24.08.2020 | ՀՀ գլխավոր դատախազն ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործընթացն առանց ձգձգումների իրականացնելուն ուղղված հանձնարարություններ է տվել
Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հայց հարուցելու հիմքերի ուսումնասիրության իրականացումը, ըստ «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» ՀՀ օրենքի, վերապահված է ՀՀ գլխավոր դատախազությանը՝ ի դեմս նոր ձևավորման փուլում գտնվող համապատասխան ստորաբաժանման:  Նշված գործառույթը նախատեսում է նաև ապօրինի ծագում ունեցող գույքի առկայության, դրա ծավալների և շահագրգիռ անձանց շրջանակի վերաբերյալ տվյալների ձեռքբերումը:
Հիշեցնենք, որ օրենքի հիշյալ դրույթները ուժի մեջ են մտնում ՀՀ գլխավոր դատախազության պատասխանատու ստորաբաժանման առաջին կազմի առնվազն երեք դատախազի նշանակման օրվանից: Ներկայումս ընթացող ուսումնառության պրոցեսի ավարտման արդյունքում՝ սեպտեմբեր ամսից, նախատեսվում է ստորաբաժամման ձևավորումը։
Սոցիալական արդարության վերահաստատման և կոռուպցիայի դեմ պայքարի արդյունավետությունը բարձրացնելու անհրաժեշտությամբ պայմանավորված՝ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործընթացն առանց ձգձգումների մեկնարկելուն և իրականացնելուն ուղղված մի շարք հանձնարարականեր է տվել ՀՀ դատախազության բոլոր ստորաբաժանումներին և դատախազներին:
Գլխավոր դատախազը հանձնարարել է սեպտեմբերի առաջին օրերին ներկայացնել 2020թ. ընթացքում վարույթում քննված (ավարտված) կամ քննվող այն քրեական գործերի մասին տվյալները, որոնցով  առկա են «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված հայց հարուցելու հիմքեր:
Բացի այդ, ըստ ՀՀ գլխավոր դատախազի հանձնարարականի՝ երկրորդ փուլով դատախազները, համագործակցելով ՀՀ ոստիկանության, հետաքննության և նախաքննության մարմինների, ՀՀ դատական դեպարտամենտի հետ, պետք է  մինչև 2020թ. հոկտեմբերի կեսը ներկայացնեն վերոնշյալ տվյալները պարունակող այն քրեական գործերի վերաբերյալ տեղեկատվությունը, որոնք վարույթում քննվել են 2010-2019թթ. ընթացքում:
Հանձնարարվել է նաև՝ սկսած այն պահից, երբ ձևավորված կհամարվի ՀՀ դատախազության՝ ապօրինի ծագուն ունեցող գույքի բռնագանձման գործառույթներով օժտված ստորաբաժանումը, շարունակաբար տասնօրյա ժամկետում վերջինիս փոխանցել ընթացիկ վարույթում քննվող այն քրեական գործերի տվյալները, որոնցով քննությամբ ի հայտ կբերվեն ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ուսումնասիրություն սկսելու վերը նշված հիմքերը:

24.08.2020 | Генеральный прокурор РА дал поручения, направленные на осуществление процесса взыскания имущества незаконного происхождения, без затягиваний
Проведение исследования оснований к возбуждению иска о взыскании имущества незаконного происхождения в соответствии с  Законом РА «О взыскании имущества незаконного происхождения» вверено Генеральной прокуратуре РА в лице находящегося в процессе формирования соответствующего подразделения. Указанная функция предусматривает также получение данных о наличии имущества незаконного происхождения, его объемах и круге заинтересованных лиц.
Напомним, что упомянутые положения закона вступают в силу со дня назначения не менее трех прокуроров из первого состава ответственного подразделения Генеральной прокуратуры РА. По итогам завершения текущего учебного процесса с сентября планируется формирование подразделения.
В связи с вновь утверждением социальной справедливости и необходимостью повышения эффективности борьбы с коррупцией генеральный прокурор РА Артур Давтян дал ряд поручений всем подразделениям и прокурорам Прокуратуры РА незамедлительно начать и провести процесс взыскания имущества незаконного происхождения.
Генеральный прокурор поручил в первых числах сентября представить данные об уголовных делах, расследованных (завершенных) или расследуемых в производстве в течение 2020г. по которым имеются основания к возбуждению иска, установленные Законом РА «О взыскании имущества незаконного происхождения».
Кроме того, согласно поручению генерального прокурора РА, прокуроры второго этапа, взаимодействуя с Полицией РА, органами дознания и предварительного следствия, Судебным департаментом РА, должны до середины октября 2020г. представить содержащую вышеуказанные данные информацию по уголовным делам, которые рассматривались в производстве в течение 2010-2019гг.
Также поручено, с момента, когда подразделение Прокуратуры РА, наделенное функциями взыскания имущества незаконного происхождения, будет считаться сформированным, постоянно в десятидневный срок передавать последнему данные уголовных дел, расследуемых в текущем производстве, по которым с помощью расследования будут выявлены вышеуказанные основания запуска исследования взыскания имущества незаконного происхождения.