ՀՀ գլխավոր դատախազությունն ամփոփել է 2021թ. հունիսի 20-ին կայացած ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների ամբողջ ընթացքում (ներառյալ մինչև պաշտոնական քարոզարշավի մեկնարկը, քվեների հաշվարկի և առանձին տեղամասերում վերահաշվարկի ընացքը) առերևույթ ընտրական հանցավոր իրավախախտումների, ինչպես նաև բնույթով ընտրական չհանդիսացող, սակայն ընտրություններով պայմանավորված այլ բնույթի առերևույթ հանցավոր արարքների վերաբերյալ ստացված հաղորդումների ընթացքավորման ուղությամբ իրականացված գործունեության արդյունքները ըստ 2021թ. հուլիսի 2-ի դրությամբ առկա տվյալների:
Ըստ այդմ՝ հուլիսի 2-ի դրությամբ ստացվել և ուսումնասիրվել է վերոնշյալ բնույթի ենթադրյալ հանցավոր իրավախախտումների վերաբերյալ 861 հաղորդում և ահազանգ: Դրանցից՝
- 269-ը՝ զանգվածային լրատվամիջոցների հրապարակումներ են,
- 281-ը՝ ֆիզիկական անձի կողմից, այդ թվում՝ նաև ՀՀ դատախազության թեժ գծի միջոցով ստացված հաղորդումներ,
- 2-ը՝ Մարդու իրավուքնների պաշտպանի գրասենյակից ստացված գրություններ,
- 106-ը՝ սոցիալական ցանցերում քաղաքացիների կողմից կատարված գրառումներ,
- 203-ը՝ ոստիկանության աշխատակիցների կողմից ստացված օպերատիվ տվյալներ:
Նշված առերևույթ հանցավոր իրավախախտումների վերաբերյալ հաղորդում-ահազանգերից՝
- 264-ը՝ վերաբերում է ընտրակաշառք տալուն (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդված),
- 226-ը՝ ընտրական իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելուն (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149-րդ հոդված),
- 109-ը՝ մեկից ավելի անգամ կամ այլ անձի փոխարեն քվեարկելուն (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 153-րդ հոդված),
- 75-ը՝ տեղամասային կենտրոնում կամ դրա մուտքին հարող տարածքում բռնություն գործադրելուն (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149.1-րդ հոդված),
- 60-ը՝ քվեարկության գաղտնիությունը խախտելուն (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154-րդ հոդված),
- 14-ը՝ ընտրությունների արդյունքները կեղծելուն (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 150-րդ հոդված),
- 13-ը՝ ընտրողների ցուցակները կազմելու կարգը խախտելուն (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 152-րդ հոդված),
- 9-ը՝ տեղամասային կենտրոնում կամ դրա մուտքին հարող տարածքում բռնություն գործադրելուն (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149.2-րդ հոդված),
- 4-ը՝ հանձնաժողովի կնիքը, աշխատանքային փաստաթղթերը հափշտակելուն (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.7-րդ հոդված),
- 3-ը՝ վստահված անձին, ընտրական հանձնաժողովի անդամին, դիտորդին կամ ԶԼՄ ներկայացուցչին ընտրական փաստաթղթերին ծանոթանալուն խչընդոտելուն (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.5-րդ հոդված),
- 84-ը՝ այլ (ուրիշի գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելուն կամ վնասելուն՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 185-րդ հոդված, դիտորդ լինելու վերաբերյալ կեղծ տվյալներ ներկայացնելուն, գողության՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 177-րդ հոդված և այլն):
Ենթադրյալ ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ 490 հաղորդում, որոնք բնույթով եղել են վերացական և ընդհանրական, ուղարկվել են ՀՀ ոստիկանություն՝ դրանցում նշված հանգամանքների պարզմանն ուղղված անհրաժեշտ ստուգողական գործողություններ կատարելու համար: Իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում նշվածներից 462-ի դեպքում հաղորդումներով ներկայացված տեղեկությունները չեն հաստատվել, և դրանք թողնվել են անհետևանք, իսկ 28-ով ստուգողական գործողությունները շարունակվում են:
Ընդհանուր 861 հաղորդումներից 371-ն ուղարկվել է հետաքննության կամ նախաքննության մարմիններ՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածներով սահմանված կարգով նյութեր նախապատրաստելու նպատակով:
Դրանց արդյունքում 270 նյութերով մերժվել է քրեական գործի հարուցումը, 41-ը գտնվում է նյութերի նախապատրաստման ընթացքում:
Իսկ 60 դեպքի առթիվ հարուցվել են քրեական գործեր, որոնցից՝
- 26-ը՝ ընտրակաշառք տալու, ստանալու, ընտրակաշառքի միջնորդության դեպքերի առթիվ՝ ՝ այդ թվում նաև մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, երկու կամ ավելի անձի նկատմամբ,
- 8-ը՝ նախընտրական պաստառների վնասման, ոչնչացման հանգամանքով պայմանավորված ուրիշին գույքային վնաս պատճառելու դեպքերի առթիվ,
- 4-ը՝ նախընտրական քարոզչությանը մասնակցելուն կամ չմասնակցելուն հարկադրելու՝ այդ թվում՝ իրականացված մի խումբ անձանց կողմից,
- 4-ը՝ ընտրական իրավունքի իրականացմանը, ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքներին կամ ընտրությանը մասնակցող անձանց լիազորությունների իրականացմանը խոչընդոտելու դեպքի առթիվ, այդ թվում՝ կատարված գույքին վնաս պատճառելով կամ նյութապես շահագրգռելով,
- 4-ը՝ քվեարկության գաղտնիությունը խախտելու դեպքի առթիվ,
- 3-ը՝ մեկից ավելի անգամ կամ այլ անձի փոխարեն քվեարկելու դեպքերով,
- 2-ը՝ տեղամասային կենտրոնում կամ դրա մուտքին հարող տարածքում բռնություն գործադրելը կամ բռնություն գործադրելու սպառնալիքի դեպքի առթիվ,
- 2-ը՝ բռնությամբ զուգորդված պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու դեպքերի առթիվ,
- 1-ը՝ 2 և ավելի անձանց ընտրություններին մասնակցելուն, կուսակցությունների կամ դաշինքի օգտին կողմ քվեարկելուն հարկադրելու դեպքերի առթիվ,
- 1-ը՝ մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ կեղծ քվեաթերթիկներ իրացնելու դեպքերի առթիվ,
- 1-ը՝ տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի անդամի անհատական կնիքը հափշտակելու առերևույթ հատկանիշներով,
- 1-ը՝ զենքով տեղամասային կենտրոն մուտք գործելու դեպքերի առթիվ,
- 1-ը՝ լրագրողի մասնագիտական գործունեությունը խոչընդոտելու դեպքի առթիվ,
- 1-ը՝ ենթադրաբար ընտրական գործըթնացներով պայմանավորված՝ առանձնապես խոշոր չափերով յուրացում կատարելու դեպքի առթիվ,
- 1-ը՝ նախընտրական քարոզարշավի ժամանակահատվածում՝հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելու դեպքի առթիվ:
Նշված քրեական գործերով քրեական հետապնդում է իրականացվել 66 անձանց նկատմամբ, որոնցից 65-ն ունեն մեղադրյալի կարգավիճակ, 1-ը՝ կասկածյալի: Մեղադրյալ ներգրավված 16 անձի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանավորումը:
Այս գործերով քրեական հետապնդման ենթարկված 7 անձ հանդիսացել է ԱԺ արտահերթ ընտրություններին մասնակցած 4 քաղաքական ուժերի՝ 2 կուսակցության և 2 կուսակցությունների դաշինքի պատգամավորության թեկնածու, որոնցից 4-ը՝ «Պատիվ ունեմ» դաշինքի, 1-ը՝ «Հայաստան» դաշինքի, 1-ը՝ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության, 1-ը՝ «Վերելք» կուսակցության: Նրանցից 6-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը: Իսկ կուսակցության պատգամավորության թեկնածուների ցուցակում ընդգրկված 1 անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու նպատակով ՀՀ դատախազությունը ՀՀ ԿԸՀ է ներկայացրել համապատասխան միջնորդություն:
Հետախուզում է հայտարարվել 2 անձի նկատմամբ, որոնցից մեկը՝ պատգամավորության թեկնածու:
Առերևույթ ընտրական հանցագործությունների դեպքերով հարուցված 4 քրեական գործով նախաքննությունն ավարտվել է, որոնցից 2-ը վերաբերում են ընտրակաշառք տալուն, 1-ը՝ մի քանի անձանց ընտրություններին մասնակցելուն, կուսակցությունների կամ դաշինքի օգտին կողմ քվեարկելուն հարկադրելուն և մեկը՝ նախընտրական քարոզչությանը մասնակցելուն հարկադրելուն: Նշված գործերից 2-ը՝ 2 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է դատարան՝ ըստ էության քննելու համար:

Генеральная прокуратура РА подвела итоги деятельности, осуществленной в направлении обработки сообщений, полученных относительно возможных правонарушений на выборах за все время внеочередных выборов в Национальное собрание РА 20-го июня 2021г. (до запуска официальной избирательной кампании, ход подсчета голосов и пересчета в отдельных местах включительно), а также возможно преступных деяний, не являющихся избирательными по характеру, но относящихся к ним, согласно данным, имеющимся по состоянию на 2 июля 2021г.
Согласно этому, по состоянию на 2 июля было получено и исследовано 861 сообщение и тревожный вызов относительно предполагаемых правонарушений вышеуказанного характера. Из них:
- 269 - публикации в СМИ;
- 281 - сообщения, полученные от физических лиц, в том числе поступившие на горячую линию Прокуратуры РА;
- 2- письма из Канцелярии Защитника прав человека;
- 106 – записи, сделанные гражданами в социальных сетях;
- 203 - оперативные данные, полученные сотрудниками полиции.
- Из вышеупомянутых сообщений- тревожных вызовов о возможных правонарушениях:
- 264 – о даче взятки на выборах (статья 154.2 Уголовного кодекса РА);
- 226 - о воспрепятствовании осуществлению избирательного права (статья 149 Уголовного кодекса РА);
- 109 - о голосовании более одного раза или за другое лицо (статья 153 Уголовного кодекса РА);
- 75 – о насилии в участковом центре или на территории, прилегающей к его входу (статья 149.1 Уголовного кодекса РА);
- 60 - о нарушении тайны голосования (статья 154 Уголовного кодекса РА);
- 14 – о фальсификации результатов выборов (статья 150 Уголовного кодекса РА);
- 13 - о нарушении порядка составления списков избирателей (статья 152 Уголовного кодекса РА);
- 9 - о насилии в участковом центре или на территории, прилегающей к его входу (статья 149.1 Уголовного кодекса РА);
- 4 - о краже печати комиссии, избирательных документов (статья 154.7 Уголовного кодекса РА);
- 3 – о воспрепятствовании доверенному лицу, члену избирательной комиссии, наблюдателю или представителю СМИ знакомиться с избирательными документами (статья 154.5 Уголовного кодекса РА);
84 – о других избирательных действиях (об умышленном уничтожении или повреждении чужого имущества- статья 185 Уголовного кодекса РА, о предоставлении ложных сведений о наблюдателе, о краже- статья 177 Уголовного кодекса РА и т.п.).
490 сообщений о предполагаемых нарушениях на выборах, которые носили абстрактный и обобщенный характер, были направлены в Полицию РА для проведения необходимых проверочных мероприятий, направленных на выяснение указанных в них обстоятельств. В результате проведенных оперативно-розыскных мероприятий информация, имеющаяся по 462 из указанных дел, не подтвердилась, они были оставлены без последствия, а по 28 случаям проверочные действия продолжаются.
Из 861 сообщений 371 были направлены в органы дознания или предварительного следствия с целью подготовки материалов в соответствии со статьями 180-181 Уголовно-процессуального кодекса РА.
В результате этого по 270 материалам в возбуждении уголовного дела было отказано, 41 находится в процессе подготовки материалов.
А по факту 60 случаев возбуждены уголовные дела, из которых:
26 было возбуждено по признакам дачи, получения или посредничества в получении взятки на выборах, в том числе группой лиц по предварительному сговору в отношении двух и более лиц;
- 8 – по фактам причинения имущественного ущерба чужому в связи с обстоятельством повреждения, уничтожения предвыборных плакатов;
- 4 - принуждения участвовать или не участвовать в избирательной кампании, в том числе группой лиц;
- 4 – по факту воспрепятствования осуществлению избирательного права, осуществлению полномочий лицами, участвующими в работах избирательной комиссии или в выборах, в том числе совершенного с причинением вреда имуществу или материальной заинтересованностью;
- 4 – по факту нарушения тайны голосования;
- 3 – по фактам голосования более одного раза или вместо другого лица;
- 2 – по факту угрозы насилия или насилия в участковом центре или на территории, прилегающей к его входу;
- 2 – по фактам превышения должностных полномочий с применением насилия;
- 1 – принуждения 2 и более избирателей к участию на выборах, голосованию в пользу партий или блока;
- 1- реализации подложных избирательных листков группой лиц по предварительному сговору;
- 1 – по возможным признакам кражи индивидуальной печати члена участковой избирательной комиссии;
- 1 – по фактам проникновения в участковый центр с оружием;
- 1 – по факту воспрепятствования профессиональной деятельности журналиста;
- 1 – по факту совершения присвоения в особо крупных размерах, обусловленного предполагаемыми избирательными процессами;
- 1 – по факту материальной заинтересованности с целью участия в кампании или отказа от участия в ней во время предвыборной кампании.
По указанным уголовным делам уголовное преследование было осуществлено в отношении 66 лиц, 65 из которых имеют статус обвиняемого, 1- подозреваемого. В отношении 16 привлеченных обвиняемых в качестве меры пресечения было избрано заключение под стражу.
7 лиц, привлеченных к уголовному преследованию по указанным делам, являлись кандидатами на парламентских выборах от 4 политических сил, 2 партий и 2 кандидатов в депутаты от блока, 4 из которых входили в блок «Патив унем», 1 - в блок «Айастан», 1- партию «Баргавач Айастан», 1 - партию «Верелк». В отношении 6 из них в качестве меры пресечения было избрано заключение под стражу. Чтобы дать согласие на уголовное преследование одного лица, включенного в список кандидатов в депутаты от партии, Прокуратура РА направила соответствующее ходатайство в ЦИК РА.
В отношении 2 лиц был объявлен розыск, 1 из них- кандидат в депутаты.
Предварительное следствие по 4 уголовным делам, возбужденным по фактам возможных преступлений на выборах, было завершено, 2 из которых относятся к даче взятки, 1- принуждению нескольких лиц к участию в выборах, голосованию за партии или блока, и 1- к принуждению к участию в предвыборной кампании.