ՀՀ դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ սնանկության գործընթացները հաճախ ուղեկցվում են սնանկության գործերով կառավարիչների մասնակցությամբ հանցավոր մեխանիզմներով՝ կոչ անելով ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց սնանկության գործընթացների շրջանակներում օրենսդրության պահանջների առերևույթ խախտումների, հանցավոր դրսևորումների, սնակության կառավարիչների հնարավոր ոչ իրավաչափ գործողություններին առնչվելու դեպքում այդ տվյալներն անհապաղ հասու դարձնել ՀՀ դատախազությանը կամ այլ իրավապահ մարմինների:
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրություն է իրականացվել ՀՀ դատախազություն դիմած՝ սնանկության գործով պարտապան հանդիսացող անձի կողմից ներկայացված հանգամանքների կապակցությամբ: Ուսումնասիրության համակողմանիությունն ապահովելու նպատակով վերաբերելի անհրաժեշտ փաստաթղթեր ու տվյալներ են պահանջվել և ստացվել նաև ՀՀ կադաստրի պետական կոմիտեից և տվյալ գործով սնանկության կառավարիչից:
Արդյունքում փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ ՀՀ Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանը 2017թ. հունվարի 11-ի վճռով բավարարել է ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ դիմումը և «Ջրհան» ՓԲԸ-ին ճանաչել է սնանկ:
Արմավիրի մարզի Գեղակերտ համայնքի, Մ. Մաշտոցի փողոցում գտնվող՝ նշված ընկերությանը պատկանող 2,88566 հա արդյունաբերության, ընդերքօգտագործման և այլ արտադրական նշանակության հողամասի և 3939.51 քմ արտադրական նպատակային նշանակության շենք շինությունների շուկայական արժեքը գնահատվել է 50.400.000 ՀՀ դրամ, որը 2019թ. հոկտեմբերի 22-ին օտարվել է ընդամենը 6.808.645 ՀՀ դրամով: Անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքների գրանցման վկայականում առկա են եղել նաև 365,5քմ մակերեսով ինքնակամ շինություններ, որոնք թեև չեն գնահատվել, սակայն նշված գույքերի հետ միասին փոխանցվել են գնորդին:
Սնանկության մասին ՀՀ օրենքի 47-րդ հոդվածի 3-րդ կետի համաձայն՝ «Պարտապանին պատկանող գույքի տնօրինումը նրա լուծարման մասին որոշում կայացնելուց հետո իրականացնում է կառավարիչը»:
Այսինքն սնանկության կառավարիչը, օժտված լինելով գույքի տնօրինման գործառույթով, նախքան գույքի օտարումը չի իրականացրել պարտապանին սեփականության իրավունքով պատկանող հողամասի վրա առկա գույքի շուրջ 10%-ը կազմող 365,5քմ մակերեսով ինքնակամ շինությունների պետական գրանցում, որի հետևանքով առանց իրական շուկայական արժեքը որոշելու, ակնհայտ անշահավետ պայմաններով օտարել է այն՝ պարտատերերին, այդ թվում՝ պետությանը պատճառելով 5.400.000 ՀՀ դրամի խոշոր չափի վնաս: Մինչդեռ գրանցման արդյունքում էականորեն կավելանար գույքի արժեքը և պահանջարկը:
Ընդ որում, օտարված Գույքի ծավալի կազմում առկա է եղել նաև 90 մետր խորությամբ և 219 մմ խողովակներով և զտիչներով ամրակապված խորքային հոր, որը չի ներառվել գույքագրման ակտում և չի գնահատվել, ինչը ևս էականորեն նվազեցրել է գույքի արժեքը:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրությամբ ձեռք են բերվել սնանկության ընթացքում անօրինական գործողություններ կատարելու, մասնավորապես՝ ակնհայտ անշահավետ պայմաններով գույքն օտարելու առերևույթ հանցավոր արարքների հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 192-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

Прокуратура РА сообщила, что процедуры банкротства часто сопровождаются криминальными механизмами с участием управляющих по делам о банкротстве, призывая физических и юридических лиц незамедлительно предоставлять данные Прокуратуре РА или другим правоохранительным органам в случае существенных нарушений закона, криминальных проявлений, возможных неправомерных действий управляющих банкротством.
В Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА было проведено исследование в связи с бстоятельствами, представленными лицом, являющимся должником по делу о банкротстве, которое обратилось в прокуратуру РА. Для обеспечения полноты исследования, необходимые документы и данные были затребованы и получены от Государственного комитета кадастра РА и управляющего банкротством по данному делу.
В результате были получены фактические данные о том, что Суд первой инстанции марза Армавир РА решением от 11-го января 2017г. удовлетворил заявление КГД ПП РА и признал ЗАО «Джрхан» банкротом.
Рыночная стоимость земельного участка площадью 2.88566га промышленности, недропользования и прочих производственных назначений и зданий промышленного назначения площадью 3939,51 кв.м, расположенных на улице Маштоца общины Гегакерт Армавирской области, принадлежащих указанной компании, оценивалась в 50.400.000 драм РА, которые 22-го октября 2019г. были отчуждены всего за 6.808.645 драм РА. В свидетельстве о регистрации прав на недвижимое имущество также были указаны 365,5 квадратных метров самовольных застроек, которые хоть и не оценивались, но были переданы покупателю вместе с указанными объектами.
Согласно пункту 3 статьи 47 Закона РА «О банкротстве», «Распоряжение принадлежащего должнику имущества после принятия решения о его ликвидации осуществляет управляющий».
То есть управляющий банкротством, выполняющий функцию управления имуществом, до отчуждения имущества не проводил государственную регистрацию 365,5 квадратных метров самовольной застройки на 10% имущества, принадлежащего должнику, в результате чего, без определения реальной рыночной стоимости, на заведомо невыгодных условиях отчуждил его, причинив должникам, в том числе государству ущерб в крупном размере- 5.400,000 драм РА. Между тем как, в результате регистрации стоимость и спрос на недвижимость значительно были бы увеличены.
Причем, в составе объема отчуждаемого имущества имелась также глубокая скважина глубиной 90 метров, с трубами 219 мм и фильтрами, которая не была включена в акт инвентаризации, что также значительно снизило стоимость имущества.
Учитывая, что исследованием были получены данные о незаконных преступных действиях при банкротстве, в частности отчуждения имущества на заведомо невыгодных условиях, в Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА было возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 192 Уголовного кодекса РА.
Уголовное дело направлено в Следственный комитет РА с поручением ведения предварительного следствия.