ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը Թուրքիայի օժանդակությամբ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության նկատմամբ հուլիսից-հոկտեմբեր ամիսներին սանձազերծած ագրեսիվ պատերազմի և դրա ընթացքում իրականացվող ծանրագույն հանցագործությունների, մարդու իրավունքների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի աղաղակող և կոպտագույն խախտումների խնդիրները բարձրացրել է ԱՊՀ Մասնակից պետությունների գլխավոր դատախազների համակարգող խորհրդի, ինչպես նաև Եվրոպայի դատախազների խորհրդատվական խորհրդի շրջանակներում:
Մասնավորապես, ուշադրություն է հրավիրվել այն հանգամանքի վրա, որ Ադրբեջանի կողմից, պատերազմ վարելու արգելված միջոցների և մեթոդների կիրառմամբ, ազգային ատելության շարժառիթով, քաղաքացիական բնակչության կյանքի համար վտանգավոր եղանակով իրականացվում են լայնածավալ ռազմական գործողություններ: Հայաստանի և Արցախի բազմաթիվ խաղաղ բնակավայրերը, քաղաքացիական, այդ թվում նաև բնապահպանական, բնակչության քաղաքացիական պաշտպանության, կրթական ենթակառուցվածքները թիրախավորված հարվածներ են ստանում հեռահար հրթիռների միջոցով, որոնց հետևանքով ՀՀ և ԱՀ պետական սահմանին մերձ բնակավայրերի, Արցախի՝ շփման գծից զգալիորեն հեռու քաղաքների, գյուղերի բնակչության շրջանում 20-ից ավելի քաղաքացիական անձ, այդ թվում նաև մանկահասակ երեխաներ են մահացել, մեծ թվով քաղաքացիական անձինք մարմնական վնասվածներ են ստացել, անձանց գույքին պատճառվել են մեծածավալ վնասներ:
Շեշտվել է այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ռազմական գործողություններին անմիջականորեն ներգրավված են Սիրիայից և Լիբիայից տեղափոխված անօրինական զինված ահաբեկչական, ծայրահեղական խմբավորումների վարձկան զինյալներ, իսկ առկա տվյալները վկայում են զինված հակամարտությունում Թուրքիայի ներգրավվածության, վերջինիս ազդեցությամբ հակամարտության էսկալացիայի խորացման մասին:
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել նաև ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից հակամարտության տարածքում իրենց մասնագիտական պարտքը կատարող լրագրողներին, այդ թվում նաև միջազգային անկախ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին բնակավայրերում դիտավորությամբ թիրախավորելու, նրանց կյանքի և առողջության համար սպառնալիք ստեղծելու և բնականոն գործունեության իրականացմանը խոչընդոտելու դրսևորումների վրա։
ՀՀ գլխավոր դատախազը տեղեկացրել է, որ Ադրբեջանի կողմից ագրեսիվ պատերազմ վարելու, վերոնշյալ այլ հանցագործությունների փաստերի առթիվ հարուցվել են քրեական վարույթներ և ակտիվ դատավարական գործողություններ են իրականացվում այդ հանցագործությունների մանրամասն փաստագրման, ապացույցների ձեռքբերման միջոցով տեղի ունեցողին լիարժեք քրեաիրավական գնահատականներ տալու և հանցագործություն կատարած անձանց նաև միջազգային իրավունքի համատեքստում քրեական պատասխանատության ենթարկելուն հետամուտ լինելու համար:
Եվրոպայի դատախազների խորհրդատվական խորհրդի նախագահ Ժոզե Մանուել Սանտոս Պայսին ուղղված նամակում Արթուր Դավթյանը նաև ընդգծել է Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի և Հայաստանն ընդդեմ Թուրքիայի գործերով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից միջանկյալ միջոց կիրառելու նշանակությունը և շեշտել կիրառված միջանկյալ միջոցառումների անհապաղ կատարման կարևորությունը՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ (կյանքի իրավունք) և 3-րդ հոդվածի (խոշտանգումների և անմարդկային կամ նվաստացուցիչ վերաբերմունքի կամ պատժի արգելում) պաշտպանության և երաշխավորման տեսանկյունից:
Տեղեկացվել է նաև, որ ՀՀ դատախազությունը միջոցներ է ձեռնարկում Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից մարդու հիմնարար իրավունքների տոտալ խախտումների վերաբերյալ փաստական տվյալները ՄԻԵԴ ներկայացնելու ուղղությամբ:
Հաշվի առնելով վերոնշյալը՝ ՀՀ գլխավոր դատախազը ԱՊՀ Մասնակից պետությունների գլխավոր դատախազների համակարգող խորհրդին, Եվրոպայի դատախազների խորհրդատվական խորհրդին կոչ է արել օգտագործել իրենց կազմակերպությունների հեղինակությունն ու ազդեցությունը՝ նպաստելու Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից ռազմական գործողություններն անհապաղ դադարեցնելու և իրենց միջազգային պարտավորությունները կատարելուն ուղղված միջազգային հանրության, հակամարտության կարգավորման միջնորդական առաքելության մանդատով օժտված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների՝ ամենաբարձր մակարդակով գործադրվող ջանքերին:
Միաժամանակ, ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից ՌԴ և ԵՄ անդամ պետությունների դատախազություններ ներկայացված նամակներով բարձրացվել է հատկապես ահաբեկչության դեմ պայքարին առնչվող բազմակողմ միազգային պայմանագրերով սահմանված կարգով ահաբեկիչների, ինչպես նաև խաղաղության ու մարդկության անվտանգության դեմ ուղղված այլ հանցագործություններ կատարած անձանց պատասխանատվության ապահովման ուղղությամբ արդյունավետ համագործակցություն ծավալելու անհրաժեշտությունն ու կարևորությունը:
Նկատի ունենալով, որ Ադրբեջանի բանակը ագրեսիվ պատերազմական գործողություններ է ծավալում անմիջականորեն Իրանի հետ սահմանին ահաբեկիչների հայտնաբերման ու չեզոքացման հարցը բարձրացվել է նաև ԻԻՀ գլխավոր դատախազին հղված Արթուր Դավթյանի նամակով:

07.10.2020 | In the international structures of the prosecutor’s offices Artur Davtyan raised the issue of crimes against peace and security committed by Azerbaijan
The RA Prosecutor General Artur Davtyan within the framework of the Coordinating Council of Prosecutors General of CIS Member States, as well as the Consultative Council of European Prosecutors raised the issues of the aggressive war unleashed by Azerbaijan against the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh in July-October with the help of Turkey and gross violations of human rights, international humanitarian law and grave crimes committed during the war.
In particular, attention was drawn to the circumstance that Azerbaijan is conducting large-scale military operations in a way that is dangerous for the life of the civilian population, by using prohibited means and methods of warfare. Numerous peaceful settlements of Armenia and Artsakh, civil, including environmental, civil defense, educational infrastructure are targeted by missiles, as a result of which more than 20 civilians were killed in settlements near the state border of the Republic of Armenia and Artsakh, cities, villages of Artsakh far from the line of contact, including infants, a large number of civilians were injured, the property of persons was seriously damaged.
It was emphasized that the mercenaries of illegal armed terrorist and extremist groups transferred from Syria and Lebanon by Azerbaijan are directly involved in the ongoing hostilities, and the available data prove Turkey's involvement in the armed conflict.
Particular attention was also drawn to the deliberate persecution of journalists performing their professional duties in the conflict zone by the Azerbaijani armed forces.
The RA Prosecutor General said that on the facts of unleashing an aggressive war by Azerbaijan and other crimes mentioned above, criminal cases are initiated, and active procedural actions are being carried out with a view to document these crimes in detail, give criminal-legal assessment to the ongoing events by collecting evidence and subjecting persons who committed a crime, to criminal liability also in the context of international law.
In a letter addressed to Jose Manuel Santos Pais - President of the CCPE , Artur Davtyan also stressed the importance of application of the interim measure by ECHR by the cases of Armenia against Azerbaijan and Armenia against Turkey and stressed the importance of the immediate implementation of the interim measures applied in terms of protection and guarantee of Articles 2 (right to life) and 3 (prohibition of torture and inhuman or degrading treatment or punishment) of the European Convention on Human Rights.
It was also reported that the RA Prosecutor's Office is taking measures to submit to the ECHR factual data on total violations of fundamental human rights by the military-political leadership of the Republic of Azerbaijan.
Taking into account the above mentioned, the RA Prosecutor General called the Coordinating Council of Prosecutors General of CIS member states, the Consultative Council of European Prosecutors to use the authority and influence of their organizations to support the efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries.
At the same time, by the letters submitted by the RA Prosecutor General to the Prosecutor's Offices of the Russian Federation and the EU member states were raised the issue of the necessity and importance of effective cooperation in ensuring the criminal liability of terrorists, as well as of persons who have committed other crimes against the peace and security of mankind in the manner prescribed by multilateral international treaties related to terrorism.
Taking into account that the Azerbaijani army is conducting aggressive hostilities directly on the border with Iran, the issue of detecting and neutralizing terrorists was also raised in a letter from Artur Davtyan sent to the Prosecutor General IRI.