25.08.2020 | Վայոց Ձորի մարզի հանրակրթական դպրոցներում անաշխատ եկամուտներ ստանալու դեպքեր են պարզվել. վնասն ամբողջությամբ վերականգնվել է
ՀՀ գլխավոր դատախազի հանձնարարությամբ դեռևս նախորդ տարվանից սկսվել են ուսումնասիրություններ հանրապետության ուսումնական հաստատություններում աշխատանքային հարաբերությունների հետ կապված կոռուպցիոն մեխանիզմների կիրառման հնարավոր դեպքերը պարզելու ուղղությամբ՝ նմանատիպ դեպքերը հետայսու բացառելու նպատակով:
Այդ շրջանակներում, Վայոց ձորի մարզի դատախազության կողմից պետական շահերի, այդ թվում՝ պատվիրակված լիազորությունների իրականացման համար պետության կողմից ուսումնական հաստատություններին ուղղված ֆինանսական միջոցների պաշտպանության հայց հարուցելու հարցի քննարկման նպատակով Վայոց ձորի մարզպետարանից և ՀՀ կրթության, գիտության, սպորտի և մշակույթի նախարարությունից պահանջվել և ստացվել են մարզի տարածքում գործող հանրակրթական դպրոցներում ուսումնաօժանդակ մասի հաստիքներին նշանակված անձանց վերաբերյալ տվյալները։ Դրանք ուղարկվել են ՀՀ ոստիկանության Վայոց ձորի մարզային վարչություն` օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներով նշված անձանց կողմից ընդհանրապես կամ մասնակիորեն աշխատանքի չհաճախելու, աշխատանքային պարտականությունները պատշաճ չկատարելու և նրանց վարձատրության հանգամանքները ստուգելու հանձնարարությամբ:
Իրականացված ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներով ձեռք են բերվել տվյալներ մարզի տարածքում գործող հանրակրթական մի շարք դպրոցներում` հատկապես ուսումնաօժանդակ մասի հաստիքներին՝ մասնավորապես պահակի, լաբորանտի, հավաքարարի, դռնապանի, բացի այդ նաև ուսուցչի և փոխտնօրենի հաստիքներին նշանակված անձանց կողմից 2007 թվականից մինչև 2019 թվականը, տարբեր ժամանակահատվածներում,  տևական ժամանակով /10 օրից մինչև մի քանի ամիս/ աշխատանքի չհաճախելու, ընդհուպ հանրապետությունց բացակայելու, սակայն աշխատանքային պարտականությունները չկատարելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու պայմաններում նրանց անվամբ աշխատավարձերի կամ այլ վճարների գումարներ հատկացնելու, դրանք հափշտակելու վերաբերյալ:
Դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազների հսկողության ներքո ՀՀ ոստիկանության Եղեգնաձորի բաժնում նախապատրաստվել են նյութեր, որոնց արդյունքում Գլաձորի միջնակարգ դպրոցում պարզված փաստի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով հարուցվել է քրեական գործ, որը  նախաքննություն կատարելու համար ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի Վայոց ձորի մարզային քննչական վարչություն:
Մարզի ևս 18 դպրոցներում և Վայոց ձորի տարածաշրջանային պետական քոլեջում առերևույթ չարաշահումների դեպքի առթիվ նախապատրաստված նյութերով քրեական գործի հարուցումը մերժվել է 2 դեպքում` համաներման ակտի կիրառման, 5 դեպքում վաղեմության ժամկետներն անցնելու, 11 դեպքում` տնօրենների արարքում հանցակազմի բացակայության /պատճառված վնասը չի գերազանցել օրենքով սահմանված շեմը/, մի դեպքում` հանցագործության դեպքի բացակայության  հիմքով:
Նշված բոլոր առերևույթ չարաշահումների դեպքերով պետությանը պատճառված ընդհանուր վնասը՝ շուրջ 3.000.000 ՀՀ դրամ, դպրոցների նախկին և գործող տնօրենների կողմից ամբողջությամբ վերականգնվել է:

По поручению генерального прокурора РА с прошлого года начаты исследования по выявлению возможных случаев использования коррупционных механизмов, связанных с трудовыми отношениями в учебных заведениях республики с целью исключения таких случаев отныне.
В рамках этого Прокуратурой Вайоцдзорской области в целях обсуждения вопроса возбуждения иска о защите финансовых средств, направленных учебным заведениям государством для реализации государственных интересов, в том числе делегированных полномочий из марзпетарана Вайоц Дзора и Министерства образования, науки, спорта и культуры РА были затребованы и получены сведения о лицах, назначенных на должности вспомогательной части в действующих общеобразовательных школах области. Они были направлены в Вайоцдзорское областное управление Полиции РА с поручением проверки по оперативно- розыскным мероприятиям обстоятельств полного или частичного посещения указанными лицами работы, ненадлежащего исполнения трудовых обязанностей и их оплаты.
Широкомасштабными оперативно-розыскными мероприятиями были получены данные о непосещении работы лицами в ряде общеобразовательных школ, действующих в области, назначенными на должности в особенности вспомогательной части, в частности, сторожа, лаборанта, уборщика, дворника, кроме того и учителя и заместителя директора в различное время, с 2007 года по 2019 год на длительный срок /от 10 до несколько месяцев/, включая и отсутствие из государства, однако в условиях невыполнения или ненадлежащего выполнения трудовых обязанностей их зарплаты и другие предоставляемые суммы сохранились.
В Ехегнадзорском отделе Полиции РА под надзором прокуроров, осуществляющих руководство, были подготовлены материалы, в результате которого по факту в Гладзорской средней школе по пункту 1 части 2 статьи 179 Уголовного кодекса РА было возбуждено уголовное дело, которое было направлено в Вайоцдзорское областное следственное управление Следственного комитета РА для ведения предварительного следствия.
В возбуждении уголовного дела по материалам, подготовленным по факту возможных злоупотреблений в 18 школах области и Вайоцдзорском региональном государственном колледже, было отказано в 2-х случаях на основании применения акта амнистии, в 5-и случаях- истечения срока давности, в 11-и случаях- отсутствия в деянии директоров состава преступления /нанесенный ущерб не превысил установленный законом порог/, в одном случае- отсутствия факта преступления.
Общий ущерб, нанесенный государству по всем фактам вышеупомянутых злоупотреблений, около 3.000.000 драм РА, был полностью восстановлен бывшими и действующими директорами школ.