ՀՀ դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ սնանկության գործընթացները հաճախ ուղեկցվում են սնանկության գործերով կառավարիչների մասնակցությամբ հանցավոր մեխանիզմներով՝ կոչ անելով ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց սնանկության գործընթացների շրջանակներում օրենսդրության պահանջների առերևույթ խախտումների, հանցավոր դրսևորումների, սնակության կառավարիչների հնարավոր ոչ իրավաչափ գործողություններին առնչվելու դեպքում այդ տվյալներն անհապաղ հասու դարձնել ՀՀ դատախազությանը կամ այլ իրավապահ մարմինների:
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրություն է իրականացվել ՀՀ դատախազություն դիմած՝ սնանկության գործով պարտապան հանդիսացող անձի կողմից ներկայացված հանգամանքների կապակցությամբ: Ուսումնասիրության համակողմանիությունն ապահովելու նպատակով վերաբերելի անհրաժեշտ փաստաթղթեր ու տվյալներ են պահանջվել և ստացվել նաև ՀՀ կադաստրի պետական կոմիտեից և տվյալ գործով սնանկության կառավարիչից:
Արդյունքում փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ ՀՀ Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանը 2017թ. հունվարի 11-ի վճռով բավարարել է ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ դիմումը և «Ջրհան» ՓԲԸ-ին ճանաչել է սնանկ:
Արմավիրի մարզի Գեղակերտ համայնքի, Մ. Մաշտոցի փողոցում գտնվող՝ նշված ընկերությանը պատկանող 2,88566 հա արդյունաբերության, ընդերքօգտագործման և այլ արտադրական նշանակության հողամասի և 3939.51 քմ արտադրական նպատակային նշանակության շենք շինությունների շուկայական արժեքը գնահատվել է 50.400.000 ՀՀ դրամ, որը 2019թ. հոկտեմբերի 22-ին օտարվել է ընդամենը 6.808.645 ՀՀ դրամով: Անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքների գրանցման վկայականում առկա են եղել նաև 365,5քմ մակերեսով ինքնակամ շինություններ, որոնք թեև չեն գնահատվել, սակայն նշված գույքերի հետ միասին փոխանցվել են գնորդին:
Սնանկության մասին ՀՀ օրենքի 47-րդ հոդվածի 3-րդ կետի համաձայն՝ «Պարտապանին պատկանող գույքի տնօրինումը նրա լուծարման մասին որոշում կայացնելուց հետո իրականացնում է կառավարիչը»:
Այսինքն սնանկության կառավարիչը, օժտված լինելով գույքի տնօրինման գործառույթով, նախքան գույքի օտարումը չի իրականացրել պարտապանին սեփականության իրավունքով պատկանող հողամասի վրա առկա գույքի շուրջ 10%-ը կազմող 365,5քմ մակերեսով ինքնակամ շինությունների պետական գրանցում, որի հետևանքով առանց իրական շուկայական արժեքը որոշելու, ակնհայտ անշահավետ պայմաններով օտարել է այն՝ պարտատերերին, այդ թվում՝ պետությանը պատճառելով 5.400.000 ՀՀ դրամի խոշոր չափի վնաս: Մինչդեռ գրանցման արդյունքում էականորեն կավելանար գույքի արժեքը և պահանջարկը:
Ընդ որում, օտարված Գույքի ծավալի կազմում առկա է եղել նաև 90 մետր խորությամբ և 219 մմ խողովակներով և զտիչներով ամրակապված խորքային հոր, որը չի ներառվել գույքագրման ակտում և չի գնահատվել, ինչը ևս էականորեն նվազեցրել է գույքի արժեքը:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրությամբ ձեռք են բերվել սնանկության ընթացքում անօրինական գործողություններ կատարելու, մասնավորապես՝ ակնհայտ անշահավետ պայմաններով գույքն օտարելու առերևույթ հանցավոր արարքների հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 192-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

The RA Prosecutor's Office informed that bankruptcy procedures are often accompanied with criminal mechanisms with the participation of bankruptcy managers, calling natural and legal entities to make the data related immediately available in case of serious violations of law, criminal actions, possible illegal actions of bankruptcy managers or other law enforcement agencies.
The circumstances presented by the debtor to the RA Prosecutor’s Office on bankruptcy were studied in the Department of State Interests Protection of the RA General Prosecutor’s Office. Necessary documents and data were required and received from the Committee of the Real Estate Cadastre of the Republic of Armenia and the bankruptcy manager of the case in order to ensure the comprehensiveness of the study.
In the result factual data was received that the General Jurisdiction Court of the First Instance of Armavir Region uphold the application of the RA SRC by its decision of January 11, 2017 and recognized “Jrhan” CJSC bankrupt.
The market value of the land foreseen for industrial, entrails and other industrial use with 2,88566ha belonging to that company situated on street M. Mashtots, Geghakert community of Armavir Region and with industrial use of land with 3939.51 sq. m. estimated 50.400.000 AMD, which was alienated with 6.808.645 AMD on 22 October 2019. There were also illegal lands with 365.5 sq. m. area in the certificate of real estate registration, which were not evaluated but were transferred to the buyer together with the mentioned estates.
According to Article 47, Point 3 of the RA Law on Bankruptcy. “Disposition of property belonging to the debtor after the decision of liquidation is carried out by the manager”.
Meanwhile, as a result of the registration, the value of the property and demand would significantly increase.
That is to say, the manager of bankruptcy, having the function of property management, has not registered the property with 365,5 sq. m. of illegal buildings on 10% of the property owned by the debtor, in the result has alienated it to the trustee with obviously unprofitable terms causing 5.400.000 AMD damage to the state. Meanwhile in the result of the registration the value and the demand of the property would be significantly higher.
Besides the alienated property also included a deep well with 90 meters depth, with 219 mm pipes and filters, not included in the act of registry, was not estimated, significantly reducing the value of the property.
Taking into account that data was obtained on illegal criminal acts of bankruptcy, in particular, alienation of property on obviously unprofitable terms, a criminal case was initiated in the Department of State Interests Protection of the RA Prosecutor General's Office under Article 192, Part 1 of the RA Criminal Code.