դեմ պայքարի հարցերով» փորձագիտական հանդիպմանը և «Կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների վերաբերյալ քրեական գործերով դատախազական հսկողության արդյունավետության բարձրացումը, հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքը և դրամական միջոցները պետական եկամուտ դարձնելու օրենսդրական կարգավորումը» թեմայով կլոր սեղանին:
Միջոցառումներն անցկացվել են այս տրվա հունվարի 12-ին Մոսկվայում ստորագրված՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության և ՌԴ գլխավոր դատախազության միջև 2021-2022 թվականների համագործակցության ծրագրի շրջանակներում: Վերջինս ուղղված է ՀՀ-ում և ՌԴ-ում համատեղ տարեկան մի քանի միջոցառումների միջոցով երկու երկների դատախազությունների համար արդիական համարվող ոլորտային պրակտիկ իրավական խնդիրների համատեքստում փորձի և տեղեկատվության փոխանակմանը, նշված ոլորտներում համագործակցության եղանակների, միջոցների ընդլայնման հնարավորությունների և հեռանկարների քննարկմանը:
Ողջունելով ՌԴ գլխավոր դատախազության պատվիրակության անդամներին և բացելով միջոցառումները՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Գևորգ Բաղդասարյանը նշել է, որ ՀՀ դատախազությունը մշտապես հատուկ նշանակություն է տվել ՌԴ գլխավոր դատախազության հետ սերտ գործակցության խորացմանը, և երկու գերատեսչությունների միջև ձևավորված հարաբերությունների, ձեռբերված փոխադարձ վստահության և կառուցողական երկխոսության բարձր մակարդակը թույլ է տալիս համատեղ լուծելու այնպիսի իրավական խնդիրներ, որոնք ոչ միշտ է հնարավոր կարգավորել միջազգային համաձայնագրերի միջոցով:
Ըստ Գևորգ Բաղդասարյանի՝ դրան նպաստում է նաև 2006թ. ՀՀ և ՌԴ գլխավոր դատախազությունների միջև համագործակցության համաձայնագրի ստորագրումից ի վեր դրանից բխող՝ գործակցության 6 ծրագրերի հաստատման և իրագործման հարցում երկու երկրների դատախազական գերատեսչությունների կողմից տարիներ շարունակ ցուցաբերվող անկեղծ շահագրգռվածությունն ու հետևողականությունը, որի շարքից են նաև Երևանում անցկացվող փորձագիտական հանդիպումն ու կլոր սեղանը: ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալը համակողմանի օգտակար քննարկումներ է մաղթել միջոցառումներում ներգրավված դատախազներին՝ հույս հայտնելով, որ դրանք կնպաստեն նաև նրանց միջև միջանձնային հաղորդակցության արդյունավետության բարձրացմանը:
Անցկացված փորձագիտական քննարկման և «Կլոր սեղանի» ընթացքում ՀՀ և ՌԴ դատախազները քննարկել են հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված գույքը հատկապես աշխարհում տարածում գտնող ոչ ավանդական եղանակներով (առցանց POS տերմինալներով, ինտերնետ և բջջային բանկինգի, թվային քսակների, կրիպտորաժույթների) միջոցով կատարվող գործարքներով օրինականացելու, կոռուպցիոն բնույթի քրեական գործերի քննության, դրանց դրանց նկատմամբ դատախազական հսկողության առանձնահատկությունները, պրակտիկայում հանդիպող խնդիրները և դրանց լուծման միջոցները, ՌԴ-ում և ՀՀ-ում անօրինական ակտիվների բռնագանձման մեխանիզմները, գործակցության կարողությունները, այս ոլորտներում դատախազների մասնագիտացման նշանակությունը:

Прокуроры Генеральной прокуратуры Республики Армения и Генеральной прокуратуры Российской Федерации сегодня приняли участие в экспертной встрече «По вопросам трансграничного незаконного перемещения и борьбы с киберпреступностью цифровых финансовых активов» и в круглом столе на тему «Повышение эффективности прокурорского надзора по уголовным делам о преступлениях коррупционного характера, законодательное регулирование повышения доходов имущества и денежных средств, полученных преступным путем».
Мероприятия были проведены в рамках подписанной 12-го января сего года в Москве программы сотрудничества Генеральной прокуратуры РА и Генеральной прокуратуры РФ на 2021-2022 годы. Последняя направлена на обмен опытом и информацией в контексте отраслевых практических правовых проблем, считающихся актуальными для прокуратур двух стран, посредством нескольких совместных ежегодных мероприятий в РА и РФ, обсуждение способов и перспектив расширения сотрудничества, возможностей и перспектив расширения средств в указанных сферах.
Приветствуя членов делегации Генеральной прокуратуры РФ и открывая мероприятия, заместитель генeрального прокурора РА Геворг Багдасарян отметил, что прокуратура РА всегда придавала особое значение углублению тесного сотрудничества с Генеральной прокуратурой РФ, и высокий уровень сформировавшихся между двумя ведомствами отношений, достигнутого взаимного доверия и конструктивного диалога позволяет совместно решать такие правовые проблемы, которые не всегда возможно урегулировать посредством международных соглашений.
По словам Геворга Багдасаряна, этому способствует и искренняя заинтересованность и последовательность, проявляемая на протяжении многих лет прокурорскими ведомствами двух стран в вопросе утверждения и реализации 6 программ сотрудничества, вытекающих из подписания соглашения о сотрудничестве между Генеральными прокуратурами РА и РФ 2006 года (в числе которых и экспертная встреча и круглый стол в Ереване). Заместитель генерального прокурора РА пожелал всесторонних полезных обсуждений прокурорам, вовлеченным в мероприятия, выразив надежду, что они будут способствовать повышению эффективности межличностного общения между ведомствами.
В ходе экспертного обсуждения и круглого стола прокуроры РА и РФ обсудили особенности легализации имущества, приобретенного преступным путем посредством сделок по нетрадиционным методам (POS-терминалы онлайн, интернет, мобильный банкинг, криптовалюты) расследования уголовных дел коррупционного характера, а также особенности прокурорского контроля над ними, проблемы, встречающиеся на практике и способы их решения, механизмы конфискации незаконных активов в РФ и РА, возможности сотрудничества.