08.10.2020 | ՀՀ Զինվորական դատախազության հայտարարությունը
Հայաստանի Հանրապետությունում հայտարարված ռազմական դրության պայմաններում սահմանված կարգով և բնականոն հունով շարունակվում է ընդհանուր զորահավաքի իրականացումը, որի շրջանակներում զորակոչվող քաղաքացիները պատշաճ կերպով ներկայանում են զինվորական ծառայության վայրեր և պատվով ու անձնվիրաբար կատարում իրենց առջև դրվող մարտական խնդիրներն ու պարտականությունները:
Ելնելով վերոգրյալից՝ ՀՀ զինվորական դատախազությունը հանրային իրազեկվածության բարձրացման, ինչպես նաև նախազգուշացման նկատառումներով հարկ է համարում տեղեկացնել և պարզաբանել հետևյալը:
Զորահավաքային զինվորական ծառայությունը, համաձայն «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի օրենքի 5-րդ հոդվածի, համարվում է զինվորական ծառայության տեսակներից: Այսինքն զորահավաքի միջոցով զորակոչված անձանց համար նախատեսված են նույն իրավունքները, պարտականությունները, ինչպես նաև քրեաիրավական պատասխանատվության միջոցները, որոնք նախատեսված են նաև հիմնական զինվորական ծառայողների համար:
Ըստ այդմ՝ ՀՀ զինվորական դատախազությունը զգուշացնում է, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 362-րդ հոդվածի համաձայն ինչպես զինվորական ծառայությունից վերջնականապես խուսափելու նպատակով զորամասը կամ ծառայության վայրն ինքնակամ թողնելը, այնպես էլ նույն նպատակով ծառայության չներկայանալը համարվում է դասալքություն:
Ռազմական դրության, պատերազմի ժամանակ կամ մարտի պարագաներում նշված արարքների կատարումը պատժվում է ազատազրկմամբ վեցից տասներկու տարի ժամկետով:
Բացի այդ, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 364-րդ հոդվածով քրեական պատասխանատվություն է նախատեսված նաև զինվորական ծառայությունից կամ դրա առանձին պարտականությունները կատարելուց զինծառայողի հրաժարվելու համար, որը զուգորդվել է դրանց չկատարմամբ կամ փաստացի դադարեցմամբ։ Այս արարքները ռազմական դրության, պատերազմի ժամանակ կամ մարտի պարագաներում կատարելը  պատժվում է ազատազրկմամբ հինգից տասը տարի ժամկետով։
Հայրենիքի պաշտպանության վեհ առաքելության խորը և համընդհանուր գիտակցության պայմաններում ՀՀ զինվորական դատախազությունը հարկ է համարում, այնուամենայնիվ, նշելու, որ նմանատիպ հնարավոր դրսևորումներին տրվելու են խիստ քրեաիրավական գնահատականներ:

08.10.2020 | Объявление военной прокуратуры РА
В порядке, установленном в условиях объявленного в РА военного положения и в обычном режиме продолжается осуществление всеобщей мобилизации, в рамках которого призывники должным образом являются на места военной службы и с честью и самоотверженно выполняют поставленные перед ними боевые задачи и обязанности.
Исходя из вышеизложенного, военная прокуратура РА в целях повышения осведомленности общественности, а также для предупреждения считает необходимым проинформировать и разъяснить следующее.
Согласно ст. 5 Закона РА «О военной службе и статусе военнослужащего» мобилизационная военная служба является видом военной службы. То есть, для лиц, призванных по мобилизации предусмотрены те же права и обязанности, также меры уголовной ответственности, что и для основных военнослужащих.
Соответственно военная прокуратура РА предупреждает, что по ст. 362 УК РА самовольное оставление воинской части или места службы в целях окончательного уклонения от военной службы, а также неявка в тех же целях на службу считается дезертирством.
Совершение указанных деяний во время военного положения, войны или в боевой обстановке наказывается лишением свободы на срок от шести до двенадцати лет.
Кроме того, согласно ст. 364 УК РА за отказ военнослужащего от военной службы или от исполнения отдельных обязанностей военной службы, сопряженный с их фактическим прекращением также предусмотрена уголовная ответственность. Совершение указанных деяний во время военного положения, войны или в боевой обстановке наказывается лишением свободы на срок от пяти до десяти лет. В условиях глубокого и всеобщего осознания благородной миссии защиты отечества военная прокуратура РА тем не менее считает необходимым, отметить, что подобным возможным проявлениям будет дана строгая уголовно-правовая оценка.