08.10.2020 | ՀՀ Զինվորական դատախազության հայտարարությունը
Հայաստանի Հանրապետությունում հայտարարված ռազմական դրության պայմաններում սահմանված կարգով և բնականոն հունով շարունակվում է ընդհանուր զորահավաքի իրականացումը, որի շրջանակներում զորակոչվող քաղաքացիները պատշաճ կերպով ներկայանում են զինվորական ծառայության վայրեր և պատվով ու անձնվիրաբար կատարում իրենց առջև դրվող մարտական խնդիրներն ու պարտականությունները:
Ելնելով վերոգրյալից՝ ՀՀ զինվորական դատախազությունը հանրային իրազեկվածության բարձրացման, ինչպես նաև նախազգուշացման նկատառումներով հարկ է համարում տեղեկացնել և պարզաբանել հետևյալը:
Զորահավաքային զինվորական ծառայությունը, համաձայն «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի օրենքի 5-րդ հոդվածի, համարվում է զինվորական ծառայության տեսակներից: Այսինքն զորահավաքի միջոցով զորակոչված անձանց համար նախատեսված են նույն իրավունքները, պարտականությունները, ինչպես նաև քրեաիրավական պատասխանատվության միջոցները, որոնք նախատեսված են նաև հիմնական զինվորական ծառայողների համար:
Ըստ այդմ՝ ՀՀ զինվորական դատախազությունը զգուշացնում է, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 362-րդ հոդվածի համաձայն ինչպես զինվորական ծառայությունից վերջնականապես խուսափելու նպատակով զորամասը կամ ծառայության վայրն ինքնակամ թողնելը, այնպես էլ նույն նպատակով ծառայության չներկայանալը համարվում է դասալքություն:
Ռազմական դրության, պատերազմի ժամանակ կամ մարտի պարագաներում նշված արարքների կատարումը պատժվում է ազատազրկմամբ վեցից տասներկու տարի ժամկետով:
Բացի այդ, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 364-րդ հոդվածով քրեական պատասխանատվություն է նախատեսված նաև զինվորական ծառայությունից կամ դրա առանձին պարտականությունները կատարելուց զինծառայողի հրաժարվելու համար, որը զուգորդվել է դրանց չկատարմամբ կամ փաստացի դադարեցմամբ։ Այս արարքները ռազմական դրության, պատերազմի ժամանակ կամ մարտի պարագաներում կատարելը  պատժվում է ազատազրկմամբ հինգից տասը տարի ժամկետով։
Հայրենիքի պաշտպանության վեհ առաքելության խորը և համընդհանուր գիտակցության պայմաններում ՀՀ զինվորական դատախազությունը հարկ է համարում, այնուամենայնիվ, նշելու, որ նմանատիպ հնարավոր դրսևորումներին տրվելու են խիստ քրեաիրավական գնահատականներ:

In accordance with the procedure established under the conditions of the declared in the RA military situation continues the implementation of general mobilization, within the framework of which the conscripts duly come to the places of military service and with honor fulfill their combat missions and duties.
With reference to the above mentioned, with a view to raise public awareness, as well as to warn the RA Military Prosecutor's Office considers it necessary to inform and clarify the following:
Under Article 5 of the RA Law "On Military Service and the Status of a Serviceman" mobilization is a type of military service. Thus, for persons called up for mobilization are envisaged the same rights and obligations, as well as measures of criminal liability as for the main military personnel.
Accordingly, the RA Military Prosecutor's Office warns that under Article 362 of the RA Criminal Code willful abandonment of the military unit or place of service for the purpose of total evasion from military service, as well as, failure to report for service for the same reasons is considered desertion.
The commission of these acts under martial law, during war or military actions is punished by imprisonment for the term of six to twelve years.
Besides under Article 364 of the RA Criminal Code criminal liability is also envisaged for refusal by a serviceman from performing one’s military service or some duties thereof, if this was accompanied with their actual disruption. The commission of these acts under martial law, during war or military actions is punished by imprisonment for the term of five to ten years. Under the conditions of deep and general awareness of the honorable mission of defending the motherland, the RA Military Prosecutor's Office nevertheless considers it necessary to note that a strict criminal-legal assessment will be given to such possible manifestations.