12.01.2021 | ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Ռուսաստանի Դաշնությունում
Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովի հրավերով ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը գտնվում է ՌԴ մայրաքաղաք Մոսվայում՝ մասնակցելու ՌԴ դատախազության աշխատակցի օրվան նվիրված հանդիսավոր միջոցառումներին:
Մասնագիտական տոնի կապակցությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազը շնորհավորել է ՌԴ իր գործընկերներին՝ նշելով, որ ՌԴ դատախազությունն ունի պատկառելի՝ շուրջ 300-ամյա պատմական անցյալ, որի ընթացքում կուտակած փորձի հիման վրա շարունակում է զարգանալ ժամանակի նոր պահանջներին ու մարտահրավերներին համահունչ:
ՀՀ գլխավոր դատախազը նշել է, որ ՀՀ և ՌԴ դատախազությունների միջև ձևավորված փոխըմբռնման բարձր մակարդակը նպաստում է միջազգային հանցավորության դեմ ընդհանուր պայքարում երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով ակտիվ գործակցությանը, իրավական փոխօգնության կառուցակարգերի արդյունավետ իրականացմանը, միմյանց երկրներում մեր քաղաքացիների իրավունքների քրեաիրավական պաշտպանությանը, որը սնվում է երկու պետությունների դաշնակցային, բարեկամական հարաբերություններից, պատմական, մշակութային ու քաղաքակրթական ընդհանրությունների էությունից:
Արթուր Դավթյանը կարևորել է հատկապես արցախյան վերջին պատերազմից հետո ստեղծված նոր իրավիճակում ՌԴ դատախազության աշխատակիցների կողմից Արցախի Հանրապետությունում քրեաիրավական ոլորտում ռուսական խաղաղապահ ուժերի սպասարկման շրջանակներում իրականացվող աշխատանքը, որը նպաստում է օրինապահությանը, ռուս զինծառայողների կողմից իրենց ծառայողական պարտականությունների բնականոն իրականացմանը, հայկական զինված ուժերի ծառայողների, Արցախի բնակչության հետ փոխադարձ հարգանքի և վստահության վրա խարսխված հարաբերությունների հաստատմանը, տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության երաշխավորմանը, ինչն իր հերթին բխում է Արցախում բնականոն կյանքի վերականգնման, մեր հայրենակիցների անվտանգության, Արցախի զարգացման հեռանկարներից:
Ելնելով վերոնշյալից՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից Արցախի Հանրապետությունում ծառայություն իրականացնող ՌԴ դատախազության 4 աշխատակիցներ Արցախի Հանրապետությունում իրավակարգի ամրապնդման և ՀՀ դատախազության հետ համագործակցության գործում ունեցած ներդրման համար ՌԴ դատախազության աշխատակցի օրվա առթիվ պարգևատրվել են համապատասխան մեդալներով և կրծքանշանով:

По приглашению Генерального прокурора РФ И. Краснова Генеральный прокурор РА А. Давтян находится в Москве для участия в торжественных мероприятиях, посвященных Дню сотрудника прокуратуры РФ.
По случаю профессионального праздника Генеральный прокурор РА поздравил своих российских коллег, отметив, что прокуратура РФ имеет 300-летнее почётное историческое прошлое.
Генеральный прокурор РА отметил, что высокий уровень взаимопонимания между прокуратурами РА и РФ способствует активному сотрудничеству в двустороннем и многостороннем форматах в борьбе с международной преступностью, эффективному задействованию механизмов правовой взаимопомощи, уголовно-правовой защите прав граждан.
Артур Давтян подчеркнул важность работы сотрудников прокуратуры РФ в рамках обслуживания российских миротворческих сил в уголовно-правовой сфере в Арцахской Республике, что способствует законности, исполнению российскими военнослужащими их служебных обязанностей, а также установлению отношений, основанных на взаимном уважении и доверии со служащими армянских вооруженных сил и жителями Арцаха, а также гарантированию стабильности и мира в регионе.
Исходя из вышеизложенного за укрепление правопорядка в Арцахской Республике и вклад в развитие сотрудничества с прокуратурой РА 4 сотрудников прокуратуры РФ, осуществляющих службу в Арцахской Республике награждены медалями по случаю Дня сотрудника прокуратуры РФ.