Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության և Ռուսատանի Դաշնության գլխավոր դատախազության դատախազներն այսօր մասնակցել են ՀՀ գլխավոր դատախազությունում անցկացված «Թվային ֆինանսական ակտիվների անդրսահմանային ապօրինի տեղաշարժման և կիբեռհանցավորության դեմ պայքարի հարցերով» փորձագիտական հանդիպմանը և «Կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների վերաբերյալ քրեական գործերով դատախազական հսկողության արդյունավետության բարձրացումը, հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքը և դրամական միջոցները պետական եկամուտ դարձնելու օրենսդրական կարգավորումը» թեմայով կլոր սեղանին:
Միջոցառումներն անցկացվել են այս տրվա հունվարի 12-ին Մոսկվայում ստորագրված՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության և ՌԴ գլխավոր դատախազության միջև 2021-2022 թվականների համագործակցության ծրագրի շրջանակներում: Վերջինս ուղղված է ՀՀ-ում և ՌԴ-ում համատեղ տարեկան մի քանի միջոցառումների միջոցով երկու երկների դատախազությունների համար արդիական համարվող ոլորտային պրակտիկ իրավական խնդիրների համատեքստում փորձի և տեղեկատվության փոխանակմանը, նշված ոլորտներում համագործակցության եղանակների, միջոցների ընդլայնման հնարավորությունների և հեռանկարների քննարկմանը:
Ողջունելով ՌԴ գլխավոր դատախազության պատվիրակության անդամներին և բացելով միջոցառումները՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Գևորգ Բաղդասարյանը նշել է, որ ՀՀ դատախազությունը մշտապես հատուկ նշանակություն է տվել ՌԴ գլխավոր դատախազության հետ սերտ գործակցության խորացմանը, և երկու գերատեսչությունների միջև ձևավորված հարաբերությունների, ձեռբերված փոխադարձ վստահության և կառուցողական երկխոսության բարձր մակարդակը թույլ է տալիս համատեղ լուծելու այնպիսի իրավական խնդիրներ, որոնք ոչ միշտ է հնարավոր կարգավորել միջազգային համաձայնագրերի միջոցով:
Ըստ Գևորգ Բաղդասարյանի՝ դրան նպաստում է նաև 2006թ. ՀՀ և ՌԴ գլխավոր դատախազությունների միջև համագործակցության համաձայնագրի ստորագրումից ի վեր դրանից բխող՝ գործակցության 6 ծրագրերի հաստատման և իրագործման հարցում երկու երկրների դատախազական գերատեսչությունների կողմից տարիներ շարունակ ցուցաբերվող անկեղծ շահագրգռվածությունն ու հետևողականությունը, որի շարքից են նաև Երևանում անցկացվող փորձագիտական հանդիպումն ու կլոր սեղանը: ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալը համակողմանի օգտակար քննարկումներ է մաղթել միջոցառումներում ներգրավված դատախազներին՝ հույս հայտնելով, որ դրանք կնպաստեն նաև նրանց միջև միջանձնային հաղորդակցության արդյունավետության բարձրացմանը:
Անցկացված փորձագիտական քննարկման և «Կլոր սեղանի» ընթացքում ՀՀ և ՌԴ դատախազները քննարկել են հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված գույքը հատկապես աշխարհում տարածում գտնող ոչ ավանդական եղանակներով (առցանց POS տերմինալներով, ինտերնետ և բջջային բանկինգի, թվային քսակների, կրիպտորաժույթների) միջոցով կատարվող գործարքներով օրինականացելու, կոռուպցիոն բնույթի քրեական գործերի քննության, դրանց դրանց նկատմամբ դատախազական հսկողության առանձնահատկությունները, պրակտիկայում հանդիպող խնդիրները և դրանց լուծման միջոցները, ՌԴ-ում և ՀՀ-ում անօրինական ակտիվների բռնագանձման մեխանիզմները, գործակցության կարողությունները, այս ոլորտներում դատախազների մասնագիտացման նշանակությունը:

15.09.2021 | Expert discussion on topical issues of the fight against corruption and cybercrime and a joint round table with the participation of the RA and the RF prosecutors
The Prosecutors of the Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia and the Prosecutor General's Office of the Russian Federation participated in the expert meeting "On the issues of cross-border illegal movement and combating cybercrime of digital financial assets" and in the round table on the topic "Increasing the efficiency of prosecutorial supervision by criminal cases of corruption crimes, legislative regulation of increasing the income of property and money obtained by criminal means."
The events were held within the framework of the cooperation program of the RA Prosecutor General's Office and the RF Prosecutor General's Office for 2021-2022, signed in Moscow on January 12 of this year. The latter is aimed at exchanging experience and information in the context of sectoral practical legal problems considered relevant for the prosecutors of the two countries through several joint annual events in the RA and the Russian Federation, discussing ways and prospects for expanding cooperation, opportunities and prospects for expanding funds in these areas.
By welcoming the members of the delegation of the Prosecutor General's Office of the Russian Federation and opening the events, Deputy Prosecutor General of the Republic of Armenia Gevorg Baghdasaryan noted that the Prosecutor's Office of the Republic of Armenia has always attached special importance to deepening close cooperation with the Prosecutor General's Office of the Russian Federation, and the high level of relations formed between the two agencies, mutual trust and constructive dialogue allows joint to solve such legal problems that it is not always possible to settle through international agreements.
According to Gevorg Baghdasaryan, this is facilitated by the sincere interest and consistency shown over the years by the prosecutorial agencies of the two countries in approving and implementing 6 cooperation programs arising from the signing of a cooperation agreement between the Prosecutor General's Offices of the Republic of Armenia and the Russian Federation in 2006 (including expert meeting and round table in Yerevan). The RA Deputy Prosecutor General wished useful discussions to the prosecutors involved in the events, expressing the hope that they would contribute to increasing the efficiency of interpersonal communication between agencies.
During the expert discussion and round table, the prosecutors of the RA and the RF discussed the peculiarities of the legalization of property acquired by criminal means through transactions using non-traditional methods (POS terminals online, the Internet, mobile banking, cryptocurrencies), the investigation of criminal cases regarding corruption, as well as the peculiarities of prosecutorial control over them, problems encountered in practice and ways to solve them, mechanisms for the confiscation of illegal assets in the Russian Federation and the Republic of Armenia, opportunities for cooperation.