26.08.2020 | Առերևույթ պաշտոնեական չարաշահումներ՝ «ՀԱՅԱԷՐՈՆԱՎԻԳԱՑԻԱ» ՓԲԸ-ի գույքը վարձակալության և ենթավարձակալության հանձնելու գործընթացներում
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրվել է «ՀԱՅԱԷՐՈՆԱՎԻԳԱՑԻԱ» ՓԲ ընկերության կողմից իրեն պատկանող՝ Երևան քաղաքի Ի․ Գասպարյան փողոցում գտնվող անշարժ գույքը վարձակալության հանձնելու գործընթացի վերաբերյալ  ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայությունից ստացված փաստաթղթերը: Ուսումնասիրության լիարժեքությունն ապահովելու նպատակով համապատասխան փաստաթղթեր և տեղեկատվություն  է պահանջվել և ստացվել նաև  ՀՀ կադաստրի և Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեներից:
Արդյունքում փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ «ՀԱՅԱԷՐՈՆԱՎԻԳԱՑԻԱ» ՓԲ ընկերությունը 2012թ․ մարտին վարձակալության պայմանագրով  160․000 ՀՀ դրամ ամսական վարձավճարով N ՍՊԸ-ին է հանձնել Երևան քաղաքի Ի․ Գասպարյան փողոցում գտնվող՝ իրեն սեփականության իրավունքով պատկանող անշարժ գույքի մի մասը` առաջին հարկի 21,2քմ, 17,1քմ և 6,3քմ մակերեսներով տարածքները:  Պայմանագրով վարձակալը պարտավորվել է ժամանակին վարձատուին վճարել վարձակալված տարածքի համար վարձավճարը, ինչպես նաև իր կողմից օգտագործված էլէներգիայի, ջրի, կոմունալ ծառայությունների վարձը։ Վարձակալի համար սահմանվել է առանց վարձատուի գրավոր համաձայնության ենթավարձակալության հանձնելու իրավունք: Պայմանագրի գործողության ժամկետ է սահմանվել մինչև 2015թ․ մարտի 23-ը, հետագայում կողմերի միջև այն երկու անգամ երկարաձգվել է մինչև 2021թ. մարտի 23-ը՝ առանց վարձավճարի փոփոխության։
Վարձակալ ընկերությունը 2012-2019թթ. այլ ընկերությունների հետ կնքել է նշված տարածքները ենթավարձակալությամբ տրամադրելու, դրանց ժամկետները երկարաձգելու պայմանագրեր՝ յուրաքանչյուր անգամ սահմանելով ավելի բարձր վարձավճար՝ 210․000 ՀՀ դրամից հասցնելով մինչև 425.000 ՀՀ դրամ:
Ենթավարձակալության պայմանագրերից հետևում է, որ N ՍՊՆ-ն 2012թ․ ապրիլից մինչև 2015թ․ մարտ ամիսն ընկած ժամանակահատվածի համար այդ եղանակով ստացել է շուրջ 7․3մլն ՀՀ դրամի չափով, 2015թ․ մարտից մինչև 2016թ․ ապրիլ ամսի համար շուրջ 4․6մլն ՀՀ դրամի չափով, 2016թ․ ապրիլից մինչև 2018թ․ օգոստոս ամսվա համար՝ շուրջ 13․3մլն ՀՀ դրամի չափով, իսկ 2018թ․ օգոստոսից մինչև 2020թ․ մարտ ամիսը՝ շուրջ 8․1մլն ՀՀ դրամի չափով վարձավճարի գումարներ՝ ընդհանուր առմամբ շուրջ 33․300․000 ՀՀ  դրամի չափով վարձավճար: Մինչդեռ «ՀԱՅԱԷՐՈՆԱՎԻԳԱՑԻԱ» ՓԲԸ-ն նույն ժամանակահատվածի համար N ՍՊԸ-ից ստացել է ընդամենը 15․406․000 ՀՀ դրամի չափով վարձավճար։
Վարձակալության ամբողջ ժամանակահատվածում այդ տարածքների ենթավարձակալությամբ ծանրաբեռնված լինելու հանգամանքը վկայում է, որ դրանք ունեցել են պահանջարկ և ենթավարձակալության պայմանագրերում որպես վարձավճարի չափ նշվել է դրա իրական շուկայական արժեքը, ինչը շուրջ 17․894․000 ՀՀ դրամով ավելի է, քան «ՀԱՅԱԷՐՈՆԱՎԻԳԱՑԻԱ» ՓԲԸ-ի պատասխանատու պաշտոնատար անձանց կողմից վարձակալության պայմանագրերում նշված վարձավճարի չափը։
ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի 620-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն՝ վարձակալն իրավունք ունի գույքը հանձնել ենթավարձակալության, միայն վարձատուի համաձայնությամբ, եթե այլ բան նախատեսված չէ սույն օրենսգրքով, այլ օրենքներով կամ իրավական ակտերով: Սակայն  տվյալ դեպքում տարածքը ենթավարձակալության հանձնելու համար «ՀԱՅԱԷՐՈՆԱՎԻԳԱՑԻԱ» ՓԲԸ-ին երբեք համաձայնության հարցում չի կատարվել, քանի որ կողմերի միջև կնքված պայմանագրով օրենքի պահանջների խախտմամբ սահմանվել է ենթավարձակալության հանձնում առանց վարձատուի գրավոր համաձայնության։
Պարզվել է նաև. որ այդ տարածքների կոմունալ վճարների մոտավոր արժեքները ներառված են վարձավճարի հաշվարկներում, և 94 ամիսների ընթացքում վճարված 15․406․000 ՀՀ դրամ վարձավճարից շուրջ 887․454 ՀՀ դրամը ուղղվել է կոմունալ վճարումներին: Մինչդեռ  կնքված վարձակալության պայմանագրի համաձայն՝ դրանք առանձնացված վճարներ էին և չպետք է ներառվեին վարձատուին վճարման ենթակա վարձավճարում։
Այսինքն «ՀԱՅԱԷՐՈՆԱՎԻԳԱՑԻԱ» ՓԲԸ-ի պաշտոնատար անձանց կողմից 2012թ․ մինչ օրս իրենց պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելու կամ որպես վարձատու ծառայողական պարտականությունները չկատարելու արդյունքում գույքը տրամադրվել է վարձակալության իրական արժեքից շուրջ 17․9մլն ՀՀ դրամ էժան գնով և վարձավճարի գումարի մեջ կոմունալ վճարները ներառելով փաստացի շուրջ 887․454 ՀՀ դրամի չափով վարձավճարը նվազեցվել է: Արդյունքում պետական բաժնեմասով «ՀԱՅԱԷՐՈՆԱՎԻԳԱՑԻԱ» ՓԲԸ է մուտքագրվել իրական արժեքից ավելի պակաս գումար՝ պետության համար առաջացնելով ծանր հետևանքներ։
Ուսումնասիրության արդյունքում նշված դեպքի առթիվ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:

В Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА были исследованы документы, полученные от Государственной контрольной службы РА о сдаче в аренду недвижимости ЗАО «АРМАЭРОНАВИГАЦИЯ» на улице И. Гаспаряна города Еревана. Для обеспечения полноты исследования была затребована и получена соответствующая документация и информация от комитетов кадастра РА и гражданской авиации.
В результате была получена фактическая информация о том, что ЗАО «АРМАЭРОНАВИГАЦИЯ» в марте 2012г. по договору аренды за 160.000 драм РА в месяц передало ООО № часть принадлежащей ему недвижимости на улице И. Гаспаряна города Еревана 21,2 квм, 17,1 квм и 6,3 квм на первом этаже. Согласно договору, арендатор обязывался своевременно уплачивать арендодателю арендную плату за арендуемые помещения, а также арендную плату за электричество, воду и коммунальные услуги, которые он использовал. Арендатор имеет право сдавать в субаренду без письменного согласия арендодателя. Срок действия договора был установлен до 23-го марта 2015г., в дальнейшем между сторонами он дважды был продлен до 23-го марта 2021г. без изменения арендной платы.
Компания- арендатор в 2012-2019гг. подписала контракты с другими компаниями об аренде упомянутых площадей, о продлении их сроков, каждый раз устанавливая более высокую арендную плату с 210,000 драм РА до 425,000 драм РА.
Из договоров субаренды следует, что № ООО за промежуток времени с апреля 2012г. по март 2015г. таким образом получило около 7.3 млн драм РА, за промежуток времени с марта 2015г. апреля по 2016 г.- около 4.6 млн драм РА, за апрель 2016г. по август 2018г.- около 13․3 млн драм РА, а с августа 2018г. по март 2020г.- 8.1 млн драм РА арендной платы, в общей сложности арендная плата составила порядка 33․300․000 драм РА. Между тем как от ООО «Н» за тот же период ЗАО «АРМАЭРОНАВИГАЦИЯ» получило арендную плату в размере 15.1540.000 драм РА.
Тот факт, что данные площади были перегружены субарендой в течение всего срока аренды, свидетельствует об их востребованности, и в договорах субаренды в качестве размера арендной платы была указана действительная рыночная стоимость, что 17․894․000 РА больше чем размер арендной платы, указанной ответственными должностными лицами ЗАО «АРМАЭРОНАВИГАЦИЯ» в договорах аренды.
Согласно части 1 статьи 620 Гражданского кодекса РА, арендатор вправе только с согласия арендодателя сдавать арендованное имущество в субаренду, если иное не установлено настоящим кодексом, другими законами или иными правовыми актами. Однако в данном случае для сдачи площади в субаренду ЗАО «АРМАЭРОНАВИГАЦИЯ» никогда не запрашивалось, так как по заключенному между сторонами соглашению в нарушении закона была установлена сдача в субаренду без письменного согласия арендодателя.
Было установлено также, что примерные суммы коммунальных платежей данных площадей были включены в расчет арендной платы, и из 15.406.000 драм РА, уплаченных за 94 месяца, около 887.454 драм РА было направлено на коммунальные платежи. Однако согласно договору аренды, это были отдельные платежи, они не должны были включаться в арендную плату, подлежащую выплате арендодателю.
То есть в результате невыполнения должностными лицами ЗАО «АРМАЭРОНАВИГАЦИЯ» своих служебных обязанностей с 2012г. по сегодняшний день или использования своего служебного положения вопреки интересам службы имущество было сдано в аренду по более низкой цене в размере около 17.9 млн драм РА от реальной стоимости аренды, включая коммунальные платежи в размере около 887.454 драм РА. В результате ЗАО «АРМАЭРОНАВИГАЦИЯ» с государственной долей было передано меньше реальной стоимости, что повлекло за собой тяжкие последствия для государства.
По результатам исследования в Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА по указанному факту возбуждено уголовное дело по признакам части 2 статьи 308 Уголовного кодекса РА.