25.08.2020 | Վայոց Ձորի մարզի հանրակրթական դպրոցներում անաշխատ եկամուտներ ստանալու դեպքեր են պարզվել. վնասն ամբողջությամբ վերականգնվել է
ՀՀ գլխավոր դատախազի հանձնարարությամբ դեռևս նախորդ տարվանից սկսվել են ուսումնասիրություններ հանրապետության ուսումնական հաստատություններում աշխատանքային հարաբերությունների հետ կապված կոռուպցիոն մեխանիզմների կիրառման հնարավոր դեպքերը պարզելու ուղղությամբ՝ նմանատիպ դեպքերը հետայսու բացառելու նպատակով:
Այդ շրջանակներում, Վայոց ձորի մարզի դատախազության կողմից պետական շահերի, այդ թվում՝ պատվիրակված լիազորությունների իրականացման համար պետության կողմից ուսումնական հաստատություններին ուղղված ֆինանսական միջոցների պաշտպանության հայց հարուցելու հարցի քննարկման նպատակով Վայոց ձորի մարզպետարանից և ՀՀ կրթության, գիտության, սպորտի և մշակույթի նախարարությունից պահանջվել և ստացվել են մարզի տարածքում գործող հանրակրթական դպրոցներում ուսումնաօժանդակ մասի հաստիքներին նշանակված անձանց վերաբերյալ տվյալները։ Դրանք ուղարկվել են ՀՀ ոստիկանության Վայոց ձորի մարզային վարչություն` օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներով նշված անձանց կողմից ընդհանրապես կամ մասնակիորեն աշխատանքի չհաճախելու, աշխատանքային պարտականությունները պատշաճ չկատարելու և նրանց վարձատրության հանգամանքները ստուգելու հանձնարարությամբ:
Իրականացված ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներով ձեռք են բերվել տվյալներ մարզի տարածքում գործող հանրակրթական մի շարք դպրոցներում` հատկապես ուսումնաօժանդակ մասի հաստիքներին՝ մասնավորապես պահակի, լաբորանտի, հավաքարարի, դռնապանի, բացի այդ նաև ուսուցչի և փոխտնօրենի հաստիքներին նշանակված անձանց կողմից 2007 թվականից մինչև 2019 թվականը, տարբեր ժամանակահատվածներում,  տևական ժամանակով /10 օրից մինչև մի քանի ամիս/ աշխատանքի չհաճախելու, ընդհուպ հանրապետությունց բացակայելու, սակայն աշխատանքային պարտականությունները չկատարելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու պայմաններում նրանց անվամբ աշխատավարձերի կամ այլ վճարների գումարներ հատկացնելու, դրանք հափշտակելու վերաբերյալ:
Դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազների հսկողության ներքո ՀՀ ոստիկանության Եղեգնաձորի բաժնում նախապատրաստվել են նյութեր, որոնց արդյունքում Գլաձորի միջնակարգ դպրոցում պարզված փաստի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով հարուցվել է քրեական գործ, որը  նախաքննություն կատարելու համար ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի Վայոց ձորի մարզային քննչական վարչություն:
Մարզի ևս 18 դպրոցներում և Վայոց ձորի տարածաշրջանային պետական քոլեջում առերևույթ չարաշահումների դեպքի առթիվ նախապատրաստված նյութերով քրեական գործի հարուցումը մերժվել է 2 դեպքում` համաներման ակտի կիրառման, 5 դեպքում վաղեմության ժամկետներն անցնելու, 11 դեպքում` տնօրենների արարքում հանցակազմի բացակայության /պատճառված վնասը չի գերազանցել օրենքով սահմանված շեմը/, մի դեպքում` հանցագործության դեպքի բացակայության  հիմքով:
Նշված բոլոր առերևույթ չարաշահումների դեպքերով պետությանը պատճառված ընդհանուր վնասը՝ շուրջ 3.000.000 ՀՀ դրամ, դպրոցների նախկին և գործող տնօրենների կողմից ամբողջությամբ վերականգնվել է:

25.08.2020 | Cases of unearned incomes have been disclosed in the basic schools of Vayots Dzor region; the damage has been fully recovered
On the assignment of the RA General Prosecutor examinations have been conducted in the educational institutions of the republic since last year in order to find out and exclude the corruption mechanisms in working relations.
In this scope the Prosecutor’s Office of Vayots Dzor region demanded and received data from Vayots Dzor Marzpetaran and Ministry of Education, Science, Sport and Culture on people appointed in the positions for supporting education within the region in order to discuss the question of initiating proceedings for the protection of state interests including protection of financial means foreseen for the educational institutions. They have been sent to the Police Department of Vayots Dzor region in order to check the details regarding mentioned people who have not attended at all or partially, have not fulfilled responsibilities properly, as well as circumstances of payment.
Data was obtained through extensive operative and investigative measures on not attending work, being abroad in different periods and for a long time /from 10 days to several months/ but being paid for not fulfilling responsibilities at all or properly in a number of basic schools of the region, especially on educational supporting posts, particularly, guard, lab assistant, cleaner, janitor as well as people appointed as teacher and deputy director from 2007 to 2019.
Materials have been prepared in Yeghegnadzor Division of the RA Police under the supervision of the prosecutors and in the result a criminal case was initiated on the factual data received from Gladzor Secondary school under Article 179, Part 2, Point 1 of the RA Criminal Code, which was sent to Vayots Dzor Investigative Division of the RA Investigative Committee for preliminary investigation.
Initiation of criminal cases on abuses in other 18 schools and in a state college of Vayots Dzor was rejected in 2 cases on the basis of application of amnesty act, in 5 cases for expiration of the statute of limitations, in 11 cases for lack of corpus delicti, in one case for the absence of the case of crime.
The total damage caused to state – 3.000.000 AMD - throughout mentioned abuses was fully recovered by the former and serving directors of schools.