Պարզվել են Արցախի Հանրապետությունից դեպի Հայաստանի Հանրապետություն անօրինական ճանապարհով զենք-զինամթերք տեղափոխելու դեպքի մի շարք հանգամանքներ:
Մասնավորապես պարզվել է, որ դեռևս չպարզված ժամանակահատվածում և հանգամանքներում մի խումբ անձինք նախնական համաձայնությամբ ապօրինի ձեռք են բերել և Հ.Մ.-ի վարած ավտոմեքենայում ապօրինի պահելով՝ ապօրինի փոխադրել են հրազեն հանդիսացող «ԱԿ-103» տեսակի 2 ինքնաձիգ, ռազմամթերք հանդիսացող 7,62 մմ տրամաչափի 77 փամփուշտ և պայթուցիկ սարք հանդիսացող Ֆ-1 տեսակի 1 նռնակ: 2020թ. հոկտեմբերի 26-ին՝ ժամը 2000-ի սահմաններում, դրանք հայտնաբերվել և վերցվել են Սյունիքի մարզի Գորիս համայնքի Վերիշեն բնակավայրից դեպի ԱՀ տանող ճանապարհահատվածում ծառայություն իրականացնող համապատասխան իրավապահ մարմնի աշխատակիցների կողմից:
Նշվածի կապակցությամբ՝ նույն օրը ՀՀ ոստիկանության Գորիսի բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել է քրեական գործ և նախաքննություն կատարելու համար ուղարկվել ՀՀ ՔԿ Սյունիքի մարզային քննչական վարչություն։
Սյունիքի մարզի դատախազի հանձնարարությամբ ձերբակալվել են նշված ավտոմեքենայի սեփականատերը, վարորդը և ուղևորը, ինչից հետո՝ 2020թ. հոկտեմբերի 29-ին, նրանց մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Նույն օրը նշված քրեական գործի նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող Սյունիքի մարզի դատախազության համապատասխան դատախազի կողմից միջնորդություններ են ներկայացվել Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան մեղադրյալների նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու համար։
Քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են բոլոր անհրաժեշտ միջոցները դեպքի լիարժեք հանգամանքները բացահայտելու համար:
ՀՀ դատախազությունը խստորեն զգուշացնում է՝ ձեռնպահ մնալ նման հանցավոր գործողություններից, որոնք հղի են ՀՀ-ի և ԱՀ-ի բնակչության, հասարակական անվտանգության, հանցածին իրավիճակի վատթարացման սպառնալիքներով: Ինչպես նշած, այնպես էլ նմանատիպ հնարավոր այլ դրսևորումների դեպքում ՀՀ դատախազությունը հետամուտ է լինելու նման գործողություններին ամենակոշտ իրավական գնահատականներ տալուն և հանցագործությունը կատարող անձանց քրեական խիստ պատասխանատվության ենթարկելուն:

Выявлен ряд обстоятельств случая о незаконной перевозке оружия и боеприпасов из Республики Арцах в Республику Армения.
В частности, было установлено, что в неустановленный период при определенных обстоятельствах группа лиц по предварительному сговору, незаконно удерживая в автомобиле, управляемом А.M., незаконно перевезла 2 автомата АК-103, 77 пуль калибра 7,62 мм, являющихся боеприпасами, 1 гранат вида Ф-1, являющийся взрывным устройством. 26-го октября 2020г. в районе 20:00 часов они были обнаружены и изъяты сотрудниками соответствующих правоохранительных органов, дежурившими по дороге из поселка Веришен общины Горис Сюникской области.
В связи с этим в тот же день в Горисском отделении Полиции РА было возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 235 Уголовного кодекса РА, которое направлено в Сюникское областное следственное управление СК РА для предварительного следствия.
По поручению прокурора Сюникской области были задержаны владелец указанного автомобиля, водитель и пассажир, после чего 29-го октября 2020г. им было предъявлено обвинение по ч. 2 ст. 235 УК РА. В тот же день соответствующий прокурор Прокуратуры Сюникской области, осуществляющий надзор за законностью предварительного расследования указанного уголовного дела, направил в Суд общей юрисдикции марза Сюник ходатайства о применении к обвиняемым заключения под стражу в качестве меры пресечения.
По уголовному делу продолжается предварительное следствие, принимаются все необходимые меры для раскрытия всех обстоятельств дела.
Прокуратура РА настоятельно рекомендует воздерживаться от подобных преступных действий, чреватых угрозой населению РА и Арцаха, общественной безопасности и обострению криминальной обстановки. Как в указанном случае, так и в случае других возможных подобных проявлений, Прокуратура РА будет последовательна в даче самой строгой правовой оценки таким действиям и привлечении лиц, совершивших преступление, к строгой уголовной ответственности.