ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը սեպտեմբերի 8-ին մասնակցել է Անկախ պետությունների համագործակցության կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի 6-րդ նիստին, որն անցկացվել է առցանց՝ տեսակոնֆերանսի ձևաչափով: Բացի ՀՀ-ից, նիստին մասնակցել են նաև պատվիրակություններ Ռուսաստանի Դաշնությունից, Բելառուսից, Ղազախստանից, Ղրղզստանից, Տաջիկստանից, Մոլդովայից, ինչպես նաև՝ ԱՊՀ գործադիր կոմիտեից:
Քննարկվել են Միջպետական խորհրդի նախորդ նիստին ընդունված որոշումների, ԱՊՀ անդամ երկրների համագործակցության համաձայնագրից բխող հակակոռուպցիոն կոնցեպցիայի իրականացման ընթացքները, կոռուպցիայի դեմ պայքարի իրավական և կազմակերպական հիմքերի զարգացմանն ուղղված քայլերը, այս ոլորտում ԱՊՀ անդամ երկրների միջև փոխգործակցությունը: Անդրադարձ է կատարվել նաև քրեական հետապնդման շրջանակներից դուրս կոռուպցիոն իրավախախտումների բացահայտման մեխանիզմներին: Կայացվել են որոշումներ Խորհրդի հաջորդ նիստի անցկացման, ինչպես նաև Խորհրդի նոր ղեկավար կազմի վերաբերյալ:
Նիստի ընթացքում մասնակից երկրների գլխավոր դատախազները, պատվիրակությունների ղեկավարները ներկայացրել են ներպետական մակարդակում կոռուպցիայի դեմ պայքարի իրենց պրակտիկան, խնդիրները և դրանց լուծման ընտրած կառուցակարգերը:
Այս շրջանակներում ելույթ է ունեցել նաև ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը՝ ներկայացնելով վերջին տարիներին ՀՀ-ում իրականացվող կոռուպցիայի հակազդման օրենսդրական, ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների ընթացքն ու միջանկյալ արդյունքները: Մասնավորապես, Արթուր Դավթյանը նշել է, որ Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարը կրում է ռազմավարական բնույթ և իրականացվում է բազմաշերտ ծրագրերի միջոցով:
«Ես ուրախ եմ արձանագրել, որ մեր նախորդ նիստից հետո Հայաստանի Հանրատետությունն էական առաջընթաց է արձանագրել կոռուպցիայի հակազդման՝ առաջնահերթություն հռչակված բոլոր ուղղություններով և գործարկել է այդ պայքարի կատարելագործմանը և արդյունավետության բարձրացմանը միտված անհրաժեշտ կազմակերպա-իրավական կառուցակարգերը»,-նշել է ՀՀ գլխավոր դատախազը:
Որպես օրեսդրական և համակարգային բարեփոխումների կենսագործվող բաղադրիչներ՝ նա շեշտադրում է կատարել ՀՀ քրեական և ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքերում՝ նաև միջազգային-իրավական համագործակցության խթանման նպատակով կատարված փոփոխությունների և լրացումների, ՀՀ դատախազության կողմից մշակված և ներդրված՝ կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության քրեաիրավական և կրիմինալիստական առանձնահատկությունները և բնութագրիչները հստակեցնող մեթոդական ուղեցույցի, ՀՀ-ում Հակակոռուպցիոն կոմիտեի, կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության ոլորտում մասնագիտացած դատարանի ստեղծման վրա:
ՀՀ գլխավոր դատախազը գործընկերներին տեղեկացրել է նաև ապօրինի գույքի բռնագանձման ոլորտում Հայաստանի դատախազության մեկամյա փորձն ու արդյունքները՝ համոզմունք հայտնելով, որ ստեղծված մեխանիզմները դառնալու են կոռուպցիայի դեմ պայքարի հիմնական արդյունավետ գործիքներից մեկը:
Արթուր Դավթյանը հաստատել է գործընկեր երկրների իրավասու մարմինների հետ կոռուպցիայի հակազդման ոլորտում համագործակցությունը զարգացնելու ՀՀ դատախազության պատրաստակամությունը:

8 сентября генеральный прокурор РА Артур Давтян принял участие в 6-м заседании Межгосударственного совета Содружества Независимых Государств по противодействию коррупции, которое проводилось в режиме онлайн в формате видеоконференции. Помимо Армении в заседании приняли участие также делегации из Российской Федерации, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Молдовы, а также Исполнительного комитета СНГ.
Были обсуждены процессы решений, принятых на предыдущем заседании Межгосударственного совета, реализации антикоррупционной концепции, вытекающей из Соглашения о сотрудничестве государств- участников СНГ, шаги, направленные на развитие правовой и организационной базы борьбы с коррупцией, сотрудничество между государствами-участниками СНГ в этой области. Упоминались также механизмы выявления коррупционных правонарушений вне уголовного преследования. Были приняты решения о проведении следующего заседания Совета, а также о новом руководящем составе Совета.
В ходе встречи генеральные прокуроры стран-участниц, главы делегаций представили свою практику в борьбе с коррупцией на национальном уровне, проблемы и механизмы, выбранные для их решения.
В рамках этого выступил также генеральный прокурор РА Артур Давтян, представив процесс законодательных, институциональных реформ в РА за последние годы и промежуточные результаты. В частности, Артур Давтян отметил, что борьба с коррупцией в Армении носит стратегический характер и осуществляется через многоуровневые программы.
«Я рад констатировать, что после нашего предыдущего заседания Республика Армения констатировала значительный прогресс во всех сферах противодействия коррупции, объявила ее приоритетной, и запустила необходимые организационные и правовые структуры, направленные на улучшение борьбы»,- отметил генеральный прокурор.
В качестве жизнеспособного компонента законодательных и системных реформ он подчеркнул конкретные изменения и дополнения, внесенные в Уголовный кодекс РА и Уголовно- процессуальный кодекс РА, методическое руководство, уточняющее уголовно- правовые и криминалистические особенности и характеристики расследования коррупционных преступлений, разработанные и внедренные Прокуратурой Республики Армения, создание антикоррупционного комитета РА и суда, специализированного на расследовании коррупционных преступлений.
Генеральный прокурор РА проинформировал также коллег об опыте и результатах работы Прокуратуры Армении в области взыскания незаконного имущества, выразив уверенность, что созданные механизмы станут одним из основных эффективных инструментов в борьбе с коррупцией.
Артур Давтян подтвердил готовность Прокуратуры РА к развитию сотрудничества с компетентными органами стран-партнеров в сфере противодействия коррупции.